kultúrtörténet

A kőleves

7:42
A kőleves meséjét mindenki ismeri. De honnan jött a vitéz, aki főzte és pontosan miket tett bele? Tóth János kiderítette - és meg is főzte a mesés étel-legendát! Receptje alapján magunk is nekiláthatunk!

In nomine Sanctorum et Angelorum

9:52
Miért, mióta, kik és és hogyan áldják/áldatják a bort? Miért épp Szent Jánoskor? Hogy lesz az áldás révén a borból gyógyszer?

Mágia a karácsonyi asztal körül

9:42
Hogy segíthet a fülfájáson Karácsony Vigíliáján, azaz Karácsony Böjtjén azaz Bőved Estén elfogyasztott - vagyis el nem fogyasztott - vacsora? Népi hiedelmek, varázslatok, rítusok december 24-ére!

András és a szerelem

18:49
November utolsó éjszakája a szerelmi jóslatok napja. A magyar néphit szerint Szent András napjáról (november 30.) december elsejére virradóra megtudhatták a leányok, ki a jövendőbelijük. Éjjel látták álmukban. Vagy másnap reggel. Vagy karácsonykor a templomban. Előbb vagy utóbb. Kis szerencsével.

A magyar boszorkányok nagy szerencséje

17:14
Miért ítéltek el sokkal kevesebb embert boszorkányságért a Magyar Királyságban, mint Európa nyugati felén? Miért nem volt igazán szervezett inkvizíció nálunk, és mikért voltak enyhébbek a büntetések? Mi köze ehhez a táltosoknak, lidérceknek és a néphitnek? És persze: miért lovagoltak seprűn a boszorkányok?

Kik tartják botjaikkal fejük felett az eget?

14:44
Kik azok a cívisek? A magatarti gazdák? A gubacsapók? Mit hajtottak a hajdúk? Mi adta a gazdagságot Debrecennek és környékének? És kik tartják botjukkal fejük felett az eget? Tóth János írása.

Mi köze Görgeynek a szappanunkhoz?

15:16
Kevesen tudják, de Görgey Artúr, a 49/49-es szabadságharc tábornoka kémikusi karriert cserélt katonazubbonyra - és még kémikusként sokat tett a szappangyártás fejlődéséért. Hogyan emelkedett a marhafaggyúból főzött barna és büdös háziszappan a hófehér vagy pasztellszínekben pompázó illatos piperecikk státuszba? Rövid szappantörténetünkből kiderül!

Vályogtégla, vályogvetés

14:13
A Petőfi Akadémia e heti videojában Turán Dávid vályogépítésztől tanulhattuk meg, hogyan lehet vályogot készíteni és ezzel vakolatot javítani. De hogyan készültek a vályogtéglák?

Szemfényvesztés, mágia, titkok és rejtélyek, vér és arany

9:00
Szeretők, csalások és megcsalások, szemfényvesztés és mágia. Mesés gazdagság helyett sárga por. Vér és arany. A valódi alkímia az emberben kezdődik, az anyagban folytatódik és az emberben fejeződik be — írta Jakob Böhme. De pontosan mit is kerestek — és végül mit találtak az alkimisták? És persze mit kerestek a magyar királyok udvarában? Miért hívták tevékenységüket művészetnek ÉS tudománynak — és miért tekintünk az alkímiára ma inkább filozófiai-történeti érdekességként, mint tudományként? Vidám (át)tudomány-történet következik — röviden.

Bátorság-elixír és szerelemteremtő csoda

12:40
Jean d'Arc csata előtt bátorság-elixírként birsalma lekvárt evett - Nostradamus szerint pedig legalább annyira jó vágyfokozó a lekvár, mint a smink - ha a szerelem varázslatát szeretnénk előidézni. De vajon ki és mikor főzte az első lekvárt Európában?

Mit tett Napóleon a lekvárunkért?

11:47
Mióta van, honnan ered és hogy terjedt el a finomított cukor a világon? Hogy került Indiából Brazíliába - és onnan a kecskeméti kajszilekvárba? Mit tett a fejődéséért Napóleon? És hogy lett a nádból - répa? A cukor rövid története - csak a nepi.kultura.hu olvasóinak!

Tájegységek hímzései 3

6:00
Kelet-Magyarország tájaira kalauzoljuk az olvasót sorozatunk 3. részében. Hódmezővásárhely, Debrecen, Kalocsa, Csenger és a kunhímzés titkai következnek!

Tájegységek hímzései 4

6:00
A Dunántúl déli részére kalauzoljuk az olvasót sorozatunk utolsó részében. Hetés, a Drávaszög és Buzsák csodálatos motívumai jönnek.
július

24.
11:00-12:00

Újrahasznosítás a paraszti kultúrában és napjaink társadalmában

Tusnádfürdő |
Nagyanyáink korában még nem járt szemeteskocsi - mégsem lepte el őket a szemét. Hogy csinálták? A paraszti kultúra újrahasznosítási technikáiról Benedek Csaba néprajzkutató tart előadást Tusványoson a Magyar Kultúra Magazin szervezésében a Magyar Kultúra sátorban!

Tájegységek hímzései 2.

13:37
Hímzéseket bemutató sorozatunkban ma Székelyföldre kalauzoljuk az olvasót. Sóvidék, Mezőség, Kalotaszeg, Torockó, a székely varrottas és az úrihímzés következik.

Tájegységek hímzései 1.

13:23
Ismerjük meg a Kárpát-medence hímzéseit! Sorozatunk első részében a szatmári/beregi, matyó, palóc, pozsonyi, rábaközi és göcseji hímzéseket - és persze a tájegységeket mutatjuk be.

Csűrátalakítás a gyakorlatban

15:30
A Csíkdelnei Csűr kivételesen érzékeny és szép felújításon esett át. Tulajdonosai azóta is szívügyüknek érzik a csűrök renoválását az egész Kárpát-medencében. Évente konferencia rendezésével segítik a tapasztalatcserét — és elkészítettek egy kiadványt is, amely honlapjukon elérhető mindenki számára, aki csűrfelújításba kezdene. Cikkünkben ebből a kiadványból közlünk részleteket - és aki kedvet kap a teljes anyag elolvasásához, a linket is megtalálja a cikk végén.

Ki mer velem ujjat húzni?

10:15
A címben feltett kérdés nem csak átvitt értelemben, de szó szerint is használatos volt. Versenyre kihívást jelentett. Mert az ujjhúzás valójában a szkander és a sumo elemeit kombináló vetélkedő játék — ma úgy hívnánk: kocsmasport.

A nyelv, amely nélkül nincs házasság

11:58
Baka és obsitos. Két német szó — magyarul. A nyelvészek a Wache — azaz őrszem szóból származtatják a bakát. Az Abschiled pedig kötelező sorkatonai szolgálat végén kiadott elbocsájtó levél - vagyis az obsit. Ennek tulajdonosa pedig az obsitos. Az a legény, aki már felelősségteljesen megkérheti egy leány kezét. Hogy miért?

A Sárga tengeralattjáró és a Magyar népmesék

9:20
Jankovics Marcell stílust teremtett itthon, mikor népi motívumokra alapozva alkotta meg előbb a János vitéz, majd a Fehérlófia és a Magyar népmesék-sorozat vizuális világát — a népművészetért igazán nem rajongó kádári kultúrpolitika regnálása ellenére. Korszerűt alkotott ezzel akkor, mikor az egész világban új utakat kerestek az animációs alkotók. Vajon hogyan hatott a Beatles-film, a Sárga tengeralattjáró a János vitézre? És persze hogy lehetett népi alapokon nyugvó animációra támogatást kapni a Kádár-korszakban?

A nyeregkészítő műhelytől az egyetemi szenátusig - 300 éve született Immanuel Kant

17:22
A csillagos ég felettem  - és az erkölcsi törvény bennem. Szép az, ami érdek nélkül tetszik. Két idézet, amelyet mindenki ismer. De vajon ismerjük a szerzőjét is? Immanuel Kant iparoscsaládból érkezett, és onnan hozta munkamorálját is. A világ egyik legnagyobb filozófusa egész életében megküzdött a bevételeiért és mindig szigorú, dolgos időbeosztást követett, mint egy gazda vagy iparos. Még befutott egyetemi tanárként, szenátusi tagként is - élete hetvenes éveiben - ötkor kelt hogy dolgozzon.

Beszélő köntös, futóhomok, sárga cserebogár

13:38
A város, amely arculatát évszázadokon át a gyümölcstermesztés határozta meg. Hogy nyerte el Kecskemét az egykori laza, tanyás településszerkezetű mezővárosból ma ismert formáját? Hogy védte a török időkben a beszélő köntös - és mi köze Kecskemétnek a sárga cserebogárhoz Petőfi versében? És persze hol is terem a hírös kecskeméti barack?

Vers mindenkinek! - Locsolás traktorral, SMS-sel, pacsuilval vagy hypóval

7:10
Mikor került a locsolóversekbe traktor, pacsuli, domestos és az SMS? Hányféle módon lehet locsolni? Kultúrtörténeti kalandozás először - és a legkülönösebb locsolóversek gyűjteménye a cikk második felében Húsvétra - csak a tunderpajta.kultura.hu olvasóinak!

Gyümölcsoltó Boldogasszony

9:05
Gyümölcsoltó Boldogasszony napja, március 25-e évszázadok óta a gyümölcsfák oltásának, szemzésének napja a Kárpát-medencében. Hogy miért? Az időjárás már megbízhatóan tavaszi, nem várhatóak kemény fagyok - legalábbis a globális felmelegedés előtti évszázados megfigyelések értelmében. A keresztény hagyomány szerint Mária ezen a napon fogadta méhébe Jézust - a magyarság számára ez a nap áldott voltát és a termékenység vonzását jelentette.

Kisdobosok, főtüzérek, kapitányok - gyerekek...

9:15
Hősök? Vagy gyerekáldozatok? Hányan voltak és hogy kerülhettek harctérre 48/49-ben a kiskamaszok? Hogy lettek tüzérek vagy kapitányok? És persze kik voltak az 1848-49-es forradalom és szabadságharc gyakran emlegetett kisdobosai - akik köré hős-kultusz épült az 1900-as évek elején és akik emlékre még a szocialista időkben is nemzeti jelleget kaphatott Magyarországon az erőszakolt szovjet úttörőmozgalom - a kék nyakkendős alsós kisdobosok képében? Kultúrtörténeti nyomozás a mítoszképzésről: egy ritka anekdotagyűjtemény, Jókai Mór meg a Diafilmgyártó Vállalat és egy valódi kisdobos története - a tunderpajta.kultura.hu cikkében!

Romani Kris - a cigány törvény

7:36
A cigányság évszázadokon át jelen volt, mégis elkülönülve élt a Kárpát-medence - és egész Európa - területén. A zárt - és sok helyütt kizárt -közösségek kialakítottak egy saját bíráskodási rendszert, és vitáikat köztiszteletben álló választott bíráik színe előtt, nyílt tárgyalások útján rendezték. A Romani Kris kötött eljárásrendű jogi népszokás. Különösen érdekes, mert a kris döntései nem voltak kikényszeríthetőek - nem volt saját roma rendőrség, aki betartatta volna az ítéleteket - de a közösség tagjai mégis engedelmeskedtek. A szokás egyes közösségekben máig él.

Jégtörő Mátyás meg a többiek

7:40
15 fok a városokban és havazás a Bükkben. Különös időjárással lepett meg minket idén a február - de vajon mi jöhet még? Ősszegyűjtöttük a téli időszakra vonatkozó népi megfigyeléseket, hagyományokat, időjósló napokat. Vajon miből mit jósolnának dédszüleink januárban és februárban?

Bálint és Valentin

8:40
Mi közünk nekünk, magyaroknak a Valentin nap szerelmes hagyományaihoz? A válasz röviden: semmi. Hosszabban: elég sok. Részletesen: ld. a cikkben!

Nagyböjt - vagy méregtelenítés tél végén?

10:10
Böjt - ahogyan a régiek tartották az egyházi előírásoknak megfelelően - és ahogy a modern ember próbálkozik. Lehet-e böjtnek nevezni, és egészségesek-e a különféle tisztító/méregtelenítő kúrák, a léböjt vagy a divatos időablakos evés? Hogyan legyünk fittek, egészségesek és persze karcsúak tavaszra?

A busójárás régen - és ma

8:09
2024 február 10-én a busók elűzik a telet! Legalábbis mindent megtesznek azért, hogy mielőbb beköszöntsön a tavasz. De nem csak a farsang farkán, azaz annak utolsó három napján serénykednek - hanem már hetekkel előtte is zajlik a poklade - azaz karnevál. Honnan ered a busójárás szokása? És mit jelképeznek a jelmezek, maszkok, kellékek?

Az áldástól az immunizálásig - a torokgyík ártalmatlanná tétele

8:56
Mi volt volt tulajdonképpen a "gyerekek kaszása"-ként emlegetett torokgyík? Hogyan próbáltak védelmet adni a  betegség ellen mézes ganéval, ráolvasással, érvágással, keresztbe tett gyertyákkal adott Balázs-áldással - és hogy fedezték fel előbb a passzív immunizációt, majd a ma is használt aktív immunizációt ellene? Hétköznapi tudománytörténet Balázs napja közeledtével a tunderpajta.kultura.hu-n! Tudtad, hogy Magyarországon lett a világon elsőként kötelező a diftéria elleni injekció beadatása?

Sződemeter, Álmosd, Szatmárcseke

10:26
Szatmárcsekén írta és tisztázta le a Himnuszt Kölcsey Ferenc 1823 január 22-én - ennek emlékére 1989 óta ünnepeljük a Magyar Kultúra Napját. A költő itt gazdálkodott és itt vészelte át a kolera-karantént is az 1830-as években. De Sződemeteren született, és Álmosdon gyerekeskedett. Álmosd a Hálózat tagja - Kultúrpajta működik itt. Hol járta meg a forró kemencét, hol tanulta ki a gazdálkodást és hol írt 2 év alatt 20 költeményt? A Magyar Kultúra Napján ismerjük meg közelebbről együtt Kölcsey életének színtereit!

Bölcsészek és „praktikus emberek"

9:24
Mióta lehet reál-tárgyakat tanulni a gimnáziumokban - és élő nyelveket latin helyett? Mióta járhatnak gimibe és egyetemre a lányok? Trefort, Eötvös, Klebelsberg, Hóman - és a középiskolai oktatás átalakulásának története. Az oktatási reformról szóló cikksorozat második része a gimnáziumi oktatás megreformálásáról - a középiskolai felvételik hetében, csak a tunderpajta.kultura.hu olvasóinak!

Népművelés téglával és malterral

12:51
Mióta létezik általános tankötelezettség Magyarországon? És mióta vannak iskolák is? Hogyan költött az állam féléves költségvetésnek megfelelő összeget iskolaépítésre 4 év alatt a húszas években? Mióta van tanterv és kötelező tananyag? Kis oktatástörténeti kitekintés a téli szünet végén - a középiskolai felvételik küszöbén két részben! Az első részben az alapfokú iskolák története következik itt, a tunderpajta.kultura.hu-n!

Nem csak a lencse meg a malac...

14:55
Hogyan segíthet a gyarapodásban, hanem kivisszük, hanem egy napra eltesszük a szemetet - vagy ha átdugjuk a tyúkokat a létra fokán? Boldog Újév - és régi szokások a tunderpajta.kultura.hu-n!

Megjósolnád 2024 időjárását?

8:49
Luca napja a sötét december egyik legsötétebb napja. Boszorkány-űzés, varázslatok és jóslatok kapcsolódnak hozzá a magyar néphagyományban is.

Szerelemi jóslás, boszorkánylátás, alakoskodás - Andrástól Lucáig

9:59
Advent időszakában aki nem volt rest, megtudhatta, ki lesz a férje/felesége - és azt is, kik a boszorkányok a faluban. Gyónhatott Miklósnak, kaphatott ajándékot vagy épp kitudhatta az egész következő évi időjárást. Az adventi ünnepkör négy jeles napja: András, Borbála, Miklós és Luca.

Tényleg elviszi a krampusz a rossz gyerekeket?

9:12
Mi köze Láncos Miklósnak Szent Miklóshoz? Hogy keveredhetett egy püspök annyira rossz társaságba, mint a krampuszoké? És tényleg: mi lesz a rossz gyerekekkel? Furcsaságok a MiIkulás körül - amire nem biztos, hogy rá mernél nála kérdezni...

Krisztus Király Ünnepe

8:59
Advent előtt, november utolsó vasárnapján ér véget az egyházi év. Krisztus Királyt ünneplik ekkor a hívek - ez a katolikus egyház legifiatalabb ünnepe. Íme a története - és egy rövid, őszi mese Krisztus Király cselekedeteiről   „abból az időből, mikor még a Földön járt"!

A ligur vasúttól a Fréjus-alagúton át Wekerle kormányáig

10:31
Kossuth Ferenc ott volt az akkori világ leghosszabb alagútja, a Fréjus-alagút építésénél , dolgozott a világ egyik legszebb panorámájával büszkélkedő liguriai vasútvonalon,  felügyelt bányákat Olaszországban, épített acélhidakat a Níluson - majd képviselte Cegléd polgárait a magyar Országgyűlésben és miniszter lett Wekerle kormányában.   Kossuth Lajos fiának különleges karriertörténete  az európai vasútépítés virágkorából, öt percben!