Bíró András Zsolt antropológus előadása és a Juhász zenekar koncertje - éjfélig!
19.30 Bíró András Zsolt
antropológus, a Magyar-Turán Alapítvány elnökének, Kurultaj -főszervezőjének előadása a Magyar Törzsi Gyűlésről
20.00 Szabadkai Juhász zenekar
Közreműködik:
Mohács Dalosai/ Schneider Lajos Népdalkör, SLAMI
Versendi Kovács József - Népművészet Mestere
A Juhász zenekar 2000 tavaszán alakult Szabadkán. Az együttmuzsikálás öröme és a magyar népzene szeretete hozta össze a tagokat. Az évek során Vajdaság és majd az egész magyar nyelvterület egyik legismertebb, legkiemelkedőbb népzenei együttesévé vált. Számos díjat, elismerést szereztek Vajdaságban, Magyarországon és Európa más országaiban, de muzsikáltak Kínában és Ausztráliában is.
Évente több mint száz fellépésük van önálló műsoraikkal vagy néptánccsoportok zenei kíséreteként. Nyolc önálló lemezük jelent meg, melyek között van autentikus népzenei összeállításokat tartalmazó, elsősorban gyermekeknek szóló, illetve kortárs táncszínházi darab zenéjét tartalmazó kiadvány is. Több tematikus műsor és színházi előadás zenéjének a kidolgozásában, számos népzenei és helytörténeti könyv és CD szerkesztésében részt vettek. Népzenei fesztivált (Folk Music Fest - Palics), népzenei tábort (Juhász Népzenei Tábor), népzenész találkozót (Vajdasági Népzenészek Találkozója) szerveznek. Fontos számukra hagyományaink tisztelete, továbbadása. Előadásmódjukra jellemző az energikus megszólalás, a harsány, életerős ének, a nagyközönség és a táncosok alázatos szolgálata.
Közreműködnek : Mohács Dalosai/ Schneider Lajos Népdalkör, SLAMI
Mi a Kurultáj?
A Kurultaj szó illetve ennek változatai az altaji nyelvekben (ezen belül főként a különböző török nyelvek nagy részében) törzsi gyűlést jelent. Ez a szó a törzsi rendszerben és az erre épülő törzsi szövetségekben élő sztyeppei lovasnomád kultúrák szinte mindegyikében megtalálható vagy megtalálható volt. A lovasnomád magyar törzsek is tartottak törzsi gyűléseket (ezt a korabeli bizánci és arab források is megemlítik) amelyek fontos szerepet játszottak a közösség életében. Ilyen törzsi gyűlésen döntöttek sok fontos kérdésben illetve ilyen alkalmakkor találkoztak a különböző törzsek vezetői, valamint gyakran a több törzset is érintő hadivállalkozásokról tanácskozhattak.
Tehát a törzsi gyűlés az ősi magyar kultúra része. A magyar irodalmi múltban is szerepel néhány utalásban, valamint Jókai Mór, Bálványosvár című regényében, ahol leírja: ”a székelyek körültajt ültek”.
Ma a Kurultaj- Magyar Törzsi Gyűlés a magyarság és egyben egész Európa legnagyobb hagyományőrző rendezvénye. Több mint száz, Kárpát medencei magyar hagyományőrző és civil szervezet részvételével valósul meg.Több száz lovas és több ezer gyalogos hagyományőrző ( főleg ősi hun, avar és magyar viseletben, páncélzatban) vesz részt benne aktívan.