Kárpát-medencei Népi Hálózat

Kakas Márton és a Jókai bableves

16:39
Kakas Márton álnéven írt gasztronómiáról, de kedvenc bablevesét Jókaiként is emlegette — méghozzá a bőség szimbólumaként. Vajon mikor jönnek már el azok az idők, mikor térdig járunk a bablevesben?

To­jás­fes­tő tan­fo­lyam a Hagyományok Házában!

10:17
A Hagyományok Háza első alkalommal hirdeti meg, 60 órára kibővített tojásfestő képzését. Céljuk a tojásdíszítés alapjainak bemutatása mellett a különböző technikákat, táji sajátosságokat és az ezekhez kapcsolódó folklór hagyományokat is bemutatni a résztvevőknek. Fontos: a tanfolyam folyamatos képzés, vizsgával zárul. Alkalmi részvételre nincs lehetőség!

Jókai, az ethnográfus

17:29
A ma 200 éve született Jókai Mórra tiszteletbeli néprajzosként tekint az etnográfus-szakma, és avatott kert-szakértőként tartják számon a gyümölcsészek. Hogy miért? Tóth János etnográfus esszéjéből kiderül!

Jókai, a kert-ember

10:58
Jókai Mór, az ünnepelt író tiszteletbeli etnográfus és kerthez értő ember volt. Kevésbé ismert munkája a Kertészgazdászati jegyzetek elején így vezeti be az olvasót a kertművelés fortélyaiba: „Hogyan kell a földet megcsinálni: azt én a svábhegyi telkemen megmutattam. Az egy elhagyott kőbánya volt, melyben mély gödrök váltogatták egymást roppant agyaghalmokkal, szakadékos meredélyekkel, s a hol a sivány talaj nem fizette vissza a belevetett magot. És most ebben az elátkozott talajban óriási gyümölcsfák diszlenek, a mik minden évben gazdag terméssel fizetnek. " Jókai február 18-án született, 200 évvel ezelőtt. Íme Jókai, a kert-ember.

Karácsony Sándor

15:03
Tanárként, kutatóként, filozófiai gondolkodóként Karácsony Sándor: alap. Miért is az? Mert mindennek, amihez nyúlt, figyelte a társaslélektani hátterét. A magyar pedagógia, tanítás a magyar lét alapja kellene legyen. Hogy amit felépítünk, ne idegen mintákat kövessen, hanem szervesen épüljön fel abból, ami a mi rendkívül gazdag kulturális örökségünk. Ezt ismeri fel Karácsony Sándor a 20. század első felében. Tóth János írása.

Együtt a sikeres pályázatokért!- konferencia

18:13
Helyszín: Ensana Sovata Health Spa Hotel, Szováta. dőpont: 2025. április 12

Digitalizáció és tradíció

13:42
Megvan az időpont: 2025-ben június 20-21 között várja az érdeklődőket a Szabadegyetem - új helyszínen!

90370 Jókaimór

10:08
Jókait nagyon érdekelték a természettudományok. Gyakorlott csillagász volt, éjszakánként gyakran saját távcsövével kémlelete a fényesebb csillagokat. És hogy miért viseli már több, mint 20 éve az ő nevét egy kisbolygó? Maga a felfedező meséli el videónkban!

Befagyott a szája?

10:33
Február 19-én a régiek nyitott füllel jártak  — ha ezen a napon meghallották a pacsirta dalát, tudták: mindjárt itt a tavasz! Ha nem  — még soká tart a tél. De vajon hány pacsirta él ma még a Kárpát-medencében? Ha esetleg egy sem jönne ma szembe, cikkünkkel csalhat kicsit: meghallgathatja a pacsirtát felvételről Zsuzsanna napon!
febr.-márc.

1.
09:00-19:00

Rajzpályázat!

Kiscsősz | Kossuth Lajos u. 47.
Általános iskolások rajzait várja az Élő Forrás Hagyományőrző Egyesület! A téma: a magyar huszár!

Aqua Vitae-től az ágyas meggyig

11:34
A gyógyszerként használt aqua vitae-ből fokozatosan lett a ma ismert pálinka. Eleinte minden városnak, uradalomnak volt főzdéje, aztán állami monopólium lett, majd a szocializmus éveiben egészen lesilányult a minősége. A rendszerváltás után éledt újjá és vált azzá minőségi itallá, a hungarikummá, amelyet ma ismerünk. És persze megjelentek egészen új változatai is, mint az ágyas pálinkák. A Petőfi Akadémia videójában Kovács Gyula a göcseji pálinkákról mesél - cikkünkből pedig a történet és a főzés alapjai ismerhetők meg.

A lélek itala

17:13
A régiek nem vedelték a pálinkát - gyógyszernek használták. Megvolt a főzésnek és megvolt a fogyasztásnak is a külön liturgiája. A Petőfi Akadémia videójában Kovács Gyula részletesen elmesél, milyen volt - és az is kiderül, miért áztatta nagyapja 41 fokos (41%os) pálinkában a lábát...

A barát, a szerelmes és a kertész

10:54
Idén 200 éve született ásvai Jókay Móric, vagyis Jókai Mór, a szenvedélyes gyümölcsész. A márciusi ifjak egyike, a regényíró, a „nagy magyar mesemondó”, országgyűlési képviselő, főrendiházi tag, a Magyar Tudományos Akadémia igazgató-tanácsának tagja, a Szent István-rend lovagja, a Kisfaludy Társaság tagja,  a Petőfi Társaság elnöke, a Dugonics Társaság tiszteletbeli tagja írói munkássága mellett kertészetről is írt és saját kertjében bizonyította: a gyümölcsészethez is kiválóan ért. Háromrészes, bicentenáriumi írásunk első részéből Jókai a barát, a szerelmes és a kertész alakjában mutatkozik meg.

Vajdasági színház a Bethlen téren!

10:10
Nagy lelkesedéssel és örömteli várakozással invitálja a nézőket A Bethlen Téri Színház  február 13-15. között a 13. Vendégváró Fesztiválra, amelynek idei vendége a vajdasági Nyári Mozi Színházi Közösség.

Lehet jelentkezni a Kallós Alapítvány táboraiba!

10:41
Idén is szeretettel, tánccal, jó zenével és jó hangulattal vár mindekit Válaszút!

A gyulai története

10:56
Amikor a segéd jut el a világhírig, nem pedig a mester. A gyulai kolbász különös története.

Ez nem munka, ez hivatás

10:20
Hogy lehet a népi kultúrában élni? És hogy lehet ezt a szenvedélyt, tudást és örömöt átadni, amit ezáltal nyerünk? Milyen a Csoóri-szellemiség – és mit ad a mai kor fiataljainak? Sánta Gergő és Sánta-Bíró Anna mondja el a Csoóri-sorozat legújabb filmjében.

Csoóri 95

11:41
95 évvel ezelőtt született Csoóri Sándor, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas, kétszeres József Attila-díjas és Herder-díjas költő, esszéíró, prózaíró, politikus, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Csoóri Sándornak a táncházmozgalom kialakulásában kulcsszerepe volt. Azt mondják róla: ő volt a hetvenes években a magyar kulturális élet garabonciás szelleme. Tóth János írása.

A gyulai titka

11:26
Hogy készül a hamisítatlan gyulai kolbász? És mi az a másutt nem használt összetevő, ami jellegzetessé teszi? A Petőfi Akadémia videójában a Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesületének elnöke árulja el a titkokat!

Gyertyaszentelő Boldogasszony

0:20
Február 2-án szentelik meg a gyertyákat a katolikus falvakban. A szentelt gyertya különös jelentőséggel bírt, a bölcsőtől a sírig kísérte a hívek életét. Születéskor a bölcső mellett óvta fényével a keresztelőig a "kis pogánykát" és szentelt gyertyával kezében búcsúzott az élettől a haldokló is. És e napon jósolták meg a régiek a tél végének várható idejét - medvével vagy medve nélkül.

Jön: 44. Táncháztalálkozó!

14:27
Az élő népművészet nagy múltú összművészeti fesztiváljának nyitótánca a Fonóban lesz péntek este. Szombaton és vasárnap pedig az Arénába várnak mindenkit, akit érdekel a néptánc, népzene és a népművészetek. Újdonság, hogy idén a Legényesversenyt is a fesztivál keretein belül rendezik meg.

Újra táncház a Hagyományok Házában!

8:00
Folytatódik a Hagyományok Háza állandó táncház-sorozata a Hagyományok Háza Átriumában szombatonként, 19 óra és hajnali 2 között. A nagy hagyományokkal rendelkező, beavató táncház mindenki számára lehetővé teszi, hogy megismerkedjen az adott napon sorra kerülő falvak népzenéjével, néptáncával, és olyan közösségi szórakozásban legyen része, amelynek során mindig újabb és újabb ismeretekre tehet szert.

XIX. Kalászi Kortárs Tánctalálkozó

10:19
Január 31-én és február elsején tradicionális mozgásformákon alapuló kortárs, gyerekeknek és felnőtteknek szóló táncelőadások is láthatóak lesznek majd a budakalászi Faluház színpadán. A Duna Táncműhely itt ünnepli majd 25. jubileumát.
február

1.
14:00-22:00

„Veszprém megye Bakonyerdő a hazám” - Rendhagyó szentgáli délután!

Szentgál | Fő utca 89.
A Szentgáli Kurázsi Alapítvány a Református Énekkar épületébe vár minden érdeklőtőd egy rendhagyó délutánra.

Gömörből a világ folklórkutatásának élvonalába

18:46
Mit tud egy lokálpatrióta hazafi kutatómunkája révén tenni szűkebb pátriája és hazája érdekében? Ujváry Zoltán etnográfusként egy család életén át mutatta meg a világnak, mit jelent a történelem viharai közt hontalanná lenni a szülőföldön. Tóth János írása.

Az Antológia, mint család

17:48
A legjobb 10 közé kerülni és az Erdélyi Néptánc Antológia gáláján fellépni komoly rang. 20 éve még hat együttes jelentkezett az erdélyi tánc-szemlére - ma pedig már ennek sokszorosából választ a zsűri. Hogy lett ilyen rangos eseménnyé az Erdélyi Néptáncantológia? És mit jelent az itt élőknek a néptánc? A Csoóri-sorozat új videójában Benedek Árpád, a nagyváradi Csillagocska Alapítvány zene- és néptáncpedagógusa meséli el.

Ragyogj! – Ékszerek ideje

10:51
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállításáról a kurátor, Kiss Erika művészettörténész mesél izgalmas részleteket január 25-én! A tárlaton vannak emberi hajból vagy épp patkószögből készült ékszerek is....és még számtalan különlegesség!

Berecz István, Szabó Kincső és Hajdú Flórián tanít gyimesit a Fonóban!

10:35
Januártól egészen márciusig gyimesi táncokat tanulhatnak az érdeklődők a Fonó harminc éve működő szerdai táncházában. A januári alkalmakat Berecz István, Szabó Kincső és Hajdú Flórián vezetik, a tánctanítást énekoktatás és közös dalolás követi Tintér Gabriellával.
február

7.
18:00-22:00

Farsangi Borkóstoló és jelmezes táncház

Nagymegyer | Komárňanská
A Megyer Táncegyüttes és Szitás Csaba a Folkcentrum vár mindenkit, aki szívesen kóstolna borokat úgy, hogy utána jelmezes táncházban is rophatja!

Huszár, baba, tükrös szív - és a transzcendens

10:00
Hogyan adott áldást, aki mézeskalács babát vagy huszárt adott? Steczina Móinika és Gaál András mézeskalácsos műhelyében derül fény a titokra a Petőfi Akadémia új videójában!

A magyar lélek formái

13:34
Lükő Gábor életműve ráirányította a figyelmet a teljes magyar kultúra szellemi egységére. Felfogásában a kultúra minden megnyilvánulása – a népművészet és a folklór, a nyelv és a költészet – egyazon magasabb szellemi valóság megnyilvánulása, szimbolikus üzenete, és mint ilyen, jelentést hordoz, sőt egyetlen összefüggő rendszeren belül lehet csak mindezt értelmezni. Tóth János írása.

Pálinka vagy aszalvány?

10:03
Bakszarkörte, hébérkörte, egy összeveszés és a felismerés, hogy az Úristen nekünk olyan körtét nem teremtett, amiből ne tudnánk pálinkát főzni. Kovács Gyula pomológus adomái és kis-körte-történet a Petőfi Akadémia új videójában!

Szent Antal és a cica- és kutyaáldás

15:30
Január 17.-e remete szent Antal napja az a nap, mikor Vatikánban a misét követően megáldják a házi kedvenceket. Kutyák, cicák, tengerimalacok nagy felvonulása ez hagyományosan minden évben a Szent Péter bazilika előtt. A rendőrök is elhozzák lovaikat. De honnan ered ez a különös szokás?

Aki tetszik, annak elnézünk mindent

12:45
Földi Gyula állattenyésztő, a mátranováki Faluhely Major gazdája szerint a nyúltartás olyan, mint a házasság. A lényeg: jól kell választani. Mert aki tetszik, annak elnézünk mindent...
január

26.
09:45-11:45

ÖkoPlusz Klub: Méhviaszos kendő készítés

Kapolcs | Kossuth Lajos u. 48
Tudtad, hogy a méhviaszos kendő sokáig frissen tartja az élelmiszereidet?
január

23.
12:45-15:45

Tanulj videóvágást a Kúriában!

Kapolcs | Kossuth Lajos u. 48
A MűvészVölgy Kúria január 23-ától újra várja az érdeklődőket! elsőként kezdők tanulhatnak videóvágást egy háromórás workshop keretében!
január

21.
18:00-20:00

Marosvásárhelyi zeneszerzők-sorozat - 2.

Marosvásárhely | Sáros (Târgului) utca 1.
Kozma Géza, Végler Gyula, Chilf Miklós, Ana Valeria Ursace, Haják Károly, Kozma Mátyás, Birtalan József műveivel folytatódik a tavaly indult sorozat!

Felesleges klisékről beszél le a mozgás nyelvén a Duna Táncműhely

10:24
A Nemzeti Táncszínházban mutatta be legújabb, válasz/út című kortárs táncelőadását a Duna Táncműhely.

Aprók Tánca újra!

10:14
Játék, tánc, ének és kézműveskedés kisgyerekeseknek péntekenként!

Tudás és bűn, alma és paradicsom

9:30
Alma a Paradicsomban - vagyis bűnbeesés és kiűzetés. Milton és Szent Jeromos közreműködése kellett ahhoz, hogy a bibliai gyümölcsöt az egész keresztény világ lassan az almával azonosítsa. De miért? És hogyan? És persze mi köze a paradicsomnak a Paradicsomhoz?