Románia | Kolozs | Inaktelke | nr 58 Inucu
Kalotaszeg első felújított múzeum-tájház és Kultúrcsűr-együttese Inaktelkén!
Az Áldás Népesség Egyesület alapelve a népesedés drámai állapotának a közbeszédbe való bevitele, a családbarát életfilozófia terjesztése, a gyermekvállalás fontosságának hirdetése és megkönnyítése és a közvélemény ráirányítása eme fontos nemzeti sorskérdésre. Az Egyesület célja emellett a nemzeti összetartozást erősítése, kultúránk és hagyományaink megőrzése és népszerűsítse.
Egyesületünk 2014-ben gondozásba vette és felújította Kalotaszeg első tájház-múzeumát Inaktelkén, amelyet azóta is gondozunk. Inaktelke a hármas felosztású Kalotaszeg (Felszeg, Alszeg, Nádasmente) közül, a Nádasmente régióhoz tartozik, ezt nevezik “Cifraszegnek”. A tájegység a Nádas és mellékpatakjai völgyeiben elterülő falvakat foglalja magába, ahol a legdíszesebb és legszínesebb a népviselet.
Az említett épülethez tartozó omladozó csűrt teljes mértékben felújítottuk és úgynevezett Kultúrcsűrré alakítottuk, amely különböző programoknak, rendezvényeknek, a fiatalok számára táncpróbáknak, összejöveteleknek ad helyet, de emellett kiállítóteremként, valamint egyik szobája könyvtárként funkcionál.
Az itt szervezett programok keretén belül lehetőséget akarunk biztosítani a résztvevők számára, hogy megismerjék a kalotaszegi hagyományokat, népszokásokat, a kalotaszegi magyarok épített örökségét, motívumvilágának gazdagságát. Fontosnak tartjuk, hogy ezen programok, rendezvények alkalmával megtanítsuk és megértessük, hogy mennyire fontos a saját kulturális és hagyományviláguk megőrzése.
A hagyományos kalotaszegi népi kultúra megőrzése és népszerűsítése érdekében szervezett programok: bútorfestés, gyöngyfűzés, fafaragás, kürtőskalács sütés, kenyérsütés; nemzetközi illetve helyi népzene és néptánc táborok szervezése; oktató, továbbképző tréningek, hétvégék szervezése; kulturális napok szervezése; kalotaszegi kulturális útvonalak kiépítése (érdekességek, látnivalók, nevezetességek, régi templomok stb.); csendes, hasznosan pihentető oázisa kívánunk lenni sok Erdélybe látogató magyarországi diákcsoportnak. Segítségünkre van ebben szerencsés földrajzi helyzetünk is, ugyanis a Székelyföldre, és Közép-Erdélybe tartó Nagyvárad-Kolozsvár útvonalhoz közel vagyunk, néhány km-es letérőre attól az E60-as úttól, amelyen minden Erdélybe látogató érkezik.
Inaktelkén a néphagyományok és a népviselet szerves részei még a mindennapoknak, és szeretnénk ha a Kárpát-medence bármely urbánus sarkából érkező fiatal ezt megtapasztalhatná. A faluban a legtöbb házban még megtaláljuk a tisztaszobát - Kalotaszegen: cifraszoba - amelyekben szemet kápráztató kézzel faragott és festett, szőtt, font, mennyezetig érő vetett ágy, pad és üvegezett almárium díszeleg. A Kultúrcsűrt is ilyen faragott, festett bútorok gazdagítják.
Az Inaktelki Kultúrcsűr felújításakor azt tartottuk szem előtt, hogy a jövőben sok ezer erdélyi és magyarországi fiatalnak és gyermeknek szolgáljon táborhelyül, amelyek keretén belül magyar identitásunk megerősítését, hagyományaink továbbadását segíthetjük. A Kultúrcsűr mellett működik a Csép Sándor Oktatóközpont, amely lehetőséget nyújt 50 fő elszállásolására és étkeztetésére is.