Magyarország | Jász-Nagykun-Szolnok vármegye | Fegyvernek |
Fegyvernek igazán személyes és alapos jelentkezési anyaga Országh László gyűjtése.
ENG SUMMARY BELOW
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóján, 2023 márciusában meghirdetett „Petőfi körtefája” című felhíváshoz kapcsolódva érdemesnek tartottam a lakóhelyem – főként egykor volt – gyümölcsészeti kultúráját alaposabban megismerni. Az adatgyűjtés során magam is meglepődve láttam, hogy a fegyverneki gyümölcstermesztés igen régre és szerteágazó múltra tekint vissza. A levéltári források, statisztikai adatok, a korabeli sajtótudósítások és visszaemlékezések lejegyzése közben az eredetileg tervezett pár oldalnyi összegzésből végül egy terjedelmesebb munka született, így – remélhetőleg – a helytörténeti anyagunkat is gazdagíthatja!
Fegyvernek múltja dióhéjban a XIX. század közepéig
Fegyvernek Jász-Nagykun-Szolnok megye közepén, a Jászság és a Nagykunság által közrefogott Közép-Tisza menti települések sorában helyezkedik el. Az eredetileg királyi fegyverhordozók (fegyvernökök) által lakott Árpád-kori falu neve már egy XI. századi – I. László király idejéből származó – határjárásban szerepel,2 majd 1212-ben és 1219-ben említik a Váradi Regestrumban.3 Az I. Károly uralkodása alatt készült pápai tizedjegyzék (1332-1337) tanúsága szerint plébánia állt a településen. Vásártartási jogát 1417-ben nyeri el, 1430-ban mezővárosként szerepel. Mátyás király idejében épült a gótikus temploma, melynek toronymaradványa (Csonkatorony) a mai napig áll, mint egyetlen műemléke a középkorból. A török hódoltság első időszakában még, mint a legnépesebb település tűnik ki Külső-Szolnok megye kishevesi területén. A protestantizmus hazai terjedésének időszakában Fegyvernek lakossága reformátussá vált.
A törökkori portaösszeírások alapján a XVI. század második felétől nyomon követhető az egykori mezőváros hanyatlása, fokozatos népességcsökkenése, végül pusztává válása. Az elnéptelenedése a török elleni felszabadító harcok következményeként, Giraj tatár kán hadainak tudható be. Az újratelepülés után a Rákóczi-szabadságharc alatt ismét lakatlanná vált Fegyvernek.
A háborús idők elmúltával népessége elindul a lassú regenerálódás útján. A XVIII. század végére a lakossága 300-400 főt számlál, akik túlnyomó többsége római katolikus vallású pásztor, uradalmi cseléd, illetve dohánytermesztő. A század közepétől két nagybirtokos család, a Hallerek és az Orczyak kezébe kerül Puszta-Fegyvernek, de akkoriban még nem szerveződik községgé. Az 1800-as évek derekára már feldarabolódnak a birtoktestek és házasodás útján a Haller örökségbe többek között Baldácsy Antal, valamit az Orczyakéba Szapáry József került.
Időközben megváltoztak a gazdasági viszonyok, a határhasználatban már a földművelés kezdett nagyobb teret hódítani az állattartás rovására. A földbirtokosok az egykori nagy legelőket, gyepeket sorra feltörték, és művelés alá vonták. A jó minőségű föld bőven termett, olyannyira, hogy sokszor a munkáskezek hiánya miatt a termés jó része a földön maradt, betakarítani lehetetlen volt. A probléma orvoslásaként úgy döntött gróf Szapáry József és neje, báró Orczy Anna, hogy a munkaerőhiányt betelepítésekkel igyekeznek pótolni.
1845-46-tól érkeznek az első sváb telepesek a puszta északi és déli részére, akik zömében másodlagos betelepülők voltak. A sváb családok – akik itt igen kedvező áron jutottak földhöz – kibocsátó vidékei között találjuk Észak-Bácskát, Cegléd -és Buda környékét. A puszta középső részén már korábban kialakult magyarok lakta falurész mellett a svábok létrejövő új telepítvényüket gróf Szapáry József és neje, báró Orczy Anna tiszteletére Annaházának (korabeli térképeken „Svábfalu”) és Szapárfalunak nevezték el. Mivel a svábok Fegyverneken egy nemzetiségi szigetet képeztek a Jászkunság közepén, ezért egy-két generáció alatt nyelvileg beolvadtak a magyarságba. Ezen telepítéseknek köszönhetően Fegyvernek hosszú idő után ismét községgé szerveződhetett.
A település gyümölcstermesztő időszaka ezidőtájt veszi kezdetét.
Adalékok helyi gyümölcstermesztés korai történetéhez
Az Orczy család másik jeles személye Orczy Antal (1814-1889) esetében egyenesen kijelenthetjük, hogy életműve volt a növénytermesztés, a fajtanemesítés, a kertészet. Ő azon kevés birtokosok egyike, aki fegyverneki birtokán lakott. Talán nem véletlen, hogy a fegyverneki „gyömülcsészetről" az 1840-es -’50-es évekből találunk elsőként említést - tróla hamarosan külön is megemlékezünk.
Már a XVIII. századi rövid országismertetők is beszámolnak a fegyverneki termőföld jó tulajdonságairól. Bél Mátyás máig forrásértékű munkájában a következőket olvashatjuk az 1730-as évekbeli állapotokról: „Kenderes és Szakállos közt Fegyvernek széles és nagy kiterjedésű puszta és termékeny, báró Orczy Istváné. Szántóföldek és kövér kaszálók mellett legelők is vannak, és több marhacsordát és ménest tart el. Egy ritka erdőcske is van a forró mezőkön, és mivel keresztezi a debreceni utat, fogadó is rendelkezésre áll az utasoknak.”
Fényes Elek egy későbbi munkájában olvashatjuk a következő sorokat: „Különösen a Tisza bal partjának Szegedtől fel egészen Fegyvernekig továbbá Békés-Csanád vármegyének legsikeresebb földje van, s az itt termesztett tiszta buza ha a bánságit tökéletesen el nem éri is, de azzal vetekedik.”
A helyi gyümölcskultúrára vonatkozó első nyomok már az 1840-es évek első felében igen dicsérően számolnak be a fegyverneki görögdinnyéről.
Szontagh Gusztáv (1793-1858) híres növénytermesztő, katonatiszt és MTA-tag „A szenvedelmes dinnyész” c. 1843-as kiadású munkájában írja, hogy míg az általa termesztett sárgadinnyék külföldiek, addig „az egy tőlem állandóan művelt görögdinnye válfajom hazai, pár barátim szivességéből a fegyverneki pusztáról származó.” Továbbá megjegyzi, hogy „Hevesen, Sámsonyban, Fegyverneken kivált csak egy válfajt termesztenek, jó földben, jó éghajlat alatt jól művelve, s a gyümölcs el nem korcsosodik, hanem állandóan megtartja jelességet, mire a termesztők ügyelnek is, mert terményeik hire eszközli jó áraikat s kelendőségüket.” Ugyanezen tanulmánya bevezetőjében a dinnyét egyenesen az alföldi ember „élet szükségletének” nevezi.
A fővárosban 1851-ben megrendezett első országos terménykiállításról megjelent tudósításban Szontagh a következőket írja: „az itt láthatott görögdinnye a fegyverneki fajból való volt, mellyt és minden honi s külföldi dinnyék közt eddig a legjobbnak (!) találtam…”
A Gazdasági Lapokban 1856-ban megjelent cikkében Szontagh még mindig a fegyvernekit dicséri: „Alig tévedek, ha állítom, hogy eddigelé talán már két száz válfajjal megtettem a próbát, s mindezekből csak négy állotta ki a sarat: a versaillesi, a mészáros, az amerikai ananász és a fegyverneki görög.” Ugyanitt egy szerinte szintén termesztésre érdemes ún. „takács dinnyéről” értekezik elismerően, bár hozzáteszi, hogy „a sokkal okszerűbben termesztett fegyverneki göröggel még nem állja ki a versenyt.”
Igazi kuriózum, hogy az MTA gondozásában megjelent híres Czuczor-Fogarasi szótár 1864-ben kiadott II. kötetében a görögdinnye címszó alatt híres dinnyeként említi a fegyvernekit a szabolcsi, a sámsoni és a csányi dinnyék mellett.
A gyümölcsészet múltjáról a Szapáry házaspár által a sváboknak kiadott telepítési szerződésben, majd Pesty Frigyes helynévtárából tárulnak elénk további adatok. Az előbbi forrás az eperfák – amelyek elsősorban a korszakban tetőző selyemhernyó tenyésztési hullámot szolgálták – ültetéséről rendelkezik az ide érkező német családok számára kiosztott belső telkeken (az 1840-es évek közepétől).
Az utóbbi magának a grófnénak egy korábbi gyümölcsöskertjéről számol be, amely a Tisza áradása miatt kipusztult. Erről a korabeli fegyverneki elöljárók – Krenn Sebestyén községi bíró és Jancsó Dániel jegyző – számoltak be 1863-ban: „A Cifra kert a Telektől délkeletre mintegy 60 hold térség Gróf Szapáry Józsefné asszonyság által mint szenvedélyes kertész által a legszebb és hiresebb gyümölcs és más díszfák által cifra dísz kertté alakíttatott, de az 1855-iki nagy árvíz oda is kiöntvén a fák mind kivesztek a víz miatt, most már szántó földdé maradt s innen ma is czifra kertnek hívatik.”
Az elbeszélésből nem derül ki, hogy milyen gyümölcsfajtákról volt szó. Mára a Cifra-kert elnevezés is kiveszett a köztudatból, mivel később, a Horthy-korszakban az első világháború veterán katonáinak osztottak itt parcellákat, így azóta – inkább az idősebbek – Rokkant-rétként emlegetik.
A XIX. század közepén (1850-es évek eleje) azonban egy értékes helyismereti adalék tudósít arról, hogy az Amerikai Egyesült Államok New York államának woodstocki farmjáról a Hasbrouck Jonathan tiszteletére keresztelt almafajta egy cseh kertész által került Fegyvernekre, Szapáry gróf birtokára. Innen terjedt el aztán az ország más területeire (pl. az Alföld északkeleti vármegyéibe).
A fegyvernekiek a nevezett zöldségfélék és haszonállatok mellett gyümölcsöket is hoztak magukkal. A tudósítás megjegyzi, hogy a törökszentmiklósiak mellett a fegyvernekiek képviseltették magukat legfőképp a kerti termények kategóriájában. Fazekas Károlyné magról termett őszibarackjai, Orczy Antal szőlőtárlata (emellett a bemutatott „tengerije”) kapott dicsérő oklevelet. Gróf Szapáry Józsefné báró Orczy Anna „a konyhakertészet sokféle tárgyában gyönyörűen és gazdagon kiállított tárlatáért jegyzőkönyvileg megdicsértetett és ezüst érmet nyert” – bár a grófné esetében nem derül ki, hogy zöldség vagy gyümölcsről van-e szó, esetleg mindkét növényféléről.
Úgy tűnik, hogy a gyümölcstermesztés szeretete anyáról fiúra öröklődött, hiszen gróf Szapáry Iván (Szapáry Gyula a későbbi miniszterelnök öccse) már fiatalon magas szinten űzte annak tudományát. A Kecskeméti Lapok 1870. október 22-i számában hosszasan tudósítanak a Debrecenben megrendezett gazdasági kiállításról. Itt olvashatjuk a számunkra fontos sorokat, miszerint: „…És most forduljunk a terem közepén álló nagy asztalhoz, amelyet egészen gr. Szapáry Iván körte- és szőlő-kiállítmánya foglal el Fegyvernekről, bár sok jeles válfajú és minőségű körte küldemény ragadta meg eddig figyelmünket, de e 120 faj véleményünk szerint e nemben elsőséget vívott magának.”
Orczy Antal vázlatos életműve és ’48-as kötődése
A fegyverneki gyümölcstermesztés korai történetében Orczy Antalnak (Karácsond, 1814 – Fegyvernek, 1889) meghatározó szerepe volt. A szerteágazó tevékenységét – mind a növénytermesztésben, mind a közéletben egyaránt – felsorolni szinte lehetetlen. Szerencsénkre akadnak olyan források és visszaemlékezések, amelyekből képet kaphatunk arról, hogy miért is beszéltek mély tisztelettel még a halála után száz évvel is erről a konok fegyverneki nemes úrról.
Orczy Antal feltehetően Orczy János és dévaványai Halassy Franciska fiaként jött a napvilágra a mátraalji Karácsondon 1814-ben. Az ifjú Orczy tagja az 1834-1836 között létező reformkori országgyűlési ifjak Társalkodási Egyesületének,96 amelyet liberális szellemű, reformer nemesi származású jogászhallgatók alapítottak. Kiálltak többek között Wesselényi, Kölcsey és Kossuth eszméi mellett. A húszas évei elején járó Orczy Antal első közéleti szereplése is az országgyűlési ifjakhoz kapcsolódik. Mint fiatal ügyvédjelölt, 1836 szeptemberében két másik társával együtt egy beadványban kezességet vállalnak a bebörtönzött barátaikért. A szóban forgó rabok egyike nem más, mint – az országgyűlési ifjúság egyik vezéralakja – a beteg Lovassy László, akinek a felgyógyulásáig Orczyék a börtönt is vállalnák. A „Tekintetes Királyi Törvényes Táblához” intézett beadványukat egyenesen Kossuth Lajos fogalmazta.
Orczy Antalt 1848-ban megtaláljuk a Tiszaroffon lajstromba vett nemzetőrök névsorában. A megyében összeírt települések listáján Fegyvernek nem szerepel, amiből arra következtethetünk, hogy nemzetőrök – a szomszédos Tiszabővel vagy Kenderessel ellentétben – helyben nem kerültek összeírásra. Ugyanis Fegyvernek társadalmából akkoriban hiányzott a jobbágyság, mivel zömében – a jobbágyfelszabadításban nem érintett vagy nem érdekelt – majorsági cselédek lakták, illetve az újonnan megtelepült svábság. A sváb telepesek házépítésre hivatkozva felmentést kérnek Szemere Bertalan belügyminisztertől a sorozások alól. Ehelyett a rájuk kirótt adót óhajtják, amellyel hozzájárulhatnak az önvédelmi harcokhoz.
Valószínűleg ez utóbbiak – azaz a fegyverneki nemzetőrség hiánya – állnak annak hátterében, hogy Orczy Antal a közeli Tiszaroffon tűnik fel szolgálatra. Szintén a szabadságharc időszakából ismerjük Timon Zsigmond százados, ideiglenes parancsnok Görgei Artúrhoz intézett jelentéséből, hogy a „fegyverneki Orczy Antal úr” 1848. október 1-én két lovat ajándékozott ágyútelephez.
A levert szabadságharc után Vörösmarty Mihály és Bajza József együtt indultak bujdosásra Kelet-Magyarországra. 1849. október második felében két hetet Orczy Antal kúriájában töltöttek, ahol a feleségeikkel is találkoztak. Az újabszolutizmus évei alatt – mint azt a sajtóforrásokból megismerhetjük – már, mint buzgó kertészről értesülünk Orczy Antalról. A Pesti Napló 1854. január 3-i számában jótékony adakozóként tűnik ki, aki a fiatalon elhunyt nemzeti költő, Garay János árváinak ügyét is támogatta.
Az újságcikkből megtudjuk, hogy Orczy házában ült össze egy kisebb társaság, akik 22 ezüstforintot adtak össze, amelyet „a derék házi úr hozzánk felküldé.”
A megrendezett gazdasági kiállításokon évtizedeken keresztül szereplő díjnyertes növényei, kerti gyümölcsei, az általa nemesített „morus alba fegyvernekiana”, a Lang alma, szőlészete, faiskolája voltak a büszkeségei. Tagja volt – talán a teljesség igénye nélkül –a Magyar Gazdasági Egyesületnek, a Magyar Kertészeti Társulatnak és a Szolnokmegyei gazdasági és lovas egyletnek.
A korabeli sajtót böngészve egy 1876 tavaszi rendhagyó történet is részben a nevéhez kapcsolódik. Megesett ugyanis, hogy a fegyverneki árvízbizottság Orczy Antal és Ehrlich Mózes helyi földbirtokosokon keresztül kért erősítést (600 katonát) a kormánytól a fenyegető árvíz elleni védekezésre. Orczyék gróf Szapáry Gyula képviselőt is megkeresték, hogy támogatásáról biztosítsa a fegyvernekieket, amelyet azonnal foganatosított Szapáry. Bár a kormány sem lett volna rest katonákat vezényelni a fegyverneki gátra, ám a hadügyminiszter hallani sem akart erről. Szapárynak sem kellett több, egyenesen a királyhoz, Ferenc Józsefhez (!) fordult a panaszukkal. Őfelsége rögtön kivezényelte a kért 600 katonát a fegyverneki gátra, akik segítségével hamarosan elhárult a veszély.
Orczy Antal halála előtt nem sokkal, 1888-ban könyve jelenik meg „A rózsa czélszerű műveléséről” címmel.
Az Új Néplap 1991. július 10-i száma közöl interjút Lelovich György (1913-1993) híres solymásszal, egykori birtokossal és helytörténésszel Orczy Antal munkásságáról. Lelovich György szerint Orczy Antal („Tóni bácsi”) az újszászi Orczy kastélyból telepített át egykoron különböző dísznövényeket a fegyverneki birtokára és az általa tervezett parkokba. A későbbi birtokosnál még meglévő parkot aztán 1945 elején szinte teljesen elpusztították és a terebélyes ősfákat a helyi malom fűtésére használták. Azonban ezek közül néhány gyökérről ismét kihajtott és még jelenleg is él. Az egykori épületekből már semmi nincs meg, csupán a szökőkút medencéje – jegyzi meg az idős solymász.
Az Orczy Antal-féle díszkert elhelyezkedéséről ma már csupán a II. katonai felmérés és az 1881-ben készült kataszteri térkép tanúskodik. A nemes úr halála után az új tulajdonosa nevét vette át, így az idősebbek ma Botka-kertként emlegetik azt az elvadult facsoportot a szántóföldek ölelésében, ahol az egykori mintakertnek és kúriának már nyoma sincs.
Az Orczy-birtokkal szomszédos északkeleti határrészen az 1800-as évek közepén „Domokos Ferencz által igen szép disz kert gyümölcsös, szőlő” helyezkedett el. A Tiszához közel eső Hiller elnevezésű határrészről a következőket jegyezték el: „150 hold hátas föld hol igen sok vadkörtefák vannak és minden birtokosnak aránylag egy néhány hold földje s azon egy csősz lak van igen szép hely, mint egy kis erdőség.” Ennek a határrésznek a korábbi elnevezése (Hiller) ma már kevésbé ismert. Évtizedek óta Kavicsos-partként emlegetik.
Es is mutatja, hogy Orczy Antalnak köszönhetően a reformer nemesi birtok nyomán a környékbeli birtokosok és a lakosság kis földterületein is terjed a különböző gyümölcsfélék termesztése a már meglévő dinnyészet mellett. Erről – azaz a másfél évszázaddal ezelőtti állapotokról – viszonylag részletes adataink vannak, ugyanis 1874-ben feltérképezték a Külső-Szolnok megye területén meglévő faiskolák állapotát is.
Lássuk, mi volt a fegyverneki gyümölcsészet helyzete akkoriban: „A községi faiskola 900 négyszögöl területű, és a faluháza udvarán található, a legjobb fekete televényes földön. Fenntartására a falu költségvetésében 20 forintot szavaztak meg, és vadonc csemetékkel van beültetve. 1874 tavaszán nemesítésre ültetettetett 300 alma, 200 körte, 210 szilva és 215 meggy csemete. Emellett 2 icce akácfamagot is elvetettek, melyek szépen ki is keltek, ugyanakkor viszont a fentebbi ültetések a nagy szárazság miatt később kiszáradtak. Az előző évekbeli ültetésekből van még mintegy 40 darab 7 éves meggyfa is. Az elősorolt ültetvények a faiskola mintegy 1/3-át foglalják el, a többi ugarként előkészíttetett az 1874 őszi és a következő évi tavaszi ültetésekre. Beoltva eddig még egy sincs. A lakosság a nemes gyümölcsfaültetésben, valamint a szőlőművelésben dicséretes előmenetelt tanúsít. Udvara nagyrészt szőlővel, gyümölcsfákkal van beültetve. Külső szőlős kertjében, ahol fekete kadarka, pesti dinka és fehér pojhos termesztetik, egy holdon nem ritkán 100 akót is produkál, és arányosan a borából több hasznot hoz a település, mint búzájából.”
A következő évből van adatunk arról, hogy Orczy Antal az 1875. október 10-i gazdasági kiállításon a Mészáros-féle sárgadinnyéjével elismerő oklevélben részesült. Az Esztergom és Vidéke c. lap 1879. évi 25. számának Hírek rovatában olvashatunk a köztiszteletben álló Oltósy Pál (1818-1894) egykori ’48-as esztergomi veterán századosról, aki „Fegyvernekről nagy meglepetést hozott, nemcsak kitűnő dinnyével, hanem érett fegyverneki szőlővel vendégelte meg ismerőseit. Ma eltávozván kürönkből, szeretnénk mi is arra a jó vidékre menni.”
A Közgazdasági Értesítő 1885. június 4-i száma tudósít a gyümölcsfacsemetéket igénylő települések statisztikájáról. A földművelési minisztérium által 500 alma, 300 sajmeggy, 200 kajszibarack és 50 keserűmandula csemete került kiosztásra díjtalanul többek között a fegyverneki faiskolába. Érdekesség, hogy ugyanebben az évben Ehrilch Salamon 30 db. cukordinnyét jelentett be az országos budapesti kiállításra a kertészet és szőlészet kategóriában Puszta-Fegyvernekről. Ezen alkalommal szintén Ehrlich Salamon állított ki két körtefajt, 6 különböző almát és turkesztáni dinnyéket.
A századfordulótól 1945-ig
A fegyverneki gyümölcsfaiskola jelentőségét mutatja, hogy az 1890-es évek közepén már kisebb küldeményekben gyümölcsfacsemetéket (valamint rózsatöveket) ad el vasúti szállításra támaszkodva az ország különböző helyeire. A fentebb említett Oltósy Pál gyümölcsészeti vállalkozása Fegyvernekre is kiterjedt. Oltósy az esztergomi telepét fiának adva 1874-ben Fegyvernekre költözött. A 80 holdas puszta-gábrisi (Fegyvernek) meggyfatelepéről nyersen előkészített meggyfabotokat és ágakat szállított Esztergomba és Bécsbe (!). Oltósy telepítvényeire épült „szipkagyára”, ahol szivarszipkákat, pipaszárakat, sétabotokat, síbotokat, pálcákat készítettek hazai és – nagyobbrészt – külföldi piacokra egyaránt. Személyében a hazai meggyfaipar alapítóját tisztelhetjük.
Fegyvernek község eladásra hirdet akác és gyümölcsfacsemetéket az 1890-es évek végétől – derül ki a Gyümölcskertész korabeli lapszámaiból. 1899-ben: „nemesített és igen szép körte, alma, szilva és egyéb gyümölcsfa csemetéket” kínálnak. A következő évben megjelenő hirdetés már részletesebben számol be a rendelhető gyümölcsfajokról: „Bauman renet, Sárga Bellefleur, Török Bálint, Vajalma, Téli arany parmén, Pusztai sárga, Kurtaszárú arany renet almafák, Eugénia és Kőrösi meggy; darabja 30 fillér. Pintér János faiskolavezető.” 1904-ben a kínálat a következő volt: „a legnemesebb fajú alma-, körteoltványok mitegy 20 fajtában és magyar-kajszi oltványok kaphatók. 4 éves erős példányok darabja 30 fillér.”
A körte, alma, szilva és meggy termesztése mellett már többször tettünk említést a szőlőről. Ezért néhány mondat erejéig térjünk ki a szőlő fegyverneki múltjára! Arról nincs pontos adatunk, hogy ki, mikor és hol telepítette az első tőkéket. A fent ismertetett adatokból annyi kiolvasható, hogy a XIX. század derekán már létezett szőlőtermesztés a majorságokban (Orczy Antal, Domokos Ferenc). A fegyverneki svábok leszármazottai körében annak is van hagyománya, hogy az első tőkéket az őseik hozták Fegyvernekre. A már említett XIX. század második feléből származó térképek alapján látható, hogy a kiterjedt és egybefüggő szőlőterület a település annaházi része (egykor „Svábfalu”) mellett, a Kálvária-dombot átkarolva terpeszkedett. A régi birtokosok zömében annaháziak voltak. Szerencsénkre a korábban ismertetett 1874-es helyzetkép a jellemző szőlőfajtákat is megemlíti: fekete kadarka, pesti dinka és fehér pojhos. A fegyverneki szőlőtermesztés nyomot hagyott az 1881-es kiadású Magyarország borászati térképén is a Tiszáninneni borkerület kertiszőlőjeként.
A XIX. századi statisztikákból látható, hogy a rét és legelőterületek visszaszorulása mellett a szántóföldi művelés válik uralkodóvá Fegyverneken. Emellett az 1850-es évektől egészen az Amerikából behurcolt filoxéra (a szőlőgyökértetű) által okozott károkig egyre nagyobb területen találkozunk szőlőtelepítésekkel: 1852-ben még csak 19, 1879-ben 76 és 1895-ben 79 kataszterholdon.
Amikor Magyarországon először 1875-ben észlelték a filoxérát, a hatóságok igyekeztek a szükséges óvintézkedéseket meghozni a kártevő terjedésének meggátlása érdekében. A Földművelés –Ipar –és Kereskedelemügyi Minisztérium közölte azoknak a hazai földbirtokosoknak a neveit, akik – a már fertőzött – osztrák Klosterneuburgból hoztak be szőlővenyigéket. A rendelet nekik „egyrészt szigorúan megtiltja, hogy szőlővenyigék elárusításába bocsátkozzanak, másrészt a szőlőbirtokosok figyelmét is fölhívja, hogy az ott megnevezettektől venyigéket vásárolni óvakodjanak.” Ezen kívül az érintett gazdáknál vizsgálatot helyez kilátásba. A felsorolt személyek között említik Petrovay Györgyöt is fegyverneki szőlőbirtokosként.
Végül a kártevőt 1888 tavaszán azonosították először Fegyverneken – legalábbis ez derül ki a Közgazdasági Értesítő az év májusi számából. Ez alapján Fegyverneket a kisújszállási zárlati csoporthoz csatolják, így tilos lesz bármiféle szőlővel kapcsolatos „alkatrészt” – vesszőt, tövet, szőlőkarót – a fertőzött talapüléseken kívülre vinni, vagy onnan behozni. A filoxéravészt követő visszaesés igen jelentős, mivel az 1920-as évek közepére 16 kataszterholdra, 1935-ben 4 kataszterholdra szorult vissza a szőlőművelés Fegyverneken.
A Horthy-korszak végén (1941) kiadott Trianoni Magyarország Mezőgazdaság c. kétkötetes munkában több fegyverneki gazda rövid életrajzát feljegyezték a tulajdonukban lévő gazdaság vázlatos ismertetésével. Közülük kiemelendő Kádár Kálmán, aki az első világháború után került Fegyvernekre, mint veterán hadnagy.
Magas szinten űzte a gazdálkodás valamennyi ágát és mezőgazdasági szakiskolát vezetett. A 17 hold szántóföldje mellett 1 hold gyümölcsöse és 4000 négyszögöl szőlője volt (a tenyésztett díjnyertes állatait is említik). A kötetben még három kerttel/gyümölcsössel bíró személy szerepel.
Ketten a Lelovich család tagjai: özv. galánthai Lelovich Gyuláné, akinek a jelentős szántóterülete mellett 34 hold szőlője van és 45 hold gyümölcsöst telepített. (Itt érdemes megjegyeznünk, hogy özv. Lelovich Gyuláné (Simon Irén) a híres fegyverneki solymász, Lelovich György édesanyja.) A másik hölgy özv. galánthai Lelovich Ivánné földbérlő, akinél jelentős (70 hold) saját telepítésű gyümölcsöst jegyeztek fel. Rajtuk kívül még Baunok Henriket említik, aki 10 hold kerttel rendelkezik.
A legalább 100 holddal rendelkező birtokosok és bérlők 1925-ben, majd 1935- ben összeírásra kerültek. A statisztika alapján látható, hogy a birtokosok és bérlők közel felének volt kisebb (1-4 hold) kertje és három esetben 1-2 holdnyi szőlőt említenek. Az 1925-ös adatsorból Schwartz Gyula budapesti lakos emelkedik ki, aki 31 hold kerttel rendelkezik. Őt Gláser Lajos követi 12 holddal, illetve a törökszentmiklósi Lelovich Gyula 6 hold kerttel. A többiek 1-4 holdas kertet birtokolnak.
A korabeli (1932) mezőgazdasági lapokat böngészve ismét találkozunk a hortobágyi, sámsoni és csányi mellett a fegyverneki görögdinnyével, mint „kiváló fajtával”. Említésre érdemes, hogy a Gyümölcstermelők Országos Egyesülete által 1942 októberében Budapesten megrendezett kiállításon állami ezüstérmet nyert Szilágyi József fegyverneki termelő, és állami bronzéremben részesült a Középtiszai Ármentesítő Társulat fegyverneki gyümölcskiállítása.
A Ceglédi Kisgazda c. lap 1935 áprilisi számának hirdetés rovatában olvashatunk Váróczy Imre „fegyverneki faiskolájából származó prima, egészséges, garantált pajzstetü mentes” gyümölcsfacsemetéiről, amelyek Farkas László ceglédi szőlőtelepén szerezhetők be.
A művelési ágakból az 1920-as évek közepén 142 kataszterholdnyi a kert, míg egy évtizeddel később a „rét, kert” kategória összesen 601 kataszterhold területet tett ki Fegyverneken. Ez utóbbi adatból azonban nem tudunk a korabeli gyümölcsterületek és –fajták arányára következtetni.
II. 1945-től a rendszerváltozásig
A II. világháborút követően megváltoznak a birtokviszonyok. 1945 őszén tartotta alakuló ülését a Fegyverneki Gyümölcstermelő és Értékesítő Szövetkezet. Induláskor 20 tagot számlált és 33 kataszterholdnyi területen kezdték a gazdálkodást. A megfogalmazott célja, hogy a „közös üzletkeltés mellett, illetőleg a kölcsönösség alapján Fegyvernek község gyümölcsbirtokosait tömörítse és azoknak közös termelését és értékesítését megvalósítsa.” Itt a korábbi Árvízmentesítő Társulat gyümölcsöse került új tulajdonosok kezébe.
A Földmívesszövetkezetek Lapja 1947-ben elismerően nyilatkozik a fegyverneki gyümölcstermesztők munkájáról. A Független Újság 1948. február 20-i száma egyenesen úgy tudósít, hogy „ott (Fegyverneken) működik az ország legjobb gyümölcstermelő szövetkezete”, amely igen jövedelmező. Az újságcikk a szakszerűségben és a jól szervezett munkamegosztásban látja a sikert, amely hamar népszerűvé tette a szövetkezetet. Bár eredetileg csak a korábbi Ármentesítő Társulat gyümölcsöséből részesülő személyek lehettek tagok, ennek ellenére újabb gazdák kérik felvételüket a szövetkezetbe. A Fegyvernek-Nagykörű közötti egykori ártérben összesen akkor már 52 kataszterhold területen egy tároló és gyümölcspálinkafőző is a gazdálkodó szövetkezet tulajdonában van. Az államosításokat követően, illetve a termelőszövetkezetek megalakulás után a korabeli sajtótudósításokból nyomon követhetjük a fegyverneki gyümölcsterületek arányának alakulását.
A Termelőszövetkezet c. lap 1954. július 1-i száma arról számol be, hogy a fegyverneki Vöröscsillag TSZ-nek 60 holdnyi gyümölcsöse van, amelynek fele már tagsági telepítésű. Innen indulva folyamatosan bővült a terület és a termesztett gyümölcsök köre - a Népszabadságnak számol be 1978 júliusában Czimmer József tsz elnök arról, hogy a Vöröscsillag Termelőszövetkezetnek már 330 hektár gyümölcsöse van, amelyből évente 250-300 vagon almát, kajszit, őszibarackot, szilvát, meggyet, cseresznyét ad el. Megtudjuk továbbá, hogy ennek 80%-át rendszerint a debreceni konzervgyár veszi át. Czimmer József megjegyzi, hogy a gyümölcstermesztés jövedelmező ágazat és lehet számítani a debreceni konzervgyárra is, ezért további új gyümölcsösök telepítése mellett döntöttek a régiek rekonstrukciója mellett. 1979. február elején már arról lehet olvasni, hogy „a fegyverneki Vörös Csillag Termelőszövetkezetben 172 hektár nagyüzemi gyümölcsösben és 200 hektár fiatal ültetvényben 50 tagú brigád metszi a fákat.” Ez utóbbi szám – azaz 372 hektárnyi terület – mutatja a fegyverneki gyümölcsös legnagyobb kiterjedését – erősítette meg Ficsor Dénes egykori ágazat- majd főágazatvezető.
1965-ben jelentés készült a szolnok megyei szőlőtermesztés helyzetéről. A kiadványban a 0,25 kataszterhold feletti – lényegében a nem kerti – területeket vizsgálták meg. A jelentésből tudjuk, hogy akkor 38 hold területen volt szőlő, amelynek nagyobb része csemege, kisebb része borszőlő – főleg fehér – volt. A szőlők 92%-a viszonylag fiatal (5-12 éves) telepítés és közel ekkora százalékban jó állapotú. A törökszentmiklósi járásban akkoriban Fegyvernek a középmezőnyben helyezkedett el a szőlőterület nagysága tekintetében. Legnagyobb szőlőtelepítvénnyel Kunhegyes és Tiszaroff rendelkezett.
A rendszerváltozást megelőző évtizedek szövetkezeti gyümölcstermesztéséről Ficsor Dénes osztott meg értékes információkat, aki 1967-től volt gyakornok, majd kertészeti ágazatvezető, 1979-től főágazatvezető, végül 1985-től termelési főágazatvezető a fegyverneki Vörös Csillag Tsz-ben.
Az 1970-es évekre a tsz-ek egyesültek. Elsőként a Kossuth, aztán a többi is beolvadt a Vörös Csillag Tsz-be. Az államosítás előtt – emlékszik vissza az agronómus – 2-2 hektáros almáskertek voltak a mai vadászház (egykor gátőrház) környékén. Konkrétan az ún. Vaskert, Ollékert és Katonakert, amelyek a Kossuth tsz-hez kerültek. A Nagykörű felé eső határrészben, azaz a Hiller, - Sárszög és –Kavicsos területén volt az ún. Hajnal kert, a Doktor-kert, Éva-kert, Víg-kert és a Lelovich-kert. Az utóbbi kivételével ezek a területek 4 hektárnyi almást jelentettek, kivéve a Lelovich-kertet, amelyen 20 hektár alma volt. A Lelovich-kertet először az állami gazdaság örökölte, majd az 1970-es évek közepén csere folytán a Vörös Csillag Tsz tulajdonába került. Az 1960-as és ’70-es éveket – amint azt a fenti sajtótudósításokból is nyomon követhetjük – a folyamatos gyümölcstelepítés jellemezte. Időközben a tsz 15 hektárnyi szőlője a ’70-es évek elején felszámolásra került, amelynek helyére almát telepítettek. Az 1980-as években a következő összetételben oszlott meg a fegyverneki gyümölcsös a Hiller-mélysári határrészben: szilva (össz.: 69 ha), kajszibarack (össz.: 57 ha), őszibarack (össz.: 50 ha), alma (össz.: 45 ha), meggy (össz.: 40 ha), körte (össz.: 30 ha) és cseresznye (össz.: 10 ha) – ismerteti Ficsor Dénes.
Erre az időszakra a gyümölcstermelés mellett már a feldolgozás is megvalósult. A hűtőház mellett csomagoló és pálinkafőző is rendelkezésre állt, valamint korszerű rázógép is segítette a munkát. 1983-ra létrejött a Fegyverneki Konzervgyár. A termés legnagyobb részét a Debreceni Konzervgyár (DEKO) vásárolta fel, ahonnan hatalmas mennyiségben a Szovjetunióba szállítottak. 1989-90-ben ismét megváltoztak a tulajdonviszonyok, így a csupán néhány évig – 1992-ig – működő Fegyverneki Konzervgyár sajnos nem sokkal élte túl a rendszerváltoztatást. Ehhez – többek között – tsz-ek átalakulása, a Debreceni Konzervgyár körüli tulajdonváltás és a bizonytalan értékesítési kilátások járultak hozzá leginkább.
A fegyverneki gyümölcstermesztés jelene
Az 1990-es és 2000-es évek folyamatos értékesítési problémái, a kiöregedő fák pótlása körüli nehézségek és az őriztetés kihívásai aztán egyre több gazdát a gyümölcsös felszámolására kényszerítettek. A Fegyvernek és Nagykörű között lévő Hiller-Mélysár határrészen egykor volt több mint 370 hektáros közel összefüggő gyümölcsterület az említett időszakban fokozatosan felbomlott, szántóvá alakult. Jelenleg, a 2020-as évek elejére csupán egy kb. 2x200 méter hosszúságú kísérleti almás a fegyverneki, és egy kb. 3-4 hektárnyi elvadult, gondozatlan szilvás maradt meg a nagykörűi határrészen.
A gyümölcstermesztés Fegyvernek külterületéről visszaszorult a házi kertekbe. Már a korábbi időkben is a leggyakoribb kerti gyümölcs a kajszibarack, szilva, meggy, cseresznye volt, akárcsak jelenleg. Régebben – főleg annaházi portákon – gyakori volt a birsalma is és több helyen az ún. árpával érő körte. Napjainkban egyes gazdák több kertet egybenyitva – így akár több ezer négyzetméteren – termesztenek főként kajszit –és őszibarackot, szilvát, körtét. Dinnyét külterületen még néhány éve több hektáron termeltek Fegyvernek határában a Nagykunsági-főcsatornához közel, azonban ma már itt is szántóművelés folyik. Manapság Huber István őstermelő tett szert országos ismertségre, aki Fegyvernek szapárfalui részén termeli és kínálja gyümölcseit. A 4-es számú főút mellett felállított értékesítőhelyen számos szezonális gyümölcs – a teljesség igénye nélkül: kajszi, és -őszibarack, eper, sárga, -és görögdinnye – várják a vásárlókat. Különösen az – akár 20-25 kilós súlyt is elérő – ízletes fegyverneki görögdinnye vált Huber István védjegyévé90. Említésre méltó, hogy Szapárfaluban a május-júniusi időszakban többen árulják a háztáji kertekben megtermelt földiepret, amelynek értékesítését a 4-es számú főút átmenőforgalma nagyban segíti.
Szőlőt ma már nem találunk dűlőkben, viszont sokan – jellemzően az idősebb generációnál – nevelnek kertjeikben néhány tőkét, amelyről egyaránt csemegének vagy házi bornak való szőlőt szüretelnek. A régebbi fajták, mint a Zaba gyöngye, Saszla, Erzsébet királyné, Kövidinka, Kékoportó mellett jelen vannak az újabb rezisztens típusok is: Pölöskei muskotály, Turán, Néró, Fanni stb.
A helyi gyümölcstermesztésben Angyal Csaba hozott új színt a 3 hektárnyi területen 2014-ben telepített homoktövissel. Itt, az egykori Fegyvernek-Nagykörű között lévő mélysári határrészben korábban a tsz szilvása volt.
A helyi gyümölcsökhöz kötődő történeti és néprajzi adalékok
A kuruzsló és a körtetolvaj
A fegyverneki származású dr. Schleich Lajos (1903-1995) tanár és néprajzkutató máig felbecsülhetetlen és forrásértékkel bíró gyűjtést végzett szülőfalujában a svábok körében az 1930-as években. Egyik fő témája a sváboknál erősen élő népi gyógyítás és kuruzslás volt. Több cikke, tanulmánya jelent meg – elsősorban – debreceni újságokban. Az alábbiakban a Nemzeti Ujság 1934. szeptember 23-i számában93 közölt cikk-részlettel kapcsolódunk egy kedvelt helyi gyümölcsünkhöz.
„A kuruzslók között a régebbi időkben különösen Kunczer Jakab tett szert nagy népszerűségre. Egyszer egy féllábú ember, Pfeiffer János fordult hozzá segítségért, az volt a panasza, hogy álmatlanság kínozza, nem tud aludni. Az öreg Kunczer bevetette egy sötét szobába és ráparancsolt, hogy ott imádkozzon. Igaz, hogy mindenféle ördögök, szörnyek, rémképek jelennek meg majd előtte, de ő csak ne ijedjen meg, mert ez a gyógyulás útja. A féllábú Pfeiffer nagy megilletődéssel lépte át a sötét szoba küszöbét, de alig, hogy magára maradt, éktelenül kiabálni kezdett s végül is az öreg kinyitotta a rázárt ajtót.
- No lám, most aztán azért nem fog meggyógyulni, mert nem tartotta be a kúrát, - mondotta páciensének Kunczer bácsi, aki egyébként valami szeszből és harangolajból kevert saját találmányú patikaszerével kúrálta a legkülönbözőbb betegségéket.
Egy alaklommal neszt hallott a gyümölcskert felől, és noha koromsötét este volt, maga ment le a kertbe és ráripakodott a meglapuló „vendégre”: Körtetolvaj vagy! Kranz János a neved! – Ez az eset nagyban hozzájárult Kunczer Jakab tekintélyének öregbítéséhez, mert a kert látogatója valóban Kranz János volt és valóban körtét lopott. Hogy ezt az öreg kuruzsló a sötétben is ki tudta találni, kétségtelenné tette, hogy csodálatos tudományával nemcsak a betegségek ellen, hanem még a tolvajok ellen is sikerrel tud védekezni. "
A helyben gyűjtött népdalok
2019-től a Zenetudományi Intézet hangarchívumából94 nyilvánosan elérhető az az 1961-ben Fegyverneken gyűjtött népzenei anyag, amelyet négy adatközlőtől rögzítettek. Közülük ketten adtak elő olyan népdalt, amelynek középpontjában a gyümölcs áll.
Az „Érik a szőlő…” című közismert, a helyiek is énekelték a „bodor a levele” helyett „pereg a levele” változattal. A gyűjtők által rögzített felvételen Zoltai Márton (31 éves) adja elő. A „Gyere rózsám a szőlőbe…” c. népdal már kevésbé ismert. A felvételen Vereb Istvánné Kocsis Ilona (26 éves) énekli négy versszakkal, amelyből az első kettő kapcsolódik gyümölcsökhöz. Az adatközlő elbeszéli továbbá, hogy kislány korában körjáték közben énekelték, de nem az iskolában tanulták, hanem a falusiaktól.
Szövege a következő:
„Gyere rózsám a szőlőbe,
Szedjünk szőlőt a kötőmbe!
Piros almát zsebkendőbe,
Csörgős diót a zsebünkbe.”
Ha én eztet’ tudtam volna,
Hogy az alma édes volna,
Párját szakajtottam volna,
Szeretőmnek adtam volna.” fenyőket eladásra.
Petőfi Sándor és a fegyverneki puszta
Petőfi Sándor születésének 200. évfordulóján meg kell említenünk a fegyverneki pusztához kapcsolódó költeményét. A költemény központi szereplője a XIX. század elején – főként Heves megyében – tevékenykedő betyár, Zöld Marci, akit a statáriális bíróság két társával együtt a fegyverneki pusztán 1816 decemberében felakasztatott. Mindössze 25 éves volt.
Zöld Marci alakját hamar felkapta a – később tevékenykedő Rózsa Sándoréhoz hasonló – korabeli betyárromantika. Az elfogását egy 1833-ban készített mángorló őrzi a Néprajzi Múzeumban. Hamarosan balladák főhőse lett és még Petőfi Sándor is versbe foglalta a nevét 1847-ben.
Petőfi Sándor: Zöld Marci (részlet)
Fegyverneki puszta, fegyverneki puszta
Szegény jó Zöld Marci halálát okozta,
Négyágú épület volt halálos ágya
S temetési dala, varjak károgása.”
(Pest, 1847. április)
A szerző, Országh László családja is aktív a gyümölcsészet terén. Petőfi körtefája a Tájházzá alakított egykori családi ház kertjében verhet gyökeret.
A helyi gyümölcstermesztést már nagyszüleim és dédszüleim is folytatták a háztáji kertjeikben. Családunk a rendszerváltoztatást követő években az egykori tsz őszibarackosából jutott kisebb területhez, amelyből további vásárlások útján 5 hektárnyi főleg őszi, -és kevés kajszibarackos lett, amelyet 20 éven keresztül termesztettünk és értékesítettünk, egészen 2014 nyaráig. Ma már a családi gazdaságunk gyümölcsöse visszaszorult háztáji kertbe. Annak az öreg háznak a kertjébe, ahol már ükszüleim is nevelték a gyermekeiket, állatot tartottak és szőlőjük, gyümölcskertjük volt veteményessel. Jelenleg a kb. 150 éves hosszú tornácos, vertfalú parasztház helyreállítása zajlik – többek között a Népi Építészeti Program támogatásával –, hogy hamarosan tájházként-falumúzeumként újulhasson meg a terjedelmes udvarával. Úgy gondoltuk, hogy a fiatal telepítésű gyümölcsfáink (kajszibarack, szilva, cseresznye, meggy) és a hagyományosan nevelt fejművelésű szőlőink mellett „Petőfi körtefája” a kert igazi kuriózuma lesz!
És az lett: cikk az ültetésről és a fácskáról itt!
forrás: Fegyvernek jelentkezési anyaga. Szerző: Országh László
képek: MANDA és shutterstock
ENG
From the truly personal and thorough application material for Fegyvernek by László Országh.
In connection with the call entitled "Petőfi's pear tree" launched in March 2023, on the 200th anniversary of Sándor Petőfi's birth, I considered it worthwhile to get to know more thoroughly the fruit culture of my place of residence, especially once upon a time. While collecting data, I was surprised to find that fruit growing in Fegyvernek has a very long and diverse history. While noting archival sources, statistical data, contemporary press reports and memoirs, the originally planned few pages of summary eventually turned into a more extensive work, which hopefully can enrich our local history archives as well!