Magyarország | Heves vármegye | Gyöngyöstarján |

Az ide vezető út melletti csodálatos vérszilva-fasoron kívül Gyöngyöstarjánban más gyümölcsfákat és gyümölcsöket is gondoznak: körtében, szőlőben gazdag a település - és hamarosan Petőfi körtefájának is otthona lesz!

Gyöngyöstarján a Világos-hegy aljában, a Mátrai borvidéken található. A település már a honfoglalás idején is lakott volt. Első írásos említése 1245-ből való - azonnal 2 változatban:  a falu neve Tarján-maior és Tarján-minor névalakban is szerepelt egy oklevélben . Az itt élő családok már akkor foglalkoztak szőlő- és bortermeléssel. A törökök kiűzésével a falu lakossága egyre nőtt, ez maga után vonta a szőlőterületek és gyümölcsfákkal beültetett területek növekedését is. A szőlő mellett ugyanis a gyümölcsfák is igen kedvelik a vulkanikus, márgás Mátrai talajt, mely csodálatos illat,- és ízvilágot tud hozni.

Gyöngyöstarján határában található a Lógi (terület), amit régen Körtésfás-lapnak neveztek. Ez a terület eredetileg fel volt osztva és több részből állt.

Tanítók földje

Miután az akkori tanítók fizetsége igen alacsony volt, ezért a jövedelmük kiegészítéseként földterületet kaptak a jobb megélhetés reményében, amit a tanítók maguk művelhettek. legtöbbjük szüőlőműveléssel foglalkozott - nyáron az iskolai szünetben viszont tudtak a gyümölcsökkel is időt tölteni: a határban  jellemzően cseresznye-, szilva-, barack- és körtefa volt.

Levente-kert

A Lógi dombosabb részén gyakorlatoztak a Leventék - a terület erről kapta  a nevét.  Itt is voltak gyümölcsfák, elsősorban körte, de volt például mandulafa is.

A TSZ megalakulásával a Lógi szétosztott területét egybevonták és szántónak használták. A TSZ megszűnése után megint felosztásra került, jelenleg magántulajdonban vannak és többnyire jószágok legeltetésére használják.

Gyöngyöstarjánban a szőlővel kapcsolatosak még a ragadványnevek is - amelyekkel a falvakban az azonos vezetéknevű családokat különböztetik  meg egymástól. A régiek sokáig annyira a ragadványnevekben éltek, hogy ma már a polgári nevére nem is emlékeznek sok családnak. A Csahaj ragadványnevet ma már egy kis kunyhó is osztja a családdal: a Hosszú-hegy határában Fajzaton, a Körtélyes nevű szőlőterület Csahaj névre keresztelt részén állt egy kunyhó ahová eső elől lehetett menekülni: ezt „Csahaj kunyhó” néven ismerték.  A terület később Csahajéktól a TSzbe került, betelepítették fenyővel - de a Csahaj kunyhó neve megmaradt.

Gyurkák - árka

Az Alszög végi (ma Rákóczi utca vége) nagy árok tele volt gyümölcsfákkal - főleg körtével. A falusiak ide jártak csurdítani (szalonnát sütni), bográcsolni, ünnepelni a fakoronák lombja hűvösében. 

Gyöngyöstarjánban ragadványnévvel ismert körte-fajták:

Árpával érő körte (az volt a legkisebb) Búzával érő (későbbi érésű) Vérbélű körte (piros a belseje)  Mákfejű- szeplős, Királykörte (újabb fajták) Kongresszus - legújabb fajta

És: Gyöngyöstarján hamarosan Petőfi körtefájára is vigyázhat majd!

 

Forrás: Gyöngyöstarján, Bodó Gábor és Bodó Gáborné (Gyöngyöstarján díszpolgár kitüntetettjei) segítségével gyűjtött  jelentkezési anyaga , cover: csodalatosmagyarorszag.hu