A Magyarországi Tájházak Szövetsége minden tavasszal, Szent György napjához kötődően alkalmat kíván teremteni arra, hogy az év egy kiemelt napján tájházaink az érdeklődők figyelmének középpontjába kerülhessenek, s izgalmas, színes programokkal, egyedi lehetőségekkel tárják ki kapuikat a látogatók előtt. A Hegypásztor Kör is, mint minden évben, idén is csatlakozik a kezdeményezéshez, hogy mindenki számára elérhetővé tehessük a régmúlt csodáit!

A nap célja, hogy az érdeklődők megismerjék a Vasi-hegyhát és az oszkói szőlőhegyen élők egykori életmódját, paraszti kultúráját, és felfigyeljenek mindarra, ami a hagyományos tudásból hasznosítható, újra élhető modern világunkban is.

A nap folyamán meghatározott időpontokban szakvezetéssel mutatjuk be a pincetájház épületét és berendezését (prés, régi háti permetező, cserépkotyogó, fahordók, szőlődaráló...stb.),a Hegypásztor pincéket a tókától a pajtákig.

A részletes program:

A PINCE ÉS A PAJTA ÉPÜLETEK KÖRÜL

13.00-13.40 Betekintés a solymászat világába, mint tradicionálisvadászati módba (solymász bemutató)

A solymászat, mint élő emberi örökség a Világörökség része és hungarikum. A bemutató során betekintést nyerhetsz a solymászat világába, megismerheted annak történelmi hátterét, információt kaphatsz a ragadozó madarak idomításáról, tartásáról, neveléséről, a solymászatban használt felszerelésekről.A bemutatóban részt vesz egy Szirti sas, egy Harris héja, egy Aplomado sólyom és egy Koiba füleskuvik. A program végén az egyes madarakat kézre is veheted, közös fotót is készíthetsz velük. A bemutatót és az előadást Helt Enikő, solymász tartja. Az előadást követően a bemutatóban résztvevő madarak a rendezvény teljes ideje alatt velünk maradnak.

14.00-16.00 „Kotkodács!” – A baromfi udvar állatai. A baromfi udvar lakóiról mesél: Gothárd Dominik.

14.00-17.00 „Volt nekem egy kecském, tudod-e?” – Élet a kecskefarmon! Ismerkedj meg a kecsketartás rejtelmeivel és a sajt készítés folyamatával, miként lesz a tejből sajt. Közben többféle sajtot kóstolhatsz: brie sajt, trappista sajt, fűszeres friss sajtok.A kecskékről mesél: Orbánné Móni (Vaspör), Malkócs József (Hetedhét Kecskefarm, Szentliszló)

16.00-18.00 „Paripám csodaszép pejkó!” – A ló és lovasa. Ismerkedj meg a lótartás tudnivalóival! A gyerkőcök számára vezetőszáras lovaglási lehetőség is lesz! A lovakról és a lovas életéről mesél: Nagy Móni (Sárga Csikó Lovastanya)A gidrán lovakról és házi kedvencekről mesél: Gellérfi Zsuzsa (Olaszfa)

14.00-18.00 „Hol jártál báránykám?” – A juhtartás kihívásai A juh vagy birka az egyik legrégebben háziasított állat, melynek gyapja, teje és húsa is felhasználható. Ismerkedj meg a juh tartás tudnivalóival! A birkákról mesél: Tóth István (Oszkó)

PINCETÁJHÁZ (ÖREG PINCE , nyitva: egész nap)

Az oszkói Pincetájház a szőlőhegy egyik legrégebbi boronafalú, zsúptetős pincéje. A tájházban a szőlőhegyi munkához kapcsolódó használati eszközök (prés, régi háti permetező, cserépkotyogó, fahordók, szőlődaráló...) tekinthetők meg.

15.00 Tekintsd meg a tájházunkat szakvezetés keretében!

GOMBÁS PINCE

14.30-18.00 Borkóstolás, gyümölcslé kóstolás – Ízleld meg a szőlőhegy nedűit!

16.00-18.00 Muzsikál a Duo Don Pedro’z – Nyakas Péter és Schüttönhelm Tibor gitár-harmonika duója

Műsorukat ismert, vagy számunkra meghatározó dalok alkotják. Pop dalok és egyéb kedvencek átiratait játszák. Kicsit latin, flamenco, jazz vagy tango...

TORKOS PAJTA (KÉZMŰVES PAJTA) KÖRÜL

14.00-17.00 Kosárfonás Kovács Ágotával

14.00-16.00 Állatképek festése fakorongra Erdei Judittal

PÁSZTORSZÁLLÁS

17.30 Tavaszi étek a pincékné. lHa megéheztél, tarts velünk, finom egytálétellel várunk.

Egész nap népi játékokkal várjuk a gyerekeket!

A programváltoztatás jogát fenntartjuk! A belépés díjtalan!

Bővebb információ: +36305858322, +36306935117, +36307325326.

A rendezvény a TÁM/00039/2024 azonosító számú Évkerék - Tündérkerttől a Hegyháti Tájolóig 2024 című programsorozat támogatása elnevezésű projekt keretében valósul meg. Támogató: Magyar Kultúráért Alapítvány. A rendezvény a TÁM/00039/2024 azonosító számú Évkerék - Tündérkerttől a Hegyháti Tájolóig 2024 című programsorozat támogatása elnevezésű projekt keretében valósul meg. Támogató: Petőfi Kulturális Ügynökség, Magyar Kultúráért Alapítvány.