Magyarország | Zala vármegye | Pálfiszeg |

Pálfiszeg és a gyümölcsök, a régi idők süteményei , a szüpőcs - és a májusban elültetett körtefa története!

Páfiszegre egy itt élő, hagyományokat, kultúrát szerető kedves lakos által jutott el Petőfi körtefája. Március 15-i ünnepség volt a falunkban, ahol egy verset szavaló személy műsor után megemlítette, hogy olvasott egy felhívásról. Ha sikeresen pályázunk, a településünknek is  lehet egy olyan fája, ahol ezen ünnep alkalmából az elkövetkező években méltóan emlékezhetünk a költőre, nemzetünk hősére, a forradalmár Petőfi Sándorra. Tetszett az ötlet és felhívás feltételeinek megismerése után elkezdtem a településünkön élő őshonos gyümölcsfák fajtáinak felkutatását, megkérdezve idős embereket.

Pálfiszeg településen az őshonos gyümölcsfa-fajtákból szinte még minden háznál található egy-egy darab. Falunkban élő és itteni származású idős embereket kértünk meg, hogy beszéljenek a régi gyümölcsfákról, mondják el,  melyek azok, amiket ma már nem vagy egyre kevesebbet láthatunk a településünkön, milyen ételeket készítettek a gyümölcsökből, mi volt a  módszer a feldolgozásra - esetleg van-e olyan történet, amely e tekintetben kimondottan a településünkre jellemző. Elmondásuk alapján, régen az alábbi gyümölcsfákat ültették -  hosszú életüknek köszönhetően ezekből a fajtákból a mai napig található még a faluban.

Szilva: búzaérő,  hosszú,  duránci,  fosóka,  ringló

Körte:  lőcs,  nagyasszony,  tüskés,  rozsérő,  vér,  vörös, sózó

Ezeken kívül vannak még: szederfa, gesztenye, dió, naspolya, meggy, fehér cseresznye, hegyi
(paraszt) barack, őszi- és kajszibarack. Pataki Elemérné Irma néni emlékezete szerint már gyermekkorában is fogyasztott a ma már közel 100 éves sárgabarack fájukról. 

Tüskéskörte fa már kevés található településünkön, termése a hosszú szilva mellett egyik legjobb alanya volt az aszalásnak, amely lakóhelyünkön jellemző tartósítási eljárás volt. 

Az idősebbek azt is elmondták, hogy szilva, alma, körte aszalványából a tollfosztásokon, disznóvágásokon a környékbeli elnevezése szerinti „szüpőcsöt” szívesen fogyasztották. Hogy mindenki számára érthető legyen: a szüpőcs ezen aszalt gyümölcsök főzete volt, melyet cukorral, fahéjjal ízesítettek - de ki-ki igénye szerint.

Alma:  pogácsa, bőr, csillag granett, batul, birs, édes, nyári, csöcs

Egyed Kálmánné Rozika néni ottjártunkkor megemlítette, hogy vadkörtéből erjesztési eljárással ecetet készítettek, amit gyógyászati célra és savanyításra is használtak. A legkorábban érő nyárialmából minden évben sütöttek almáslepényt. Napjainkhoz hasonlóan régebben is főztek lekvárokat (nagyon kedvelt volt a duránci szilvából és birsből készült), pálinkát, kompótokat, amelyek télen vitaminforrásként szolgáltak, de ilyen vitaminforrások volt még a gesztenye és a dió is, amelyeket sok formában fogyasztottak. Szinte
minden padláson szépen elterítve, fokozatosan érett be a naspolya, ami finom tél-eleji csemegének bizonyult.  Birsalmából sajtot is készítettek.

A régi gyümölcsfák mellett nagyon sok nemesített fajta is található falunkban: besztercei szilva, almából: jonatán, idared, golden, starking, jonagold, körtéből: vilmos, vaj, nashi, bosckobak, császár, de van francia barack, vér barack, meggyek, cseresznyék különböző keresztezései. 

A környezetünkben található őshonos gyümölcsfák reményeink szerint sok oltóvesszővel tudnak szolgálni a fennmaradás érdekében - ami már csak az ügyes kezeken, különféle fajmentő felhívásokon, pályázati lehetőségen múlhat. 

Szívesen ültettünk tehát egyet Petőfi körtefájából is - hogy ezzel is tovább bővítsük a magyar fajták körét Pálfiszegen!

Az ültetés 

Ezzel a gyűjtéssel indult tehát a mi kis körtefánk története, mely Kovács Gyula bácsitól történt átvétel után május 20-án került a helyére faluházunk udvarán. Elültettük a Magyar Kultúra e "nemes kis magját" - egyrészt tisztelegve Petőfi Sándor nagysága előtt, másrészt a falunkban élő gyümölcsfák tekintetében összegyűjtött örökségünk népszerűsítése, fennmaradása céljából.

Ezzel a kis fácskával fent tudjuk tartani és éltetni a Petőfi-kultuszt, továbbá a felhívásnak köszönhetően még jobban rá ébredhettünk arra, milyen fontosak a helybéli örökségeink, melyeket fontos összegyűjteni, hiszen ezek hiányában elvész a múltunk.

 A továbbörökítés a kultúra és a hagyományok elengedhetetlen részét képezi. Reményeink szerint- amennyiben megfelelő körülményeket tudunk teremteni- Önkormányzatunk is büszkélkedhet majd olyan kerttel, ahol további őshonos gyümölcsfa fajtákkal gazdagodhat helyi örökségünk. 

Azt viszont már elmondhatjuk, hogy Pálfiszeg  is hozzátartozik a Kárpát- medence azon települései közé, ahol Petőfi körtefájának hajtása közösséget épít, értékeket mutat fel!

 

forrás: Pálfiszeg jelentkezési anyaga. Írta: Táncosné Batha Tímea pogármester. képek: a szerző fotója és https://gocsejertektar.hu/palfiszeg/