Szlovákia | Kassai kerület | Szürnyeg |
A legendás vadcseresznyefa és a rajta lógó oldal szalonna legendája!
Cseresznyefa a szárcsa tetőn
Szürnyeg község a „nagy Magyar Alföld északi nyúlványának nyugati részén, az Ondava folyó partján fekszik. A folyótól nyugatra elterülő vidék már dombokba s alacsonyabb hegyekben megy át, mintegy kezdetei a Tokaji hegyeknek. E dombok közvetlen az Ondava partján kezdődnek, ott ahol S.A.Újhelytől jövő országút Magyarsastól jőve átszeli a folyót
- így mutatja be a községet a Sátoraljaújhelyi Fióklevéltárban található 1933 – ban íródott krónika, majd megjegyzi még: „A talaja sok helyen erősen kavicsos és homokos jellegénél fogva nem nagyon alkalmas a búzatermelésre."
És ez így igaz: a talaj minősége és összetétele jelentősen korlátozza a mezőgazdasági termelést és kihat a gyümölcsfák termesztésére is. Sok fafajta nem kedveli a sekély, köves, homokos talajt - és hamar kiszárad. Ami bírja ezt a talajt: cseresznye, szilva és körte. Szürnyeg portáin ezek érzik jól magukat.
A községet körülvevő Szárcsatető nevű hegy legtetején emberemlékezet óta áll egy madárcseresznye-fa. Legendája a következő:
Teremtő Urunk, hogy kárpótolja a viszontagságok elviseléséért őrálló feladattal ruházta fel e vén fát. Ágaival sasszemmel figyeli a természetben történő változásokat, az emberek viselkedését, szokásaikat. Különös figyelmet szentel az alatta fekvő kisközség történéseinek. Az adatokat elraktározza az utókor számára, így törzse évről – évre egy vékony, de adatokban gazdag évgyűrűvel gyarapszik. Reggel korán ébred. Rövid imával megköszöni az Úrnak, hogy az éjjel megtartotta. Egész lényét a felkelő nap csodálatos látványa járja be. Szétnéz – szemügyre veszi a tájat. Arról a helyről, ahol ő áll, nagyon szép kilátás nyílik a körülötte lévő csodálatos természetre. Keleten megcsodálhatja a Kárpátok hófedte csúcsait, a Nagy-Magyarországtól elszakított területek szépségét. Nyáron a Nagyerdőnek is nevezett pusztaság és az alatta elterülő természet sokszínűségében gyönyörködhet. Északon a garanyi Avas-hegy köszön vissza - egy kis sétára hívogatja Almásy gróf kastélyába. Majd délre fordul. Az imregi Nagyhegy irányába néz. Kicsit odébb Magyarsasra tekint, s lám a Bertnáthok sírján már rügyet bont az orgona bokor. Majd az Anyaország felé veti tekintetét.
Oda nem mehetek, itt születtem, itt vannak a gyökereim, hogyan is hagyhatnám magam mögött az őseimet. Ez az Én sorsom, nyugszik meg, az Úr ide teremtett. Különben is itt vagyok boldog, itt mindenki ismer és megbecsül.
A fa egyik legerősebb ágán, amióta csak emlékszik az ember fia, egy jókora oldalas szalonna csüng. Ami nagyon lényeges: még soha ember nem nyúlt hozzá!
Úgy tartják, hogy ennek aztán nagy az ereje!
Milyen varázserő lehet e szalonnában?
Szóbeszéd tárgyává vált a környéken, sőt még a határon túl is, hogy Szürnyegen a családok, szeretetben, megértésben, békességben élnek, mint a mennyei paradicsomban. Egy férfi sem akarja felemelni a hangját és fenyegetésre is használt mutatóujját kedves feleségére, bármit is követ az el. Sokaknak fúrta az oldalát, hogy hogyan lehetséges ez- Keresték ám a titkát! Főleg a „gyengébb nem”, a falun kívüli asszonyok irigyelték asszonytestvéreik helyzetét.
Máshol, Szürnyegen kívül, bezzeg a gyengébb nem, bármily nyájas is volt férje ura iránt, azért mindig talált a férj egy kis csomót a kákán, hogy felemelje hangját és fenyegető mutatóujját, vagy más eszközökhöz folyamodott, hogy fenntartsa a fegyelmet a házban. Ekkor újra hatványozottan előkerült az környék asszonyaiban a vágy, hogy megfejtsék a szürnyegi mennyei paradicsomi állapotának titkát.
- Álmom volt, megvan a megoldás! - örvendeztett szomszédos faluban élő Mariska.
- Hát mit álmodtál, mondd már! - vonta kérdőre a szomszédasszonya, Juliska.
- Nagyon egyszerű a megoldás: be kell tartani az Úr adta Tíz parancsolatot! Tudod, azt amit Mózes a két kőtáblán lehozott a Sinai hegyről.
Hogyan is terjedt akkorában a hír? Hát szájról szájra. Mariska menyecskénk is szeretett ám hírt terjeszteni! Így a falu apraja-nagyja már délre értesült a paradicsomi élet titkának recepjéről.
Mivel akkorában csak a pap tudott olvasni, Mariska megkérte a papot, hogy a szószékről részletesen magyarázza el a Tízparancsolatot, hogy azt jobban megértsék, és be tudják tartani. Kicsit furcsállta a tisztelendő úr a hirtelen jött hitbuzgóságot, de szívében nagyon örült Mariska érdeklődésének.
Vasárnap lévén a falu apraja nagyja, akinek csak lyuk volt az orrában ott volt a délutáni Istentiszteleten. Mindenkit leginkább a Tízparancsolat magyarázata érdekelt. A tisztelendő úr egyesével részletesen elmagyarázta a Tízparancsolatot. Kitért annak legapróbb részleteire is. Többször is elismételte, hogy mi is a törvény summája.
„Szeresd az Urat, a te Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből. Ez az első nagy parancsolat. A második pedig hasonlatos ehhez: szeresd felebarátodat , mint önmagadat. E két parancsolattól függ az egész törvény."
Meg is volt a foganatja az Úr házában való járásnak! A Tisztelendő Úr magyarázata meghallgatásra került minden szívben. Örült is ám szívében a Tisztelendő, mert ki ne örülne ha látja munkájának gyümölcsét. Minden háztartásban úgy éltek a hívei mint a galambok. Lesték egymás kívánságát, szeretetben békességben voltak egymás iránt.
- Van-e ettől nagyobb beteljesülése az Úr igéjének, kell-e ettől több? - gyönyörködött munkájában a lelkész, és persze a mi Urunk ott fent. Megvolt hát a paradicsomi állapot, mindenki elégedett volt.
Telt múlt az idő, generációk jöttek mentek. Változtak a szokások, változtak az emberek és persze a vélemények. Minél jobb dolga volt az ember fiának, annál magabiztosabbnak érezte életét. Jó dolgában megfeledkezett az Úr szaváról. Kevesebbet ment istentiszteletre. Valahogy újra megint rossz irányba fordult a világ menete. Egy szó mint száz feledésbe merült Mariska álma.
És hogy mi lett a szalonnával? Hát, a legenda szerint ahhoz bizony csak az nyúlhat, abból csak az ehet, aki még kedvesére nem emelte fel a szavát és fenyegetően a mutatóujját. Így érintetlenül ott lóg az őrt álló vadcseresznyefa ágán.
Bízzunk benne, hogy egyszer majd eljön az idő, mikor egyetértésben elfogyaszthatjuk - addig pedig igyekezzünk minden nap jobb és jobb életre törekedni. Biztosan az is hozzájárulhat, amit az akkori időben és ma is a szószékről hirdet a lelkészünk.... a templom ajtaja mindenki számára nyitott. Aki nem hiszi járjon utána!
És: a templomnál hamarosan Petőfi körtefáját is megcsodálhatja a betérő - az oltványt ugyanis a református parókia udvarán istentisztelet keretében ültetik el Szürnyegen.
forrás: Szürnyeg jelentkezési anyaga