Hírek

Építés élő anyaggal

20:36
Nem kell hozzá cement, építőanyag és sok pénz. De szaktudás igen! Hogyan készülnek házak — sárból? A Petőfi Akadémia videójából kiderül! Hallgassuk meg Turán Dávidot — és próbáljuk ki a tanultakat otthon!

Különleges tárlatok a Hagyományok Házában

15:14
Különleges tárlatok és tárlatvezetések a Hagyományok Házában! A HH kiállításaiban barangolni mindig nagy élmény - de tárlatvezetéssel együtt még jobb! Sőt, a Hagyományok Háza gondol a gyerekekre is - vannak kifejezetten gyerekeknek szervezett vezetések is!

Vályogtégla, vályogvetés

14:13
A Petőfi Akadémia e heti videojában Turán Dávid vályogépítésztől tanulhattuk meg, hogyan lehet vályogot készíteni és ezzel vakolatot javítani. De hogyan készültek a vályogtéglák?

Császár, Huzella, Turczi - tataiak Tatán !

11:28
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat a hétvégén Komárom-Esztergom vármegyébe látogat! Tatán várnak a szervezők kiállításokkal, játszóházzal, beszélgetésekkel és előadásokkal minden érdeklődőt! Fedezzük fel együtt Komárom-Esztergom vármegyét és Tatát!

Szellemi kulturális örökség lett a hadházi lapos káposzta

20:25
A magyar vőfélykedés élő hagyománya, a pásztortudás és a hagyományok a Bakony és a Balaton vidékén, a hadházi lapos káposzta termesztésének és feldolgozásának, valamint a tamburazenének a hagyománya egyaránt felkerült a szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékére.

Ez nem végérvényes búcsú

11:21
Csík János nélkül folytatja útját a harminchat éve működő Kossuth- és Fonogram díjas Csík Zenekar. János – a zenekar vezetője és egyik alapítója – januárban új fejezetet nyit az életében, de nem köszön el a közönségtől. Nagy Daniella interjúja a kultúra.hu-n!

Nyáridéző az Alba Regia gyerektáncosaival

16:10
A hűvös őszi napokba egy kis nyarat csempész a Csoóri-sorozat e heti filmje: az Alba Regia Táncegyüttes gyerektáncosai gondoskodnak a fantasztikus hangulatról. A tánc mellett lesz Balaton és strand is — minden mennyiségben. A cikkben pedig linket is talál, aki szívesen csatlakozna!

Találkozzunk Zalaegerszegen és Lentiben!

12:27
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban a hétvégén Zalában kínál különleges programokat! Október 18-án és 19-én Lenti és Zalaegerszeg számos helyszínén találkozhatunk kiállításokkal, játszóházzal, beszélgetésekkel és előadásokkal. A programok mindig adaptálódnak az adott helyszínekhez - puzzle készült a zalakarosi fürdőről, az óriás kockairakóból pedig most Zala értékeit ismerhetjük meg. Fedezzük fel együtt Zala vármegyét!

Szemfényvesztés, mágia, titkok és rejtélyek, vér és arany

9:00
Szeretők, csalások és megcsalások, szemfényvesztés és mágia. Mesés gazdagság helyett sárga por. Vér és arany. A valódi alkímia az emberben kezdődik, az anyagban folytatódik és az emberben fejeződik be — írta Jakob Böhme. De pontosan mit is kerestek — és végül mit találtak az alkimisták? És persze mit kerestek a magyar királyok udvarában? Miért hívták tevékenységüket művészetnek ÉS tudománynak — és miért tekintünk az alkímiára ma inkább filozófiai-történeti érdekességként, mint tudományként? Vidám (át)tudomány-történet következik — röviden.

Az Orfűi Malmok nyerték el az idei Év Tájháza díjat

15:14
A Kárpát-medencei Népi Hálózat egyik tagja, az Orfűi Malmok kapták idén az Év Tájháza díjat! Gratulálunk!

Kékfestők

14:15
Indigó — azaz indiai kék. A kékfestés technikája és anyagai Indiából származnak, és a francia királyi udvaron át jutottak el egész Európába. Eleinte csak a "kékvérűek", az arisztokrácia engedhette meg magának a kékfestett ruhákat, de a hajózás élénkülésével az indigó egyre olcsóbb lett és a kék ruhák elérhetővé váltak még a parasztság számára is. De hogyan készült egy kékfestett vászon? A Petőfi Akadémia videójából kiderül!

Az alkimisták és az illóolaj

14:00
A kvintesszenciát, az ötödik elemet kereső alkimisták voltak azok, akiknek az illóolaj-készítés tudományát köszönhetjük itt Európában. Ha az ötödik elemet és az aranykészítés titkát nem is, de az illóolajokat azért megtalálták kísérletezés közben. Pottyondy Ákos füvesember segítségével a Petőfi Akadémia új filmjéből mi is megismerhetjük a titkokat!

A setétpataki survivor üzemmód — és a tánc ereje

11:51
Patakok országa: Setétpatak, Kápolnapatak, Borospatak, Görbepatak, Áldomáspatak. A hely, ahol nem utcanevek szerint lehet a postacímet megadni, hanem a patakok szerint. A Gyimes 50 km hosszú völgyvonulatában szinte megállt az idő. A Csoóri-sorozat új filmjében ebbe a zárt világba kalauzol el — és az is kiderül. hogy élhetők túl „ survivor üzemmódban" még a legkomiszabb idők is.

Gazdag irodalmi múlt, színes viseletek és különleges táncok - Szekszárd

14:59
Babits Mihály, Lázár Ervin, Mészöly Miklós, Baka István - Szekszárd írók és költők szülővárosa. Sárközi, bogyiszlói, sióagárdi, székely, sváb - Tolna a sokszínű viseletek otthona. Pénteken és szombaton Szekszárdon lehet részt venni az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat eseményein!

Csodás lények Szűz Mária könnyéből

18:04
A méhészkedés és a méztermelés története a Kárpát-medencében szorosan összefonódik a népi kultúrával. A méhészek évszázadokon át a generációról generációra örökítették a természet tiszteletét és a méhek gondozásának tudományát. A méz különleges szerepet töltött be a népi gyógyászatban és persze az ünnepi menük elkészítésekor is.

Néptánc- és táncházrekordot állítottak fel a Kossuth téren

14:57
Első alkalommal állították fel a néptánc magyar rekordját, míg megdöntötték a táncházas körtánc magyar rekordját a résztvevők Budapesten, a Kossuth téren, az Európai Sporthét alkalmával rendezett megmozduláson.

Kaptártúra

8:36
Takarít, őriz, sűrít, vizet hord. Mindezt meg kell csinálnia egy fiatal méhnek, mielőtt eljuthat a nektárgyűjtés nemes munkájáig. A Petőfi Akadémia videójából megismerhetjük a méhek különleges életét és egy kaptárt is láthatunk belülről Nagy Balázs idegenvezetésével. És az is kiderül, mért kérik a méhészek, hogy napnyugta előtt egy órával permetezzenek csak a kerttulajdonosok.

Nyúlgyomor, sóska vagy keserűgomba

18:35
Porított szárított állati gyomor a tejbe - és készül a sajt! Furcsán hangzik, de a kis zacskóban kapható milliárd-egyedes bifidobaktérium-kultúrák előtti korokban csak a juhásztitok - vagy alapos növénytani ismeretek segítettek sajthoz jutni...

Zöldfűszerest, fokhagymást chilist vagy natúrt?

12:57
Bárki meg tudja otthon csinálni, nincs nagy eszközigénye és a lépések is könnyen követhetők. Hogyan készít kecskesajtot Zsámboki Zoltán kecskepásztor? És milyen lesz, ha otthon mi is megpróbálkozunk vele? Hát amilyet szeretnénk: natúr, sós vagy épp fokhagymás, zöldfűszeres vagy chilis. Csak rajtunk múlik! A know-how pontosan benne van a Petőfi Akadémia videójában!

Fontos őrizni és közvetíteni a népzenében rejlő értéket

17:19
A közelmúltban új dalt adott ki, tagcserén esett át és így új korszakba lépett a Kacaj zenekar. Változás ide vagy oda, a zenekar lényege ugyanaz maradt – Katona Bálint Baka énekes-hegedűs frontember többek közt erről a lényegről, a zenekar ténykedése mögötti misszióról mesél a vele készült interjúban.

Az alkotás kikapcsol, feltölt és békét ad

10:26
Az esős őszi délutánokat vagy hosszú téli estéket a régiek kézművességgel tették hasznossá. A Petőfi Akadémia új videójából megtanulhatunk hántolt, főzött vesszőből szappantartót készíteni Legeza Márta kosárfonó, népi iparművész segítségével — és kipróbálhatjuk, milyen, mikor az alkotás kikapcsol, feltölt, és békét ad - ahogyan Márta érzi.

A festővirágok hatalmas kertje

16:20
Festő csülleng, festő rezeda és festő buzér. A legrégebb óta használt festőnövények. A Magyar Kultúra Magazin Kert lapszámában a festőnövények világába kalauzolja el az olvasókat Zoób Kati. Íme egy kis ízelítő - a sárgák különleges világa!

Kultúrpajták Erdélyben a bihari Padaljától Kalotaszeg szívéig

11:19
Bihar, Fehér és Kolozs rendkívül színes és sokféle népi hagyományt őriz. A kultúrcsűröknek köszönhetően egyre több közösségi tér teszi lehetővé az ismerkedést, kapcsolódást.

Boldog szimbiózis

10:04
Zsámboki Zoltán kecskepásztor igazán boldog életet él. 2005-ben vett 30 kecskét, hozzájuk tanyát, és váltotta budapesti urbánus életmódját természetközelire. Ma már családjával együtt gazdálkodik.

Növényeket gondozni nem ósdi dolog, sőt most nincs ennél trendibb

15:20
Épeszű élet – a létezéséről tudósít, a hogyanjára tanít, a megvalósítására inspirál. Úgy képviseli ezt, hogy minden megszólalásában, minden általa felvállalt ügyben a teljes lényével hitelesíti azt, amiről beszél. Borbás Marcsi neve azért válhatott védjeggyé, mert nem egy felépített karakter, hanem egy létező, épeszű ember viseli, aki tisztában van azzal, mennyi munka és hozzáértés kell ahhoz, hogy láthatóvá, érthetővé és átélhetővé tegye azt, amiben hisz.

Hogy értékesebb legyen a lelkünk

13:40
Fergeteges táncos, énekes mulatságba invitálja minden hónapban a legkisebbeket a Fitos Dezső Társulat. A Fonó Budai Zeneházban élő muzsikaszó mellett vetélkedők, népi sportjátékok várják a gyerekeket. A Csoóri-sorozat új filmje segít átérezni a hangulatot!

Muzsikáló nagycsalád

10:51
A hétgyerekes család, akik zenekarként is kiválóan működnek együtt!

A pockok, a madarak és a szomszéd nyugalmáért

6:00
Egyre többen térnek vissza a gépi fűnyírás alternatívájára, a kaszálásra. A kaszálás környezetbarát, viszont kicsit bonyolultabb és nagyobb odafigyelést igényel, mint a fűnyírózás. Mert nem mindegy, pl., hogy réti szénát, udvari füvet vagy domboldalon lucernát vágunk - hogy csak néhányat említsünk a Petőfi Akadémia videójában bemutatott példák sorából. Tanuljunk kaszálni Kovács Péter szerszámkovács szakavatott útmutatója alapján - és óvjuk így a minket körülvevő élővilág nyugalmát!

Zala, lendvai járás vagy Vas? Várnak a Tündérkertek és a Kultúrpajták!

8:00
Aki Nyugat-Magyarországon jár, számos Tündérkertet és Kultúrpajtát ejthet útba! Kedvcsináló gyűjtésünk videókkal segít a választásban!

Komposztálás a balkonon

15:50
Nem kell virágföldre költeni, kevesebb lesz a háztartási szemét, erősítjük a természetes körforgást - csak néhány a házi komposztálás számtalan előnyéből. És nem mellesleg: a talajlakó életközösségek számára új élőhelyet is teremtünk. Sőt: a komposztot élőlényeivel együtt visszajuttatva a kertekbe és parkokba sokat tehetünk a biodiverzitásért is.

Petőfi Akadémia: A komposzt

12:19
Panelházak árnyékában bújik meg Zugló első közösségi kertje, a 10 éve működő Zsálya Kert. Városlakók is megtapasztalhatják itt a kertészkedés élményét - mi pedig megtanulhatunk komposztálni a Petőfi Akadémia videójából!

Komposztáljunk!

8:45
Zugló első közösségi kertjében, a Zsálya Kertben jártunk, és elhoztuk a komposztálás titkát!

Bátorság-elixír és szerelemteremtő csoda

12:40
Jean d'Arc csata előtt bátorság-elixírként birsalma lekvárt evett - Nostradamus szerint pedig legalább annyira jó vágyfokozó a lekvár, mint a smink - ha a szerelem varázslatát szeretnénk előidézni. De vajon ki és mikor főzte az első lekvárt Európában?

Kultúrpajták Felvidék nyugati részén és Északnyugat-Magyarországon

10:35
Íjászok, lovasok, táncosok, gyógynövényszakértők, fesztiválszervezők és értékmentők. A közös bennük: kultúrpajtát hoztak létre. Kalandozzunk együtt, és fedezzük fel Nagymegyer, Gúta, Pannonhalma, Ravazd és a Balaton-felvidék pajtáit!

Baranyában és Fejérben is várják a látogatókat a Kultúrpajták és Tündérkertek

10:25
Kultúrpajta- és Tündérkert-ajánló a Baranyában és Fejérben kalandozóknak.

Pajta gyerekeknek, pajta, amelyet táncosok építettek és egy pajta fesztiválon innen és túl

10:09
Kalandozás kultúrpajtáról kultúrpajtára Szabolcsban, Borsodban és a Felvidéken! Összeállításunkban videókkal segítünk ráérezni az egyes helyszínek hangulatára Szabolcsban, Borsod-Abaúj-Zemplénben és a Kassai kerületben.

Békés, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok – várják a látogatókat a kultúrpajták és tündérkertek!

9:54
Aki Délkelet-Magyarországon jár, számos Tündérkertet és Kultúrpajtát ejthet útba. Kedvcsináló gyűjtésünk videókkal segít a választásban.

Csongrádban és Délvidéken is várnak a Kultúrpajták és a Tündérkertek

9:39
Kalandozzunk a Kárpát-medencében és fedezzük fel együtt a Kultúrpajtákat és Tündérkerteket! Sorozatunkban ezúttal Csongrád és Délvidék Kultúrpajtáit és Tündérkertjeit ajánljuk!

Mit tett Napóleon a lekvárunkért?

11:47
Mióta van, honnan ered és hogy terjedt el a finomított cukor a világon? Hogy került Indiából Brazíliába - és onnan a kecskeméti kajszilekvárba? Mit tett a fejődéséért Napóleon? És hogy lett a nádból - répa? A cukor rövid története - csak a nepi.kultura.hu olvasóinak!

Mesterségek Ünnepe - gyerekprogramokkal a Várban egész nap

11:19
Augusztus 20-án is érdemes a mesterségek ünnepére kivinni a legkisebbeket! Nemezelés, bábelőadás, játszótér, koncert - akár egész napra!