Szerbia | Vajdaság | Hertelendyfalva | Temető u. 24.
A Kárpát-medence legdélebbi református templomának otthont adó Hertelendyfalva lakói a 19. században betelepített bukovinai székelyek leszármazottai - akik büszkék hagyományaikra!
A hertelendyfalvi Tamási Áron Székely-Magyar Művelődési Egyesület tagsága a 140 éve letelepített bukovinai székelyek nyelvjárását, hagyományait, szokásait ápolja és őrzi. Fontos feladatának tartja, hogy továbbadja mindazt a felbecsülhetetlen kulturális örökséget, melyet őseiktől kaptak.
Ma Hertelendyfalva, (hivatalos nevén Vojlovica) Pancsova város egyik külvárosi helyi közössége, amely kb. 3,5 km fekszik a város központjától. 8.500 lakosa között főként magyarok, szerbek és szlovákok élnek. Ezzel a Délvidék legdélebbi magyar településeinek egyike. A falu alapítása a távoli 1856-os évben kezdődött, amikor megindult a Duna menti táj, az ú.n. Máriaföld betelepítése. Szlovákokat, németeket, bolgárokat telepítettek ide, majd 1883-ban bukovinai székelyek érkeztek. A település 1883-ban alakult, eredeti nevét Hertelendy József grófról, mai nevét 1922-ben a közelében fekvő 700 éves Vojlovica kolostorról kapta. Székelykeve és Sándoregyháza mellett Hertelendyfalva egyike azoknak a településeknek Vajdaságban, ahova 1883-ban bukovinai székelyeket telepítettek. Hertelendyfalva nevét Torontál vármegye egykori főispánjáról, Hertelendy Józsefről kapta.
Az új hazába települt székelyeknek, akár csak ősi földjükön, itt is keményen meg kellett küzdeni a fennmaradásért. Hitüket megtartva sikerült megőrizniük identitásukat is. A tájház megépítésének gondolata a betelepülés 120. évfordulóján merült fel és 2019-re valósággá vált. Kiállítóteremmel, vendégszobákkal és hatalmas székelykapuval várja a látogatókat.