Magyarország | Vas vármegye | Mesterháza |

Mesterháza 140 lelkes kistelepülés - lelkes lakosai jó gazdái lesznek Petőfi Körtefájának!


Mesterháza udvaraiban napjainkban is és a múltban is  megtalálható a szilva,- alma,- meggy,- cseresznye,- körtefa. Néhol elvétve őszibarack,- sárgabarack,- birsalmafa is megjelenik a kertekben. Az idősebb korosztály elmondása alapján ezek utóbbiaknak a talaj összetétele nem igazán kedvez, ezért ezek a gyümölcsfák nem hosszú életűek falunkban.

A kicsit tágabb környezetünkben, így Csepregen a legfontosabb és legismertebb, egyúttal jelentős tradíciókkal is rendelkező mezőgazdasági ágazata a szőlőtermesztés - első említése 1321-ből való. Ezen felül az itt termelt gyümölcsök, elsősorban az almafélék, különleges íz- és zamatanyagokkal rendelkeznek.

A gyümölcsöket főként lekvárként tették el télire, de nagyon népszerű volt a napon való szárítás, az aszalás. Főként a szilvát és az almát tartósították így. Ezekből főleg süteményeket készítettek, de fennmaradt olyan levesrecept is, amelybe aszalt szilvát tettek.

A háznál tartott lakodalmak elengedhetetlen süteménye a múlt században a rétes volt, melynek egyik változata az almás-mákos volt. Számtalan almás lepény, szilvás sütemény recept lapul a fiókok mélyén. Az idősebb korosztály a mai napig disznózsírt használ a lepényekhez - azt mondják, így lesz igazi az íze.

A falubeliek elmondása szerint volt egy különleges módszerük a gyümölcs tartósítására:  főleg a körtét még zölden tették el búza közé - így  sokáig elállt télire. Településünk lakói büszkék a falu szülöttjére Mesterházy István honvéd ezredesre, aki harcolt az 1848-49-es szabadságharcban. Minden év március idusán és október 6.-án megkoszorúzzák sírhelyét. Számos népdal maradt fenn Vas megyéből főleg Békefi Antal gyűjtésének köszönhetően.      

Mesterháza mostantól Petőfi Körtefájának is otthont ad - és remélhetőleg hamarosan kipróbálhatják: eláll-e búza közt Petőfi körtéje karácsonyig!  A fácskát  2023. júniusában ültette el a település.

Így számoltak be az ültetésről: 

Kovács Gyula pomológustól, göcseji erdésztől személyesen vette át Dohi Zsolt polgármester Pórszombaton Petőfi körtefájának oltványát. A körtefaoltványon túl több őshonos gyümölcsfa-oltványt is kapott településünk. Az útmutatót, hogy miként kell gondozni az oltványokat Kovács Gyulától szintén megkaptuk.

Kis közösségünk a Faluház udvarán elültette azokat, melyeket szívvel, lélekkel fogunk gondozni. Petőfi Sándor szellemiségét megőrizzük és átadjuk gyermekeinknek, unokáinknak. S ki tudja..? Lehet hogy a falu körtefájának  árnyas lombja alatt is egyszer, csodás versek íródnak majd! Köszönjük a segítséget az ültetésnél! Köszönjük a Magyar Kultúráért Alapítványnak, hogy kis falunk, Mesterháza is felkerült azon közösségek közé, akik a nemzeti múltunk őrzője lehet!

                                     

forrás: Mesterháza jelentkezési anyaga és beszámolója.