Hírek

Az ötvenéves magyar népzeneoktatást ünneplik a Hagyományok Házában

11:31
Öt évtized telt el azóta, hogy Magyarországon először vált lehetővé az intézményes népzeneoktatás – ennek jubileumát ünnepli az ország szakmai közössége a Népzeneoktatás 50 című rendezvénnyel május 31-én a Hagyományok Házában. Az egésznapos ingyenes rendezvényen zeneiskolák növendékei lépnek fel, lesz kézműveskedés, gyerekprogramok és ünnepi koncert is.

Táncra perdül a nyár Óbudán

10:33
A hagyomány él, lüktet, és táncra hív: a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő NKA Halmos Béla Programiroda közös programsorozata idén is különleges, egész nyáron átívelő élményt kínál, a kárpát-medencei népzenei élet legjavát hozza el Óbuda szívébe. A nyár folyamán nyolc estén át tizennégy zenekar várja a népzene és a néptánc szerelmeseit augusztus 21-ig: kéthetente csütörtök esténként moldvai, gyimesi és erdélyi dallamok, ritmusok és harmóniák töltik meg a Kobuci udvarát.

Szönni, fonni nem tudok, de táncolni jól tudok

19:10
A Nagy figurák sorozatunk harmadik epizódjában Gyimesbe utazunk, és Blága Károly „Kicsi Kóta” tarisznyájában kutakodunk. Kivesszük belőle a féloláhost.

XXV. Kárpát-medencei Verbunkverseny

15:14
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város anyagi támogatásával a Zalai Táncegyüttes 1998-ban versenysorozatot hirdetett, amelynek célja, hogy mi, mai táncos fiatalok a Kárpát-medence jellegzetes, szép férfi táncával, a „verbunkkal” kössenek mélyebb ismeretséget. Ez az adott táncok elsajátítása mellett az adatközlőkkel való személyes ismerkedést is jelentheti. A 2025. évi verbunkverseny feladata a tyukodi Kajus László verbunktánca.

Ez a könyv szinte megetet az általa bemutatott gyümölcsökkel

19:41
A Tündérkerti pomológia heroikus kísérlet minden múltba mállónak a jövő aranyalapjává változtatására, az Élet győzelmének előmozdítására, legszebb hagyományaink felélesztésére, újbóli lelkekbe plántálására. És olyan szép könyv, amilyen széppé kertjeinket és gondolatainkat változtatni szeretné.

Orbán, szőlő, szitkok és virágok

17:51
Pongrác, Szervác és Bonifác két hétre tartós hideget hozott - és vasárnap érkezik Orbán - várhatóan még néhány hűvös nappal. Amire ilyen esetekben évszázadokon át számíthatott szobra a körmenetek résztvevőitől : kövek, szitkok és köpések, sőt, akár el is égethették. Jó időben viszont borral locsolták, virágokkal ékesítették és dicsérték. Ami biztos: Orbán után jön a meleg!

Hobo, Csík János és Ferenczi György

20:56
A Múzeumok Majálisa egész hétvégén különleges színpadi produkciókkal várja a közönséget! Hobo József Attila verseket énekel, Csík János és barátai Nagy Lászlót ünneplik, Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák műsorában pedig összeolvad a magyar kultúra és a rock’n’roll forradalom szeretete. A Magyar Nemzeti Múzeum, Petőfi Kulturális Ügynökség és Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ eseménye május 24-25-én ingyenesen látogatható, de néhány program regisztráció-köteles. Íme egy kis kedvcsináló a színpadi produkciókhoz.

Berecz Andrást Kolozsváron milicisták, Újvidéken gyerekek fenyegették

14:41
Megkezdte körútját a Kárpát-medencében Berecz András Szívverés a magasban című fotókiállítása, melynek révén évszázados harangok belsejében őrzött nyomokból tárul fel a történelem, válik művészi történetté a rezgő anyagtalálkozások helye. A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében a Magyar Nemzeti Múzeum kertje után május 14-től Lendván, 20-tól Kolozsváron is mesélnek a harangfotók.

Lapozz élményt a SepsiBook könyvvásáron!

13:37
A SepsiBook könyvvásár és irodalmi fesztivál Sepsiszentgyörgy és Háromszék egyik legfontosabb kulturális eseménye, amely évről évre a kortárs irodalom ünnepe Erdélyben. A rendezvénysorozat célja, hogy összekapcsolja az olvasókat, írókat, kiadókat és könyvbarátokat. A Petőfi Kulturális Ügynökség idén is izgalmas irodalmi programokkal, különleges találkozásokkal várja az érdeklődőket a fesztivál színes forgatagában május 22–25. között.

Tindia koncert a PIM-ben!

15:14
Május 21-én nyitja nyári programsorozatát a Petőfi irodalmi Múzeum. Egyedi atmoszférát teremtő különleges előadók adják egymásnaka stafétát egész nyáron! A Petőfi Színpad x MNMKK PIM programsorozatot a Petőfi Kulturális Ügynökség és a PIM közösen szervezi.

Berecz András: Nem árt jóban lenni a harangozókkal, mert ők odafentről mindent látnak

21:38
Berecz Andrást mesemondóként szokás ismerni. Kevésbé köztudott, bár erről tízezres stadionközönség vagy tengeren túli tanítványok sokasága is tanúskodhat, hogy kiváló népdalénekes. Amúgy fordít csuvas nyelvről, előadást tart Arisztotelészről is, ám az csak mostanában derült ki, hogy harangos ember. Ha kell, fel- vagy alájuk mászik, és lefényképezi ünnepeink ott rejtőző évgyűrűit. Az évszázados harangokról készült különleges fotóiból kiállítás készült a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban mutatkozik be, majd körbejárja a Kárpát-medencét.

A lélekharang szívhangjai

21:01
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnökének beszéde Berecz András Szívverés a magasban című fotókiállításának megnyitóján a Múzeumkertben.

Fagyosszentek - előrehozva?

17:24
Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok – ezért haragusznak ránk emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket - tartja a néphit Topolyán. A fagyosszentek egy hét lehűlést hoznak évszázadok óta májusban - nem csak a Kárpát-medencében, de Lengyelországban, Ausztriában és Németországban is megfigyelték. Idén, mintha előbb jöttek volna egy héttel...

Ördöngősfüzes, lúdvércek és a ritka magyar

12:34
Ördögök lakták a nádast, azok világítottak Füzesen minden éjjel. A népek tudták, hogy tisztátalanok laknak ott, mert csak azoknak látszik éjjel a világjuk. Azt a nagy mocsaras, szavattyús rétet az ördögök világították, a kísértetek - mesélték falujukról az ördögösfüzesiek évszázadokon át. Innen érkezik egy különleges táncos, Réti János, a ritka fogásolás nagymestere a Nagy Figurák második részében. Tóth János írásából táncos szemmel ismerhetjük meg Mezőséget.

Nagy Figurák

10:09
A Kárpát-medence legendás néptáncosainak nyomába eredhetünk a Petőfi Kulturális Ügynökség új, hiánypótló videósorozatával: a Nagy Figurák első epizódja április 29-én, a tánc világnapján jelenik meg a Kultúra.hu YouTube-csatornáján.

A kalotaszegi legényes - Berki Ferenc „Árus” tánca nyomán

15:01
Indul a Nagy Figurák sorozat! Nagy figurákat, táncmotívumokat tanulhatunk igazi nagy figuráktól - táncosoktól. Indul a Nagy Figurák sorozat! Nagy figurákat, táncmotívumokat tanulhatunk igazi nagy figuráktól - legendás táncosoktól. Az első részben a kalotaszegi legényes jön, Berki Ferenc „Árus” tánca nyomán. A figuráról Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője mesél, és Szeverényi Barnabás táncolja el. Ki is lassítjuk, hogy könnyebb legyen megtanulni! Tóth János etnográfus, táncművész ajánlja most az első epizódot: Kalotaszeget és a kalotaszegi legényest.

Kihajtás, gyíkfogás, boszorkányok elűzése

20:49
Április 24-e Szent György nap az állatok első kihajtásának napja, tisztító és rontás-elhárító nap a néphagyományban. De mi köze ennek éppen Szent Györgyhöz és a sárkányhoz?

A polgár az emigrációban

8:55
Hogyan élt Márai és Lola az emigráció éveiben? Miért tiltotta meg az író művei kiadását itthon? Olaszország, a Szabad Európánál töltött évek és Amerika, Lola, Jánoska, regények és naplók cikkünk második részében a Márai-emlékév nyitányán.

Ferraritól Domestosig és vissza

6:00
Mikor került a locsolóversekbe traktor, pacsuli, Domestos és SMS? Hányféle módon lehet locsolni? Kultúrtörténeti kalandozás és a legkülönösebb locsolóversek gyűjteménye.

Sanyarúhét, szenvedőszerda, zöldcsütörtök

19:11
A nagyhét nem volt a magyar nép kedvenc hete - sanyarúhétnek hívta a népnyelv. Vajon mitől volt szenvedő a szerda és zöld a csütörtök? És mi is van eredetileg a húsvéti kosárban?

A díva és a szakácsnő

21:41
Laborfalvi Róza, a díva, a femme fatale. Jókainé Laborfalvi Róza, a gazdasszony aki kappant kopaszt, disznót etet, tehenet fej — és olyan kávét főz, mint Budán senki. Hogyan lett bántalmazott gyerekből ünnepelt díva - majd mesterszakács és gazdasszony Jókai felesége, Laborfalvi Róza? Mivel füstölte tele a füredi konyhát, miért száműzte a fagylaltot konyhájából, és hogy főzött egyszerre bent és kint is szüretkor? Legendás alakját és legendás főztjét április 8-án, 208. születésnapján idézzük fel. Maronics Anna írása.

Háromszéktől a Himalájáig

10:03
Poliglott, aki háromnál több nyelvet tud. Kőrösi Csoma Sándor 13 nyelven írt, olvasott és beszélt tökéletesen — de ezeken túl 17 másikon értett, olvasott kommunikált különböző szinteken. Székelyföldről indulva bejárta Ázsiát, összeállította a világ első tibeti szótárát és megalapította a tibetológia tudományát.  Kőrösi Csoma Sándor március végén/április elején született és április elején is hunyt el ötvenes évei közepén — de pontosan még születése évét sem ismerjük. Munkássága viszont pontosan követhető úti jelentéseiből és az általa összeállított könyvek nyomdokain haladva. Az őshazát kereső és közben egészen másra találó tudós-kutató különleges élete Tóth János és Maronics Anna írásában, amelyből az is kiderül, hogyan ápolják ma is Csoma emlékét és segítik a tibetiek mindennapjait elhivatott magyarok Tibetben.

Fonográffal úttalan utakon

20:53
Vikár Béla volt az első európai etnográfus, aki fonográfot használt gyűjtőútjai során. Az eszköz ekkor még nagy, nehéz és rendkívül sérülékeny volt — mégis megérte vigyázva körbevinni a Kárpát-medencén Székelyföldtől Somogyig. Vikár és kísérő napszámosa képe, hátukon a fonográffal a magyar vidék részévé vált a 19-20. század fordulóján. Vikár alapozta meg a népzenegyűjtés technikai metodológiáját - amelyet később Kodály és Bartók is követett. 2025. április elsején lenne 166 éves. Maronics Anna írása.

Kert-emberek találkozója a Tündérkerti pomológia könyvbemutatón

12:15
Aki egy fát beolt, kicsit más ember lesz. A nagy egységes egészben benne lenni: ez a kertemberség sajátja. Aki kertet művel, a nagy egész része — nem ura, nem teremtője, hanem gondozója. Minden fához történet fűződik — de ezt csak akkor tudja értékelni az ember, ha ismeri. Ambrus Lajos és Kovács Gyula Tündérkerti pomológia c. kötetének bemutatóján jártunk a Tündérkertek Napján. Videónkból az is kiderül, mi lesz abból, ha a hasznos tudás és a szépirodalom összeadódik.

Egy polgár élete

21:48
Lázadó gimnazista, forradalmár, férj és szerető, író, újságíró, hazafi és emigráns. 125 éve április 11-én született Márai Sándor. Az Arcképcsarnok első részében gyermekkorától az emigrációig kísérjük végig különleges életútját művein keresztül. Maronics Anna írása.

Tülökverseny, kanászkoncert és felgyújtott trafik a népzenegyűjtés hajnalán

17:38
Hogyan lett Bartók egy véletlenül meghallott éneklő cselédlány dalának lejegyzőjéből a 20. század egyik legnagyobb népdalgyűjtője és népzene-szakértője? Milyen volt fonográffal dolgozni, kanászkoncerteken, tülkösversenyeken gyűjteni és mi kellett ahhoz, hogy rájöjjön arra: a dallamok a népek közt oda-vissza vándorolva új és új életre kelnek? Bartók Béla ma lenne 144 éves. A népi.kultura.hu születésnapi cikkében a hatalmas életmű népzenei, zenegyűjtési oldalát mutatja meg Tóth János a néprajztudomány nézőpontjából.

Tömény, mint a pálinka és minden ízében kimunkált

8:00
A kötet, ami olyan mint a pálinka: kortyonként, apránként kell ízlelgetni, mert aki egy ülésben akar végezni az egésszel, szinte másnapos lesz a tömény tudásanyagtól. Ez volt a Tündérkerti pomológia egyk első olvasója, Demeter Szilárd, a társkiadó PKÜ vezetője meglátása a könyvbemutató beszélgetésen. A kiadó szerint olyan tudásanyag van felhalmozva a kötetben, melyet minden részletében, lassan érdemes befogadni, átgondolva az olvasottakat és időt hagyva magunknak a rácsodálkozásra és a gyönyörködésre a kötet illusztrációit nézegetve. Vasárnap, a Tündérkertek Napján a két szerző, Ambrus Lajos és Kovács Gyula történeteiből bontakozott ki a munka megírásának 30 éves története.

Minden régi magyar gyümölcs története regénybe illő

16:48
Vasárnap a Nemzeti Színházban mutatja be Ambrus Lajos és Kovács Gyula Demeter Szilárd moderálásával Tündérkerti pomológia c. új kötetét. A nagyszabású, magyar gyümölcsfajtákat bemutató ötszáz oldalas, gazdagon illusztrált könyvről, pomológiáról és kert-emberségről Pál-Lukács Zsófia készített interjút Ambrus Lajossal a kultúra.hu-n.

Tündérkerti pomológia

9:44
Március 23-án, a Tündérkert Napon mutatja be Ambrus Lajos és Kovács Gyula Tündérkerti pomológia c. új kötetét Demeter Szilárd moderálásával a Nemzeti Színházban. Szerzőnk, Tóth János etnográfus már olvasta a könyvet. Szubjektív esszé és könyvismertető következik - kedvcsináló a nagyszabású pomológiai kötethez a néprajztudós szemén át.

Sándor, József, Benedek

9:09
A héten három jeles időjósló nap van. Vajon mire számíthatunk Sándor, József és Benedek jóvoltából 2025-ben? És mire számítottak a régiek?

Az ambivalens professzor és miniszter

10:19
Helyezkedőművész vagy opportunista? Károkat okozott vagy értéket teremtett? Ortutay Gyula mai napig megosztó személyiség. A titkos kommunista aki bejáratos a Horthy-rendszer legfelsőbb köreibe és nyíltszínen kisgazda. Az egykori piarista diák, aki államosította az egyházi iskolákat, mint miniszter. Vagy épp a kutató, aki feloszlatta a kutatóintézetet — és még sorolhatnánk. Soroljuk is. Ortutay Gyula különös karrierje és néprajzkutatói munkássága Tóth János és Maronics Anna írásában.

Aki oltókéssel menti az örökséget

8:54
Emlékeim közt sokszor felbukkan egy almafa a nagyapám kertjéből. Nagyjából tíz éves lehettem akkor, amikor ráeszméltem, hogy gyümölcséréskor háromféle almát termett. Mindaddig nem volt rá figyelmem, csak élveztük, amit adott az a fa és almáit jóízűen majszoltuk az ólak és a kert között szaladgálva. De akkor megkérdeztem nagyapámat, hogy ez meg hogy lehet. A háromféle termés. Ekkor került először a kezembe oltókés. És akkor megtanultam, bár utána sokáig nem használtam ezt a tudományomat. Ki gondolta volna, hogy néhány évtizeddel ezután találkozom majd valakivel, aki az oltókésével menti hagyományainkat? Tóth János írása.

Kokárda nélkül belépni tilos!

14:30
A kokárda eredetileg arisztokrata ruhadísz volt - később katonákat megkülönböztető jelvény a harctereken, majd forradalmi szalagcsokor a Bastille ostroma után. Később a márciusi ifjak jelvénye Pest-Budán, az amerikai polgárháború katonáinak rangját jelző kitűző, majd Dél-Amerikában szabadságért és függetlenségért harcolók megkülönböztető ruhadísze Uruquaytól Argentínáig. Kis- kokárda-.történet a világ körül.

Az iskolások majdnem elfeledett ünnepe

8:52
Március 12-én, Szent Gergely napján egykor gyerekek járták a falvakat, hogy dramatikus játékokkal és tréfás énekekkel verbuváljanak tanulókat az iskolákba. Fennmaradt egy igazán régi dalszöveg a Gergely-járásról - ami azóta is generációknak okoz fejtörést. Hogy miért?

Negyven szentek napja

8:40
Március 10-én a keresztény világ a negyven vértanúra emlékezik – azokra a római katonákra, akik hitükhöz való hűségük miatt szenvedtek mártírhalált a 4. században.A negyven vértanú története az évszázadok során a hit, az állhatatosság és az önfeláldozás jelképévé vált – mind az egyházi hagyományban, mind pedig a népi emlékezetben.

Nagyböjt

12:50
A nagyböjt a keresztény egyházi év egyik legfontosabb időszaka, amely Jézus Krisztus szenvedésére és feltámadására készíti fel a híveket. Ez a negyvennapos böjti időszak hamvazószerdától egészen a húsvét vasárnapot megelőző nagycsütörtökig tart. 2025-ben a nagyböjt március 5-én  kezdődik és április 17-én ér véget.

Hamvazószerda

12:24
A farsang utáni első nappal megkezdődik a böjt időszaka. De miért hívják hamvazószerdát hamvazószerdának?

A népdal ritka tulajdonsága, hogy nem lehet hamisítani

10:40
Február 28-án megnyílt a Szentendrei Régi Művésztelep Száll az ének című páros kiállítása: Kósa Klára kerámiaképei és a nála 69 évvel fiatalabb Klinkó Zita filctoll- és ceruzarajzai, mind népdalok által ihletett alkotások. Kiss Péter beszámolója a kultura.hu.n!

Az indián táncos és néprajztudós

14:35
Tánctudományi körökben talán Bartókhoz és Kodályhoz mérhető a munkássága. Az iskola, amit ő elindított, a néptánc anyanyelvi szinten való megtanulása egyre inkább teret kezdett hódítani. Túllépte Magyarország határait is, Európa határait is. Ma már Japánban meg Amerikában is, tulajdonképpen mindenhol így tanítják a néptáncot. Mert szorosan kapcsolódik a zenei anyanyelvhez a mozgáskultúra - írta Martin Györgyről Kallós Zoltán. Hogy miért érdemelt ilyen hatalmas dicséretet egy különleges kortárstól? Tóth János írásából kiderül!

Cibere és cibereleves

15:57
Cibere, cibre, kiszi, keszőce. A sok név ételt (italt) takar: erjesztett (fermentált) gabonalevet - másutt különleges, aszalt gyümölcsből ksézített gyümölcslevest.