Hogy lehet a népi kultúrában élni? És hogy lehet ezt a szenvedélyt, tudást és örömöt átadni, amit ezáltal nyerünk? Milyen a Csoóri-szellemiség – és mit ad a mai kor fiataljainak? Sánta Gergő és Sánta-Bíró Anna mondja el a Csoóri-sorozat legújabb filmjében.

Generációk nőttek fel Zsuráfszky Zoltán koraszakalkotó,  „Élő táncarchívum" című sorozatán. Először a Budapest Táncegyüttessel majd a Magyar Nemzeti Táncegyüttessel  kalauzolta el nézőit a neves koreográfus Kalotaszegtől Gyimesig.  Az ötödik rész rendezésére most vezető táncosát, Sánta Gergőt kérte fel. A déli Tisza-vidék nemzetiségeinek tánckultúrája, a magyar-román-cigány lakta falvak kiemelkedő táncos alakjai, és egy egészen különleges eredeti táncanyag elevenedik meg a Viharsarok című előadásban.

A békési nyugtalanság hangja, a cigányság ösztöne, a románság tüze mind olyan kincsei a vidéknek, amelyeket már régen megfogalmazott Sánta Gergő és koreográfus-asszisztense, Sánta-Bíró Anna.

Az előadás üzenetét nem csak a táncházmozgalom szereplőinek szánják. A Fölszállott a páva c. népzenei és néptáncos tehetségkutató műsor döntőseiként megtapasztalták már a média erejét- Így most a social felületek segítségével igyekeznek megszólítani, színházba invitálni a fiatalokat. A Nemzeti Táncszínházban a trailer-forgatás szünetében csíptük el Sánta Gergőt és Sánta Bíró Annát.

Gergő egyértelműen a Fölszállott a pávához köti a misszió kezdetét.

„A Páva óta tudjuk, hogy a feladatunk ezt  kultúrát olyan módon bemutatni, amellyel mindenkihez elérünk. Nem csak a szakmát kell megszólítani, hanem mindenki mást is. A mai modern technikával meg kell őket érinteni ebben a pörgős világban, és be kell vonzani őket a színházba. Hogy lásd a kultúránkat, hogy lásd, milyen szép és milyen jó."

Anna szerint ha sikerül eljuttatni a színházba a közösségi médiát használó fiatalokat, már nyert ügyük lesz.

„A fiatal generációt a táncra kell nevelni, a népi kultúra szeretetére, hogy identitástudatuk legyen. Olyan film-anyagot kell eléjük tenni ezeken a  platformokon, hogy eljöjjenek a műsorainkra miattuk és átélhessenek egy olyan élményt, ami révén megszeretik ezt a  kultúrát."

A Viharsarok előadás az Élő táncarchívum sorozat ötödik darabja. Anna és Gergő számára azért nagyon megtisztelő ezen dolgozni, mert mestereik nyomába léphetnek. Zs. Vincze Zsuzsa és Zsuráfszky Zoltán élete, tapasztalatai és tudása van a sorozatban. Most a fiatalok ehhez tehetnek hozzá. Gergőnek ráadásul személyes inspirációja is van.

„Én ezen a területen nőttem fel.  Békéscsabán. Ahogy töltekeztem táncos éveim során az együttesben pl. az elekivel,  a méhkerekivel vagy épp dél-alföldivel, egyszercsak eszembe jutott és rákérdeztem Zsuránál, hogy nem lehetne-e csinálni egy viharsaroki műsort. Eleinte hümmögött, hogy azért még nincs itt az ideje...de aztán végül mostanra: eljött."

Anna szerint a feladat szép, de embert próbáló. Magasan van a mérce.

„Nehéz lehetőség, de szeretnénk úgy élni ezzel, hogy méltó módon foglaljon helyet ez a műsor az elődei mellett."

Gergőék igazán érdekes stíulskavalkádot álmodtak színpadra - olyat, amely tükrözi a Viharsarokban élők sokszínű kultúráját.

„Rengeteg a szépség - és mindent nem tudunk elmondani. Ezt a kultúrát úgy kell megmutatni, hogy mindenki: románok, magyarok, cigányok  - mind megmutatkozzanak a  színpadon, egyszerre."

Anna és Gergő szívvel-lélekkel dolgoznak a koreográfián és a próbákon. Tulajdonképpen Viharsarok színpadán élnek már egy ideje. És azt mondják, nincsenek ezzel egyedül.  Ahogy Anna fogalmaz:

„Ez nem is  egy munka igazából, hanem hivatás. Az ember szerelmese ennek a dolognak. Ez az életünk. És mestereink előtt is volt egy olyan generáció, amely ezt a  kultúrát kiemelte és szem előtt tartotta."

Gergő szerint ez a lényeg.

„Ez a  Csoóri-szellemiség. Hivatásos táncosként és táncoktatóként felelősséggel tartozunk, hogy ezt a  szellemiséget kövessük - és továbbörökítsük."

A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. A Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu Youtube-csatornáján különleges zenész- és táncosközösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence-szerte.

A program a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósult meg.