Miért, mióta, kik és és hogyan áldják/áldatják a bort? Miért épp Szent Jánoskor? Hogy lesz az áldás révén a borból gyógyszer?
A jánosbor - Szent János apostol tiszteletére János napján megszentelt bor - a 11.században jelent meg először a krónikákban. Mágikus, gyógyító erővel bírt. Csatába indulók és betegek kapták - de nem csak ők. Az áldott bor ivása áldást hozott az ivóra, illetve, ha a hívő buzgó imával vette magához az egyebekben csak egyszerű, sima nedűt Szent János napján, akkor a bor gyógyszerré és védelmezővé vált: megóvta a hívőt mindenféle testi és lelki bajoktól, az utazás alkalmával fenyegető veszedelmektől, sőt, még az az ördög kísértéseitől is. Bortermelő vidékeken a szőlősgazdák egy kis üveg bort vittek a templomba, majd a megszentelt borból a pincében minden hordóba öntenek egy keveset - ez óvta meg így a bort a romlástól.
A jánosáldás szokása a premontreiek közvetítésével jutott el a Kárpát-medencébe. Kutatók szerint a pogány italáldozat szokását lehetett vele kereszténnyé szelidíteni. Felbukkan több misekönyvben is már a 15. században. Ekkoriban János napon a hívek már in nomine Sanctorum et Angelorum (a.m. a szentek és angyalok nevében) ürítették poharukat.
A szokás eredete - egy legenda a középkorból
Aristodemus pogány főpap azt mondta Szent Jánosnak, hogy hajlandó hinni Krisztusban, ha János kiürít egy mérgezett borral teli kelyhet és az nem árt neki. János ráállt a próbára.
A mérgezett bort először két gonosztevővel itatták meg, akik azonnal meghaltak, de János nem hátrált meg: imádkozott, és megáldotta a mérgezett boros kelyhet - majd kiitta, fenékig. Semmi baja nem esett. Sőt, csodát tehet: köpenyét a gonosztevőkre terítette - akik feltámadtak. Aristodemus és hívei leborultak János istenének hatalma előtt és mind megkeresztelkedtek..
A Bibliában is találhatunk magyarázatot, alapot a János napi borszentelés szokására - a mondatban, mellyel Jézus szenvedéseire utalt János, édesanyja és testvére előtt, mikor ezt kérdezte:
- Ki tudjátok-e inni a kelyhet, amelyet majd én kiiszom? (Mt 20,22).
Emiatt a kérdés miatt szerepel János attribútumaként a képi ábrázolásokon sokszor a kehely.
A szertartás: a János napi boráldó szentmisét a lelkipásztor már Advent idején meghirdeti. Arra kéri a híveket hogy az áldásra szánt bort tegyék az oltárhoz közel elhelyezett kisasztalra. A János napi szentmise után az áldott bort ki-ki hazaviheti, de a lelikpásztor jó néven veszi azt is, ha a hívek megkínálják egymást az áldott nedűből.
A János-napi boráldás szövege:
források: ARCANUM, Lelkipásztori Intézet honlapja