Hírek

Lassú magyar Berecz Andrással

15:56
Egy korábbi epizódunkban már jártunka Mezőségben. Ördöngősfüzesról hoztuk el Réti János ritka magyarját, a mostaniban pedig ismét Mezőség következik: a válaszúti Kallós György „Duka” lassú, vagy ritka magyarjával ismertet meg bennünket Berecz István örökös aranysarkantyús táncos, a Fölszállott a páva televíziós tehetséggondozó műsor sorozat 2012. évi győztese, azóta a magyar folklórvilág „társadalmasító nagykövete”, a Fonó Budai Zeneház szakmai igazgatója. Tóth János mesél táncos szemmel a filmről, a Kallós családról és a Mezőségről.

Amit nem szabad Jókai Mórnak, azt szabad Kakas Mártonnak

9:11
Jókai Mór több mint száz könyvet írt, máig az egyik legolvasottabb és legtöbb nyelvre fordított magyar író, akit már életében elismertek, és nagypolgári módon meg is élt írásaiból. Politikusként, szerkesztőként is helytállt, felszólalt a nőket érintő igazságtalanságok ellen, és remekül kihasználta a média erejét. De milyen áldozatokat kellett meghozni a sikerért? Erről beszélgettünk Kiss A. Kriszta irodalomtörténész, irodalomszervezővel, A fiú, aki mindent el akart mesélni című kötet szerzőjével.

Rajzpályázat – Jókai 200

8:18
Téma: Jókai Mór A cigánybáró című kisregényének illusztrálása. Egy pályázó egy rajzzal nevezhet szeptember 30-áig. Nevezési díj nincs.A legjobbak kötetben jelennek meg!

Sarló, kaláka, áldás és varázslat

8:12
Tudtad, hogy a Sarlós Boldogasszony napján sarlóval vágott és megáldott növények különös gyógyító és védelmező erővel bírnak?

Péterfy Bori is elmondja kedvenc meséjét a Művészetek Völgyében

8:09
Az Egyszülős Központ idén is mesemondó sztárokkal, mint, Beck Zoltán, Péterfy Bori, Tarján Zsófi, Sena Dagadu, Varga Livius és Vitáris Iván, közös alkotással és játékokkal várja a családokat programjaira a Művészetek Völgyében.

Póka Egonra emlékeznek zenésztársai a Művészetek Völgyében

8:04
Hazánk legnagyobb összművészeti nyári fesztiválja, a Művészetek Völgye zenei programjainak sorában különleges helyet foglalnak el a Póka Egon Művészeti Akadémia (PEMA) rendezvényei, melyek között workshopokat, beszélgetéseket, mester és tanítványa koncertet és családi beatboxszínházat is találhatnak az érdeklődők július 18. és 27. között.

A komor ló és Móricz

13:09
Az első Móricz-film egyben az Hortobágy-film is- de különös körülmények közt született. Móricz írta ugyan - de előbb voltak meg az első filmfelvételek, mint maga a novella. És a rendező sem magyar volt, hanem osztrák. Hogyan találtak egymásra - és hogyan indult el Móricz, a legtöbbet megfilmesített magyar író - a filmek világába? Tóth János írása Móricz Zsigmond 146-születésnapjára.

Nemzetközi Duna Nap

11:39
Nemzetközi Duna Védelmi Egyezmény aláírásának napján már 11. éve ünneplik a Duna vízgyűjtő országai a Nemzetközi Duna Napot. De mit adott nekünk a Duna? Rövid kalandozás a rómaiaktól Mátyáson, Wesselényin a jeges árvizen és a Parlament fűtésén át az Ínség-szikláig és a Duna Védelmi Egyezményig.

5 videó - hasznos tudás a világvége utánra

17:38
A Petőfi Akadémia sorozatából megtanulhattuk az alapokat, amelyekkel akár önellátó életre is berendezkedhetünk. Összegyűjtöttük azt az 5 videót, amellyel napi boltba járás nélkül is változatos konyhát vihetünk.

Amit letáncoltam, az le volt táncolva, Édesapám!

8:05
A Nagy Figurák következő részének fókuszában egy olyan kiváló, élő hagyományainkat őrző ember áll, aki nemcsak a zenei, hanem táncos tudása révén is ott van a magyar néptáncmozgalom nagy figurái között. A zenekarával világot bejárt, szászcsávási brácsás, Mezei Ferenc, Csángáló ez az ember.

Tűz, fény, varázslat!

10:11
Minden kultúrában különös jelentősége van a napfordulóknak. A nyári napforduló június 21-én van, ez az év legrövidebb éjszakája. Sok helyütt ekkor tartanak tűzugró táncos mulatságot. Az egyház Szent Iván napját június 23-án ünnepli. A magyar népi kultúrában számos hiedelem és hagyomány övezi a jeles napot!

Weöres, Kodály és a népdalok

7:31
Weöres Sándor sok versét gondolják ma is népdalnak - mondókái közül többet népköltésnek. Pedig ő maga botfülűnek mondta magát - de mégis zseiális szövegetek írt a Kalálának, vagy épp Kodály Biciniumainak cseremisz népdalaihoz. Weöres népdalokmintájára írt kötete, a Magyar etűdök a mai napig a legjobb mondókáskönyvnek számítanak. De hogyan került ilyen közel a népzenéhez?

A legvirágosabb ünnep

7:24
Úrnapja mozgó ünnep: a pünkösd utáni tizedik napon tartják - mindig csütörtökön. A nappal az Oltáriszentséget ünnepli az egyház. Első magyarországi említésekor a Lányi-kódexben még szentvérnapként szerepel. Több, mint 700 éve tartják a magyarok: az első adatok megünnepléséről 1292-ből és 1299-ből valók.

Kispünkösd

7:10
A Szentháromság megvéd a pestistől - vallották a magyarok, mikor Könyves Kálmán rendeletére a járványok közepette elkezdték tartani a kisünkösd ünnepét. A Szentháromság vasárnapját a pünkösd utáni vasárnapon ünneplik a katolikusok, A görögkatolikusnál pünkösdhétfőn van, az ortodox egyház hívei pedig egyszerűen pünkösdkor tartják. Ami közös: ezen a napon a hívek a a Szentháromságot éltetik.

A moldvai csángók, a kettős és a serény magyaros

11:18
A moldvai magyarság, a csángók igazán különleges tánckultúrával rendelkező, hagyományait erősen megtartó, zárt közösségekben élő népcsoportunk. Sajátos nyelvi, vallási és kulturális hagyományaikkal a magyar nemzeti örökség fontos részét képezik. Történetük és tánckultúrájuk egyedülálló módon tükrözi a térség történelmi változásait valamint a keleti és nyugati hatások együttes jelenlétét. Tóth János írása.

Óbudai Világzenei Hét - ünnepeljünk bennini, finn, grúz és születésnapos magyar zenészekkel!

12:11
A Kobuci Kert szervezésében immáron hetedik éve megvalósuló Óbudai Világzenei Hét ismét különleges kapcsolódási lehetőségeket kínál a világzenei színtér és a köré szerveződő kortárs magyar közösség számára. Június 23-29. között igazi zenei csemegék kerülnek színpadra: különböző stílusok, zenei gyökerek és előadásmódok, ahogy a műfaj legjobbjai ma megszólaltatják őket. Ingyenes kertmozi nyitja az eseménysort, majd többek között jön az afrikai-finn Helsinki-Cotonou Ensemble és a három fiatal és bájos grúz hölgy, a Trio Mandili. A Kobuciban ünnepli majd születésnapját a 30 éves Kerekes Band és a hazai jazz-élet világszínvonalú alakja, a 70 éves Dresch Mihály.

Mi terem a Mesefán?

10:25
A mesefa nem tárgy, nem szimbólum, hanem: személy. A legjobb mesemondó, aki még a legelszántabb kiskamasz kezéből is képes kimesélni a mobiltelefont. A falvak legjobb mesélőit hívták így a régiek - és majdnem elfelejtettük már magát a kifejezést is. Pedig vannak ma is élő mesefák. És szeretettel várnak mindenkit a 4. Mesék Éjszakáján Kárpát-medence szerte. Hol? És kik ők? Részletek a cikkben!

Nemzeti Összetartozás Napja

9:00
A több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme - mondja ki a 2010. évi XLV. törvény, amely nemzeti emléknappá nyilvánította a trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét.

A néptánc nem csupán művészet, hanem életforma is

13:53
Kupec Zsófia hol a színpadon, hol növendékei között, hol a felvidéki kulturális élet formálójaként sürög-forog. A Junior Prima díjas és a Népművészet Ifjú Mestere címet viselő tehetség szerint a hagyomány nem múzeumi tárgy, hanem élő, alakuló közösségi tudás. És igen, felnőttként is elkezdhetünk néptáncolni! Steszkó Zsanett interjúja.

Pünkösdi királyság, törökbasázás, rabjárás és a Szentlélek eljövetele

14:46
Húsvét után ötven nappal a Szentlélek eljövetelét ünnepli a keresztény világ. A  Biblia szerint a Szentlélek 50 nappal Jézus feltámadása után látogatta meg  Jézus tanítványait és követőit és adott felhatalmazást az evangélium hirdetésére. A nép különös szokásokkal ünnepelt: pünkösdi királyt választottak, volt pünkösdi királynéjárás, de törökbasázás és rabjárás is. És amit még Jókai sem tudott: vajon tényleg a község kontójára ihatott-e a pünkösdi király egész évben a kocsmában?

Csíksomlyó 2025

13:59
A 2025-ös fogadalmi búcsú ünnepi szónoka György Alfréd kamilliánus szerzetes, főcelebránsa Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Főegyházmegye érseke. Timár Sándor Asztrik a kegytemplom igazgatója pedig a zarándokoknak címzett hosszú levelet- melyből az is kiderül, mit jelent a búcsú idei jelmondata. Ebből közlünk részleteket - és a pünkösdi búcsú részletes programja is olvasható a cikkben.

Szönni, fonni nem tudok, de táncolni jól tudok

19:10
A Nagy figurák sorozatunk harmadik epizódjában Gyimesbe utazunk, és Blága Károly „Kicsi Kóta” tarisznyájában kutakodunk. Kivesszük belőle a féloláhost.

Ez a könyv szinte megetet az általa bemutatott gyümölcsökkel

19:41
A Tündérkerti pomológia heroikus kísérlet minden múltba mállónak a jövő aranyalapjává változtatására, az Élet győzelmének előmozdítására, legszebb hagyományaink felélesztésére, újbóli lelkekbe plántálására. És olyan szép könyv, amilyen széppé kertjeinket és gondolatainkat változtatni szeretné.

Orbán, szőlő, szitkok és virágok

17:51
Pongrác, Szervác és Bonifác két hétre tartós hideget hozott - és vasárnap érkezik Orbán - várhatóan még néhány hűvös nappal. Amire ilyen esetekben évszázadokon át számíthatott szobra a körmenetek résztvevőitől : kövek, szitkok és köpések, sőt, akár el is égethették. Jó időben viszont borral locsolták, virágokkal ékesítették és dicsérték. Ami biztos: Orbán után jön a meleg!

Az ötvenéves magyar népzeneoktatást ünneplik a Hagyományok Házában

11:31
Öt évtized telt el azóta, hogy Magyarországon először vált lehetővé az intézményes népzeneoktatás – ennek jubileumát ünnepli az ország szakmai közössége a Népzeneoktatás 50 című rendezvénnyel május 31-én a Hagyományok Házában. Az egésznapos ingyenes rendezvényen zeneiskolák növendékei lépnek fel, lesz kézműveskedés, gyerekprogramok és ünnepi koncert is.

Táncra perdül a nyár Óbudán

10:33
A hagyomány él, lüktet, és táncra hív: a Petőfi Kulturális Ügynökség gondozásában működő NKA Halmos Béla Programiroda közös programsorozata idén is különleges, egész nyáron átívelő élményt kínál, a kárpát-medencei népzenei élet legjavát hozza el Óbuda szívébe. A nyár folyamán nyolc estén át tizennégy zenekar várja a népzene és a néptánc szerelmeseit augusztus 21-ig: kéthetente csütörtök esténként moldvai, gyimesi és erdélyi dallamok, ritmusok és harmóniák töltik meg a Kobuci udvarát.

Hobo, Csík János és Ferenczi György

20:56
A Múzeumok Majálisa egész hétvégén különleges színpadi produkciókkal várja a közönséget! Hobo József Attila verseket énekel, Csík János és barátai Nagy Lászlót ünneplik, Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák műsorában pedig összeolvad a magyar kultúra és a rock’n’roll forradalom szeretete. A Magyar Nemzeti Múzeum, Petőfi Kulturális Ügynökség és Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ eseménye május 24-25-én ingyenesen látogatható, de néhány program regisztráció-köteles. Íme egy kis kedvcsináló a színpadi produkciókhoz.

XXV. Kárpát-medencei Verbunkverseny

15:14
Zalaegerszeg Megyei Jogú Város anyagi támogatásával a Zalai Táncegyüttes 1998-ban versenysorozatot hirdetett, amelynek célja, hogy mi, mai táncos fiatalok a Kárpát-medence jellegzetes, szép férfi táncával, a „verbunkkal” kössenek mélyebb ismeretséget. Ez az adott táncok elsajátítása mellett az adatközlőkkel való személyes ismerkedést is jelentheti. A 2025. évi verbunkverseny feladata a tyukodi Kajus László verbunktánca.

Berecz Andrást Kolozsváron milicisták, Újvidéken gyerekek fenyegették

14:41
Megkezdte körútját a Kárpát-medencében Berecz András Szívverés a magasban című fotókiállítása, melynek révén évszázados harangok belsejében őrzött nyomokból tárul fel a történelem, válik művészi történetté a rezgő anyagtalálkozások helye. A Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében a Magyar Nemzeti Múzeum kertje után május 14-től Lendván, 20-tól Kolozsváron is mesélnek a harangfotók.

Lapozz élményt a SepsiBook könyvvásáron!

13:37
A SepsiBook könyvvásár és irodalmi fesztivál Sepsiszentgyörgy és Háromszék egyik legfontosabb kulturális eseménye, amely évről évre a kortárs irodalom ünnepe Erdélyben. A rendezvénysorozat célja, hogy összekapcsolja az olvasókat, írókat, kiadókat és könyvbarátokat. A Petőfi Kulturális Ügynökség idén is izgalmas irodalmi programokkal, különleges találkozásokkal várja az érdeklődőket a fesztivál színes forgatagában május 22–25. között.

Tindia koncert a PIM-ben!

15:14
Május 21-én nyitja nyári programsorozatát a Petőfi irodalmi Múzeum. Egyedi atmoszférát teremtő különleges előadók adják egymásnaka stafétát egész nyáron! A Petőfi Színpad x MNMKK PIM programsorozatot a Petőfi Kulturális Ügynökség és a PIM közösen szervezi.

Berecz András: Nem árt jóban lenni a harangozókkal, mert ők odafentről mindent látnak

21:38
Berecz Andrást mesemondóként szokás ismerni. Kevésbé köztudott, bár erről tízezres stadionközönség vagy tengeren túli tanítványok sokasága is tanúskodhat, hogy kiváló népdalénekes. Amúgy fordít csuvas nyelvről, előadást tart Arisztotelészről is, ám az csak mostanában derült ki, hogy harangos ember. Ha kell, fel- vagy alájuk mászik, és lefényképezi ünnepeink ott rejtőző évgyűrűit. Az évszázados harangokról készült különleges fotóiból kiállítás készült a Petőfi Kulturális Ügynökség szervezésében, amely a Magyar Nemzeti Múzeumban mutatkozik be, majd körbejárja a Kárpát-medencét.

A lélekharang szívhangjai

21:01
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnökének beszéde Berecz András Szívverés a magasban című fotókiállításának megnyitóján a Múzeumkertben.

Fagyosszentek - előrehozva?

17:24
Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok – ezért haragusznak ránk emberekre és évről évre visszajönnek, hogy bosszantsanak bennünket - tartja a néphit Topolyán. A fagyosszentek egy hét lehűlést hoznak évszázadok óta májusban - nem csak a Kárpát-medencében, de Lengyelországban, Ausztriában és Németországban is megfigyelték. Idén, mintha előbb jöttek volna egy héttel...

Ördöngősfüzes, lúdvércek és a ritka magyar

12:34
Ördögök lakták a nádast, azok világítottak Füzesen minden éjjel. A népek tudták, hogy tisztátalanok laknak ott, mert csak azoknak látszik éjjel a világjuk. Azt a nagy mocsaras, szavattyús rétet az ördögök világították, a kísértetek - mesélték falujukról az ördögösfüzesiek évszázadokon át. Innen érkezik egy különleges táncos, Réti János, a ritka fogásolás nagymestere a Nagy Figurák második részében. Tóth János írásából táncos szemmel ismerhetjük meg Mezőséget.

Nagy Figurák

10:09
A Kárpát-medence legendás néptáncosainak nyomába eredhetünk a Petőfi Kulturális Ügynökség új, hiánypótló videósorozatával: a Nagy Figurák első epizódja április 29-én, a tánc világnapján jelenik meg a Kultúra.hu YouTube-csatornáján.

A kalotaszegi legényes - Berki Ferenc „Árus” tánca nyomán

15:01
Indul a Nagy Figurák sorozat! Nagy figurákat, táncmotívumokat tanulhatunk igazi nagy figuráktól - táncosoktól. Indul a Nagy Figurák sorozat! Nagy figurákat, táncmotívumokat tanulhatunk igazi nagy figuráktól - legendás táncosoktól. Az első részben a kalotaszegi legényes jön, Berki Ferenc „Árus” tánca nyomán. A figuráról Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas koreográfus, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti vezetője mesél, és Szeverényi Barnabás táncolja el. Ki is lassítjuk, hogy könnyebb legyen megtanulni! Tóth János etnográfus, táncművész ajánlja most az első epizódot: Kalotaszeget és a kalotaszegi legényest.

Kihajtás, gyíkfogás, boszorkányok elűzése

20:49
Április 24-e Szent György nap az állatok első kihajtásának napja, tisztító és rontás-elhárító nap a néphagyományban. De mi köze ennek éppen Szent Györgyhöz és a sárkányhoz?

A polgár az emigrációban

8:55
Hogyan élt Márai és Lola az emigráció éveiben? Miért tiltotta meg az író művei kiadását itthon? Olaszország, a Szabad Európánál töltött évek és Amerika, Lola, Jánoska, regények és naplók cikkünk második részében a Márai-emlékév nyitányán.

Ferraritól Domestosig és vissza

6:00
Mikor került a locsolóversekbe traktor, pacsuli, Domestos és SMS? Hányféle módon lehet locsolni? Kultúrtörténeti kalandozás és a legkülönösebb locsolóversek gyűjteménye.