Magyarország | Heves vármegye | Kisköre |

A Kiskörei Városi Könyvtár által összeállított rövid helytörténeti ismertető!

Kisköre a Tisza folyó mellett helyezkedik el, amely nagyban meghatározza a településünk életét úgy  mezőgazdasági mint ipari területen. Itt épült meg hazánk legnagyobb vízlépcsője, mely elektromosáram- termelési és vízgazdálkodási feladatokat lát el. Idén ünnepeljük a létesítmény átadásának és üzembe helyezésének ötvenedik évfordulóját. 

A Tisza árterületén zöldség- és gyümölcstermesztésre alkalmas földterület található. A minden évben megáradt, gyönyörű folyónk partján található földterületet gát nem védte, ezért teljesen víz alá került. Ekkor a gazdák csónakkal, ladikkal közelíthették meg földjeiket. A helyet „Mentetlen"-nek nevezték. 

Ide a kedvező adottságok miatt nagyon sok fajta gyümölcsfát telepítettek (Alma, körte, sárga- és őszibarack, meggy, cseresznye, szőlő, szilva.) Volt olyan kertészkedő gazda, aki a szilvafába három gyümölcsöt oltott: körte sárgabarack és a szilva.

A „Mentetlen” helyén napjainkban már erdő található.


Kisköre másik gyümölcstermesztésre alkalmas földterülete a „Burairét”, amely már gáttal védett, homokos talajú. Ide már nem öntött ki a folyó. Nagyon ritkán került víz alá. (Legutóbb 1998-ban gátszivárgás miatt öntötte el a víz a földet.)

Itt a homok a csapadékot sokáig megőrizte - és így a terület kiválóan alkalmas termelésre. Ezen a területen már a gabona félék és a kukorica is jellemző növények a gyümölcsösökön kívül. Ez a terület még ma is városunk mezőgazdaságának legmeghatározóbb része. 


Településünkön a szilvafa az uralkodó. Jellemzően három fajtája honosodott meg: Bódi szilva Besztercei szilva és a Magbaváló muskotály. Városunkban elterjedt egy vadszilva is: a Móra bóra. Ez a szilvafajta, általában házak előtt díszfaként az utcán találhatóak. Először a tulajdonosok ültették házuk elé, majd a 1990-es évek vége felé a város fő utcáit is betelepítették, ezzel a fával. Tavasszal a fa virágzásakor, városunk gyönyörű látvánnyal fogadja az idelátogatókat.

 A szilva legfőbb felhasználási módja a lekvár és a befőtt és pálinkát is főzetnek, főznek, de ételkészítéshez is szélís körben használták fel: Kiskörén ma is szilvával töltött karaj, gyümölcsleves, szilva mártás, cibere kerül az asztalokra. 

Petőfi körtefája templomkertünk dísze lesz - és tovább örökítjük az utókor számára. 

 

forrás: Kisköre jelentkezési anyaga