Mi az a rókaíz? Mi a különbség az eurázsiai borszőlők és az amerikai direkt-termők közt? Miből van - és milyen - Hamvas Béla szerint - az „ördög bora" ? Hogyan érkezett - és minek köszönhetően távozott a gyökértetű a Kárpát-medence szőleiből?
A filoxéra - vagyis gyökértetű - egyik napról a másikra érkezett a Kárpát-medencébe - akkor, amikor egész Európában komoly csapást mért a szőlészekre és borászokra. 1875-ben egy távirdai főtiszt, Gerger Ede ismerte fel egy Pancsováról érkező szőlővesszőn - és ő értesítette a Földművelésügyi Minisztériumot, amely már készült: 74-ben közleményben figyelmeztetett az Amerikából a kontinensre behurcolt fertőzésre. De nem csak délről: a Birodalom nyugati tájairól is támadta hazánkat a filoxéra.
A szőlők rettenetes ragálya, a philoxéra már a megye hatását átlépte. Csanakon és Ménfőn ugyan még az nem constatálódott, de már a szomszéd háza ég.
(Győri Közlöny, 1886/IX)
A figyelmeztetés ellenére az ausztriai Klosterneuburg Szőlészeti Központból is bekerültek magyar területre fertőzött vesszők.
A fertőzés elleni küzdelem részeként érkeztek Európába - és így a Kárpát-medencébe is - az első filoxéra-rezisztens, direkttermő szőlőfajok. (Noah (népi neve: Noha), Izabella, Elvira, Othello, Herbemon, Clinton, Canada, York Madeira, Concord (népi neve: Kurmin).
Az európai borszőlőknél lényegesen egyszerűbben, oltás nélkül, közvetlenül vesszőről szaporíthatók. Illatuk és ízük aromás, jellegzetes és finom - de boruk nem jó. Ezek az amerikai szőlőfajták ugyanis több pektint tartalmaznak, mint európai társaik, és a pektin bomlásakor (a must forrásakor) metilalkohol keletkezik. A borban ízük is felismerhető - akkor is, ha csak egészen keveset tesznek az európai borszőlőkhöz a direkttermő fajtákból. A borászok a direkttermő ízt rókaíznek, poloskaíznek, labruszkaíznek nevezik.
A direkt-termők - konkrétan a magyarban noha/nova-ként meghonosodott Noah - veszélyes és gyenge boráról Hamvas Béla így ír a Bor filozófiája c. munkájában:
Az új telepítések hatására elszaporodtak a direkt-termőkből készített borok Magyarországon az 1900-as évek elejére - különösen az alföldi területeken. Ezért már 1935-ben elkezdődött átoltásuk - és a hatályos bortörvényünk értelmében ilyen szőlőből bor azóta sem készíthető.
Alkalmas viszont lekvárnak - és finom csemege.
További információkért böngéssz a Petőfi körtefájának otthont adó települések helyszínleírásaiban - és még azt is megtudhatod, hol termesztenek büszkén kurmint Magyarországon - annyira büszkén, hogy a fajta még a helyi Honismereti Klub Települési Értéktárában is helyet kapott!
A fent felhasznált filoxéra tabló készítője ismeretlen, forrás: Quelle Institut für Biologie – Humboldt Universität Berlin, GFDL 1.2.