Magyarország | Csongrád-Csanád vármegye | Ferencszállás |

Ahol Kukutyin van - és ahol tényleg hegyezték a zabot!

Ferencszállás  községet 1828-ban alapította a deszki báró, Gerliczy Ferenc. A helyeik büszkék történelmükre. Így írnak falujukról: 

Ferencszállásnak alapításakor összesen 52 háza és 202 lakosa volt. A területen virágzó dohánytermesztés folyt.

A báró majorrendszert alakított ki, szerződött dohánykertészeket alkalmazott, akik az év nagy részében  családjukkal együtt dolgoztak és laktak itt, a Nagymajorban. A hely az egykori katonai térképen így volt jelölve: pa Kukutyin, azaz Kukutyin puszta.
A település gyorsan fejlődött, mert az itt letelepedők szorgalmas munkával akarták bizonyítani hozzáértésüket és megszolgálni a beléjük vetett bizalmat. Ez a szorgalom ma is jellemző a Ferencszállásiakra.

A kukutyini terület az 1880-as évek idejében zabbal volt bevetve, de az éppen akkor tetőző Maros miatt a földeken nem lehetett dolgozni. A leleményes parasztemberek nem akarták, hogy veszendőbe menjen a termés, ezért csónakokba ültek és úgy vágták le a zab "hegyét", a kalászát. Innen ered a szólás: "Menjünk Kukutyinba zabot hegyezni!"

Községünk 2018-ban ünnepelte alapításának 190 éves évfordulóját. Ekkor határoztuk el, hogy felkutatjuk, összegyűjtjük és ki is állítjuk azokat a dokumentumokat, fotókat, tárgyakat, amik még fellelhetők és erről az időről tanúskodnak. Az így beszerzett relikviákból rendeztük be a Pajtamúzeumot, amit a látogatók örömére legnagyobb közösségi programunkon, Falunapunkon adtunk át ünnepélyes keretek között.

És: hamarosan Petőfi körtefája alatt is összegyűlhetnek a Ferencszállásiak - a Pajta udvarán!

forrás: Ferencszállás beküldött gyűjtése