Magyarország | Zala vármegye | Nagykanizsa |
Zala vármegye egnagyobb városa is gondos őrzője Petőfi körtefájának!
SEE ENG BELOW
Nagykanizsa kiváló fekvésű város - a helyén már az újkőkorszak óta település van. Éltek itt kelták, rómaiak, gótok, avarok frankok - és a 9. század végétől magyarok. Első írásos említése Knysa néven 1245-ből maradt ránk - tehát lakott már a tatárdúlás előtt/alatt is - de vára csak 1300 után épül. Az 1400-as évekre a vár köré már mezőváros szerveződött, melynek vámbevételei vannak és búcsút is tarthat. A század végére már fürdője és ispotálya is van.
A török időkben többszöri dúlás után inkább elfoglalják - és vilajet-központtá erősítik a kanizsai várat. Evilja Cselebi leírása szerint Nagykanizsa már nagy város; több, mint ötven bolttal, fürdővel, dzsámival, minaretekkel és medreszével (felsőbb iskola) is büszkélkedhet.
A török után az 1700-as évek elején azonban megváltozott a város jellege: a várat lerombolták, és ezzel Kanizsa ún. nyílt várossá lett. A bcécsi udvar nem sokáig vigyázta, mert Lipót császár az egykor szabad várost magyar földesurak fennhatóságába adta - akik folyamatosan nyirbálták kiváltságait. Több földesúr után végül akkor állt meg a város hanyatlása, mikor szerencséjére a felvilágosult Batthyány család uralma alá került, akik adót szedtek ugyan - de nem akarták megállítani a város polgárosodását. Kanizsa kiváló fekvése miatt pedig polgárosodott: folyamatosan iparosokkal gyarapodott, boltok nyíltak, céhek alakultak.
A város első felsőbb iskoláját, a piarista gimnáziumot egyenesen földesúri támogatásból, a Batthyány család alapítványával nyitották meg Nagykanizsánaz 1700-as évek közepén - ez volt ekkor a környék (Zala-Vas-Somogy) egyetlen gimnáziuma.
Az 1848-as forradalom hírét nagy lelkesedés fogadta és a forradalom hatalmas megmozdulásokkal járt Nagykanizsán. Március 20-án fogadták itt el a kanizsai 12 pontot - amely 3 pontban eltért a pestitől. Nemzetőrség is alakult. Később Jellasics ugyan elfoglalta a várost, de a kanizsaiak a pákozdi vereség után kiűzték a horvát katonákat a városból.
Ezért külön jelentősége van annak, hogy Petőfi körtefája gyökeret verhet a reformkorban jeleskedő, az 1700-as évek óta polgári hagyományokkal bíró városba!
ENG
News of the revolution of 1848 was received with great enthusiasm, and the revolution brought about huge movements, in Nagykanizsa. On March 20th, the 12 points of Kanizsa were adopted here - which differed from the Budapest manifesto by 3 points. A National Guard was also formed. Later, Jellasic captured the city, but the Kanizsa people expelled the Croatian soldiers after the defeat at Pákozd.
Therefore, it is of special significance that Petőfi's pear tree can take root in the city, which excelled in the reform era and has civic traditions dating back to the 1700s!