Óvatosságra intünk mindenkit, akit a karácsonyi készülődés arra inspirál, hogy kézműves foglalkozásba kezdjen. A sepsiszentgyörgyi Míves Házban működő Guzsalyas Alapítvány különösen addiktív foglalkozásokat kínál mindazoknak, akik szeretnének a két kezükkel alkotni. A Csoóri-sorozat új filmjéből ráérezhetünk ennek az ízére!

Ferencz Boglárka tervezőgrafikus szerint szülővárosa, Sepsiszentgyörgy gyerekbarát város. Sokan, akik elmentek, gyereket nevelni visszatérnek. És olyanok is vannak szép számmal, akik ugyan nem itt nőttek fel, de itt neveli fel saját gyermekeiket. Boglárka is gyerekzsivajban dolgozik sepsiszentgyörgyi otthonában.

 „Szeretek itt élni nagyon. Csendes város, nyugodt  — és ha bemegyek a hivatalba, az anyanyelvemen szolgálnak ki. Itt él a családom, itt nőttem fel  minden ideköt. "

Boglárka kikapcsolódni  — kosarat fonni  — a Míves Házba jár.

„Ez a három óra az enyém. Én nem körmöshöz járok, hanem kosarat fonni. Otthon már kosár folyik ki a házból pedig már mindenkinek ajándékozam kosarat  — de úgyis el fogok menni megint, mert nagyon jó ebbe a közösségbe tartozni."

És nincs ezzel egyedül anyukaként. Deme Judit fül-orr-gégész főorvos is itt kapcsolódik ki. Azt meséli, hogy most, hogy a gyerekek már felnőttek és több ideje van, megtanult korongozni itt. 

„Jó érzés ahogy a kezem munkája révén egy kupac agyag hasznos tárggyá válik. "

A Míves Ház közössége felkereste a még élő fazekasokat a régiek generációjából, és megtanulták a hagyományos díszítőmotívumokat és formavilágot. Így készülnek fazekaskorongjaikon igazi, Sepsiszentgyörgyre jellemző tradicionális kerámiák.

Benkő Éva a Guzsalyas Alapítvány képviseletében vesz részt a Míves Ház munkájában. A ház több civil szervezet számára is központ, otthont ad. A civilek pedig foglalkozásokat tartanak itt.

„A  művészetek adta terápiák igazi természetes terápiák  — amelyekre még az orvos is szívesen eljön."

„A tárgyakon lévő motívumok mind-mind szimbólumok amelyek hatnak ránk, szemlélőkre. Ha megnyugszik a szemem egy tárgy mintáin, akkor az azt jelzi, hogy ott rend van. És ez a rend az én lelkem rendjével, ha találkozik, az jó érzés. Sőt, ha én nem vagyok rendben épp, akkor megnyugtat, visszavezet az isteni rendhez."

„Közvetítők vagyunk. Itt egy olyan kultúra maradványa van, amely még nemrég: élt. És azok a fiatalok, akik ide járnak, hogy alkothassanak, erre pénzt és időt áldoznak, ők magukba szívják és tovább éltetik. "

A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu Youtube-csatornáján különleges zenész- és táncos közösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot!