Magyarország | Békés vármegye | Orosháza |

Hamarosan Petőfi körtefájáról is gondoskodhat a Mohácsy Mátyás Kertbarát Klub!

Részlet  az orosházi kertbarátok jelentkezési anyagából:

A Mohácsy Mátyás Kertbarát Klub Orosháza nemrég ünnepelte fennállásának  60. évfordulóját. Jubileumi megemlékezéssel és  kiállítással tisztelegtünk elődeink tevékenysége előtt, melyet közösen tartottunk a Petőfi Kulturális Közhasznú Nonprofit KFT által szervezett „Minden, ami körte” kulturális kísérő programmal.

A  házi kertművelés hagyományainak ápolását, megőrzését tekintjük fő feladatunknak.
Szerény lehetőségeinkhez mérten példát szeretnénk adni a fiataloknak a rendelkezésükre álló területek hasznosítására, művelésére. Szoros kapcsolatot ápolunk az Orosházán működő Történelmi Gellértegyházáért Alapítvánnyal, melynek célja, hogy Gellértegyháza településmaradványai körül nemzeti történelmi múltunkat, kulturális örökségünket megőrizze és fenntartsa.

Közös célkitűzésünk, hogy az alapítvány rendelkezésére álló 5,7 hektáros területen belül - a már korábban megvalósított gyógynövény- és fűszerkert mellett - egy őshonos gyümölcsfákból álló kis ültetvényt hozzunk létre, bemutató jelleggel. A kert gondozását klubunk tagjai vállalják.


Első lépésként felvettük a kapcsolatot a Békési Tündérkerttel, ahol a nyár folyamán látogatást teszünk.
Szép kezdete lehetne programunk megvalósításának, ha Petőfi körtefájával kezdhetnénk a telepítést, és óriási segítség lenne, ha a felhívás keretében juttatott néhány egyéb őshonos fajta oltványát is elültethetnénk.

Orosháza új szimbóluma

Orosháza egészen 2013-ig nem rendelkezett méltó főtérrel, ám egy korábbi, romos állapotban lévő hotel elbontásával elhárult minden akadály az új központ létrehozása elől. Az új főteret Török Péter táj- és környezetépítész tervezte, központi eleme az Orosháza újratelepítése című üvegplasztika pedig a város szimbólumává vált. Az öt méter magas, üveg körtefát ábrázoló alkotást Kovács Júlia és Szilágyi András üvegművészek tervezték, témaválasztása pedig szorosan kapcsolódik Orosháza történelméhez.



Az üveg arra utal, hogy a modern Orosháza egyik fundamentuma éppen az üveg, hiszen az üveggyári beruházások alapozták meg azt a gazdasági fejlődést, melyen a város átment az utóbbi évtizedekben. A körtefa pedig egy városalapításkori legendának állít emléket: az 1744-ben, Szent György napján az orosházi pusztára érkező zombai telepeseket egy hatalmas vadkörtefa fogadta, melyhez kiköthették lovaikat. A Kishegyi szőlők tájékán állhatott ez a fa, Veres József azt jegyezte fel róla, hogy 1849-ben vágták ki, és a belőle készült tőkén fegyvert kovácsoltak.


Az orosházi író, Károlyi Fülöp Béla a gyermekek számára A csodálatos körtefa című mesekönyvében állít emléket a körtefának. A településen Körte utca elnevezés emlékeztet csodálatos gyümölcsünkre. A háziasszonyok konyhájában a kiváló körtés lepény, körtelekvár és körte rostos ivólé épült be hétköznapjaink gasztronómiájába.
Az orosházi porták majd mindegyikén megtalálható egy-egy körtefa, a hagyományos cukorkörtétől a mai legújabb nemesítésekig. Az évente az orosházi  gazdák által megrendezett  „Hagyományok-Ízek Versenye Orosházán” egynapos rendezvény célja a helyi paraszti kultúra gasztronómiai értékeinek bemutatása. A helyi gyümölcsből készült pálinkák versenyén a körtéből készült párlatok rendszerint rangos elismerést kapnak, mind a zsűritől, mind fogyasztóitól.