Románia | Hargita | Parajd | Praid 434A

A Sóvidéken idén április elején még havazott - de a helyiek alig várják, hogy ültethessenek!

A Sóvidékről érkezett anyag írója saját Tündérkertet kíván létrehozni - őshonos gyümölcsfák ültetését tervezi. Részlet Parajdi Kálmán Endre leveléből:

Gyermekkoromban a nagyszüleimnél volt sárga- és pirosbelű körte (mi vackornak hívtuk) - ilyet szerettem volna ültetni. Kezdtem keresgélni - és ugyan hirdetést párat igen, de gyümölcsfát nemigen találtam... még.

A a vendégeim figyelmét gyakran hívom fel Petőfi körtefájára Székelykeresztúron, akik Segesvárra vagy netán Fehéregyházára kirándulnak, semmiképpen ne felejtsék el útba ejteni. 

A SÓVIDÉK

 

„Sóvidéknek nevezik pedig a Korond vize és a Kis-Küküllő völgyét is le Szovátáig azon a négyszög mértföldnyi sófekvetről, mely itt nem csak a föld kebelében rejtőzködik, hanem a föld felületére kitörve egész sóbérceket alkot” 

Orbán Balázs

A Sóvidék Erdély kistája, a Kis-Küküllő és a Korond-patak völgyében. Nevét a földtörténeti  harmadkorban az erdélyi-medencét borító tenger  visszahúzódása után itt maradt sóhegyekről kapta. 

Szováta, a sós vizű Vörös-tó, 1907, Fortepan / Magyar Földrajzi Múzeum / Erdélyi Mór cége

Az Erdélyi-medencét egykor borító első tengerből az erős párolgás következtében sórétegek képződtek, és a későbbi üledékek által kifejtett nagy nyomás hatására a süllyedő medence pereme felé törekvő sótömzsök a vetők mentén áttörték a fölöttük lévő rétegeket. A medence és a Keleti-Kárpátok közti törésvonal találkozásánál fekvő Sóvidéken a felszínre törő só és víz, valamint a tektonikai mozgások olyan jellegzetes domborzati formákat hoztak létre, mint a sófalvi-parajdi sziklák”

Sófalvi András

Ősi sótermelő vidék: már a rómaiak is castrummal védték a sóbányákat. A Magyar Királyság számára is rendkívül fontosak voltak a sóbányák, a király tulajdonában álltak, de az itteni birtokos-nemesek privilégiumot kaptak -saját maguknak sót vágathattai vagy  kitermelés árában vehették meg a király sóját a területükön lévő sóbányákból saját használatra. 

 Az itt élő székelyek maguk is járhattak a bányába sót vágni, amelyet aztán eladhattak a királyi sótiszteknek - így megélhetést biztosítottak a királyi sóbányák.

A kifejezetten eladásra kitermelt sóból viszont 1492-től kezdve adózni kellett - ekkor iktatták törvénybe a sóregálét. Majd további szigorítások következtek: 1562-re már a kereskedelmi célú kitermelés olyan mértékűvé vált, hogy mindenkinek be kellett tagozódnia egy sókamarába, az azt irányító sóispánok fennhatósága alá.

A sót általában harang, tölcsér, ritkábban  koporsó alakú bányaüregből termelték ki, de Parajdon lehetséges volt a felszíni termelés is.

Parajdi sósziklák, 1941 Fortepan / Aszódi Zoltán

„ A 18. század elején is Parajd és Sófalva lakosai az ékkel fejtett sót a Parajdon lakó sótisztnél váltották be pénzért. A sóhegy nyugati oldalában lévő régi üregek pedig a hajdani nemesi só fejtésének nyomait őrzik. Ugyanis az erdélyi fejedelmek korában még fennállt az a jog, hogy a földbirtokos saját földjén a sót a maga számára szabadon vágathatta, valamint minden nemes a királyi sóbányákból olyan áron vehette a maga sóját, mint amennyibe annak vágatása került.”

Sófalvi András

A bányászat nyomán sós források törtek a felszínre Sóvidék-szerte. Ezek vizét is használták a  helyiek - a  Sóhivatal éber őrködése mellett. 

A sóhivatalok felállításával véglegessé vált a sóbányászat állami kézben való összpontosulása. A Sóhivatal, mint kifejezés a mai napig fennmararadt osztrák és magyar nyelvterületen is. (Salzamt). A nép hozzájuk való viszonyát jól mutatja, hogy a  semmittevő, felesleges hivatalok, vagy az elintézhetetlenül túlbonyolított ügyeket intéző hivatalokat emlegetik így a mai napig.

Hamarosan a Sóvidéken, Parajdon, Parajdi Kálmán Endre Tündérkertjében is áll majd egy Petőfi körtefájából - remélhetőleg a pirosbelű vackor mellett! 

 

A Sóvidék-történethez forrás: Rubicon Intézet