Összművészeti tábor 2023 júliusában Feketelakon!

A Téka Alapítvány hagyományos összművészeti táborát 2023 július folyamán szervezzük meg kilencedik alkalommal. A tábor általános célja, hogy a kortárs kultúra iránt érdeklődő fiatalok lehetőséget kapjanak a különböző alkotási területhez tartozó személyiségekkel találkozni; kötetlen keretek között beszélgetni, alkotni. Ráismerni az alkotási folyamat problematikájára úgy irodalmi, mint más művészeti ág esetében. Ugyanakkor hozzá akarunk járulni a szamosújvári és a mezőségi szórvány magyar közösség anyanyelvi és nemzeti önazonosságának megőrzéséhez. 

Az összművészeti tábor a kortárs kultúra, a különféle művészeti ágak iránt érdeklődő fiataloknak teremt lehetőséget arra, hogy alkotóművészekkel ismerkedjenek meg, illetve a tábor ideje alatt együtt dolgozzanak velük – így „élesben” is kipróbálhatják, hogyan fest a mindennapokban az alkotói munkafolyamat, mit fed az „interaktivitás” fogalma, melyek az eredményes kommunikáció alapelvei, és ismérvei. A tábor mentorai Gőbölös Gábor koreográfus és drámapedagógus, valamint Farkas György filmrendező, operatőr és producer, aki egyben a rendezvény ötletgazdája is.

A tábor szervezői az állandó mentorok mellett vendégelőadókat hívnak meg színház és filmművészet, koreográfia, zene, képzőművészet és design, irodalom, kulturális újságírás területéről, akik műhelyfoglalkozásokat tartanak. Elsősorban Kárpát-medencei magyar alkotók kapnak mentorként, vendégelőadóként meghívást az összművészeti tábor „stábjába” – ám az ő sokoldalúságuknak, sokszínűségüknek köszönhetően a diákoknak felmutatott perspektíva is „széles látószögű” –. 

A tábor tematikus: a szervezők illetve mentorok közösen választják ki az adott évben azt a témát, amely ezt korosztályt foglalkoztatja, így 2022-ben a Pénz, korábban a világunkat alkotó négy fő elem, a személyiség kérdéséhez köthető Én-Te-Ő-Mi-Ti-Ők, vagy éppenséggel a Rend volt a téma. Ebben az évben a Nem én! – kérdéskörét, viszonyulási formát, ennek okait, hatását vizsgáljuk, illetve azt, hogyan tudják a fiatalok önmagukat, céljaikat, erősségeiket és gyengeségeiket felvállalni, társaikhoz, a társadalomhoz viszonyulni és kapcsolódni művészeti eszközök segítségével. A közös alkotói munkán túlmutató célkitűzés az, hogy a táborozó diákok baráti közösséggé kovácsolódjanak, hogy a Feketelakon létrejött kapcsolatok a tábor lejártával is megmaradjanak, tapasztalataink szerint ez az esetek többségében meg is valósul.

A feketelaki összművészeti tábor népszerűsége az elmúlt 9 esztendőben folyamatosan nőtt, mérhető mindez azzal a ténnyel is, hogy az elmúlt években már a szamosújvári, a mezőségi térség „határian” túlról, az egész országból érkeztek a művészetek iránt érdeklődő fiatalok. Az általános célokon túl, az összművészeti tábor nem titkolt szándéka az, hogy hozzájáruljon a szamosújvári és a mezőségi szórványmagyar közösség anyanyelvi és nemzeti önazonosságának megőrzéséhez, illetve az, hogy az erdélyi Mezőségre, ezen belül Feketelakra kicsit nagyobb reflektorfényt irányítson.