Magyarország | Baranya Vármegye | Alsómocsolád |

A legendás Rigac Jancsi portyázásainak színhelye - amely hamarosan egy Tündérkerttel is büszkélkedhet majd!

Alsómocsoládon kiemelt szerepe van a kulturális és közösségi életben a legendáknak, meséknek. Őrizzük ezeket a történeteket könyvekben, szobrokban, túraútvonalainkban, ételeinkben, kultúránkban és fákban is.

Rigac Jancsi legendája

Rigac Jancsi Baranya vármegye híres betyárja volt az 1860-as években. Szívesen pihent azon a helyen, amelyen ma a Ricgac emlékfa, a terebélyes lombkoronájú csertölgy áll. 

Rigac Jancsi Szentkatalinban, földműves családban született. Gyakran Alsómocsolád és Ág közti Almás területén portyázott, többször kifosztotta a Sztankovánszky-kastélyt. Az 1850-es években utazók, kereskedők megsarcolásával, kisebb lopásokkal vált hírhedtté. A hagyományok szerint azonban segítette a szegény sorsúakat. Zsandárok ütöttek rajta az almási csárdában. A legenda szerint elárulták, egy egész csapat zsandár jött érte, az ablakon keresztül lőtte le egyikük a betyárt. 1861. január 5-én halt meg, és Sásdon temették el.

Az Alsómocsoládra látogató, hogy ráérezzen a mocsoládi táj semmihez nem fogható hangulatára, a Rigac pihenő árnyas fája alatt ejtőzhet. A kedvelt kiránduló- és pihenőhely közösségi összefogással jött létre. Az igényes környezetben a falu lakossága, valamint a kirándulók is szívesen töltik idejüket. A pihenőhely egyszerre testesíti meg a helyi legendát (Rigac Jancsi szobra), az összefogás erejét, valamint teret biztosít a szabadidő hasznos eltöltéséhez.

Gyümölcsfákhoz nem kapcsolódnak még alsómocsoládi ilyen legendák. De hamarosan megérkezik majd ide Petőfi körtefája - és kezdődhet a mesék, legendák gyűjtése!

forrás: Alsómocsolád gyűjtése