Bakszarkörte, hébérkörte, egy összeveszés és a felismerés, hogy az Úristen nekünk olyan körtét nem teremtett, amiből ne tudnánk pálinkát főzni. Kovács Gyula pomológus adomái és kis-körte-történet a Petőfi Akadémia új videójában!
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum Ragyogj! – Ékszerek ideje című kiállításáról a kurátor, Kiss Erika művészettörténész mesél izgalmas részleteket január 25-én! A tárlaton vannak emberi hajból vagy épp patkószögből készült ékszerek is....és még számtalan különlegesség!
Januártól egészen márciusig gyimesi táncokat tanulhatnak az érdeklődők a Fonó harminc éve működő szerdai táncházában. A januári alkalmakat Berecz István, Szabó Kincső és Hajdú Flórián vezetik, a tánctanítást énekoktatás és közös dalolás követi Tintér Gabriellával.
Lükő Gábor életműve ráirányította a figyelmet a teljes magyar kultúra szellemi egységére. Felfogásában a kultúra minden megnyilvánulása – a népművészet és a folklór, a nyelv és a költészet – egyazon magasabb szellemi valóság megnyilvánulása, szimbolikus üzenete, és mint ilyen, jelentést hordoz, sőt egyetlen összefüggő rendszeren belül lehet csak mindezt értelmezni. Tóth János írása.
Január 17.-e remete szent Antal napja az a nap, mikor Vatikánban a misét követően megáldják a házi kedvenceket. Kutyák, cicák, tengerimalacok nagy felvonulása ez hagyományosan minden évben a Szent Péter bazilika előtt. A rendőrök is elhozzák lovaikat. De honnan ered ez a különös szokás?
Földi Gyula állattenyésztő, a mátranováki Faluhely Major gazdája szerint a nyúltartás olyan, mint a házasság. A lényeg: jól kell választani. Mert aki tetszik, annak elnézünk mindent...
Alma a Paradicsomban - vagyis bűnbeesés és kiűzetés. Milton és Szent Jeromos közreműködése kellett ahhoz, hogy a bibliai gyümölcsöt az egész keresztény világ lassan az almával azonosítsa. De miért? És hogyan? És persze mi köze a paradicsomnak a Paradicsomhoz?
Idén áprilisban várják Lakitelekre a hagyománytisztelő és hagyományőrző táncosokat, alkotókat, zenészeket és énekeseket az egész Kárpát-medencéből! A szervezők hamarosan felkérik a színpadi produkciók alkotóit - a közönséget pedig szeretettel várják!
Kovács Gyula szerint a legszebb magyar szavunk a gyümölcs. Az emberi munkának gyümölcse van. A szerelem gyümölcse a gyermek. A három jelképünk: a korona, a jogar és az országalma. És már meg is érkeztünk az almához - kezdi a Petőfi Akadémia filmjében a magyarázatot a neves gyümölcsész, aki csak almából 1100 fajtát gondoz göcseji tündérkertjében.
Immunrendszer erősítés és a megfázás tüneteinek enyhítése? A természet patikája hihetetlenül hatékony gyógynövényteákkal szolgál, amelyeket a régiek jól ismertek. Fedezzük fel újra ezeket a csodás gyógyteákat! Induljon egészségben 2025!
A terápiás leves lassan, gyöngyözve, hosszú időn át főzött csontleves. Erősíti a szervezet ellenállóképességét és regenerálja a bélbolyhokat. Induljon egészségben 2025!
Hogyan erősíthetjük immunrendszerünket étkezéssel? A régiek pontosan tudták, mely élelmiszerekben van a legtöbb immunerősítő anyag és melyek azok az ételek, amelyek segíthetnek ellenállóvá válni a fertőzésekkel szemben. Induljon egészségben a 2025-ös év a tradíció kincsestárából vett receptekkel! Sorozatunk első részében három fokhagyma recepttel segítünk!
Gyula bácsi a baromfitartás szakértője - és talán egy kicsit a szerelmese is. Mindent tud a tyúkokról, és vallja: az állatokért az ember felelősséggel tartozik. Nem tartja, hanem gondozza állatait - a szó klasszikus értelmében. A Petőfi Akadémia videójában öt percben foglalja össze tudásának lényegét és segít azoknak, akik fontolgatják: belevágnának a baromfitartásba.
Karácsonykor csak esszük a lekvárokat — de hogyan készíthetjük el őket majdnem olyan gyorsan, mint ahogy elfogynak? Vajon hogyan lehet egyszerűsíteni és modern életünkbe beilleszteni a befőzést? Lehetséges egy munkafolyamattal befőttet, szörpöt, lekvárt és aszalványt is készíteni? Igen, lehet! Fassang Noémi a Fermentini alapítója bemutatja lépésről lépésre a Petőfi Akadémia új videójában!
1934. szeptember 6-án született, kertet művel, viseleteket varr és a Nógrád Táncegyüttes adatközlője. Kovács Rebeka egyike a kevés még felkereshető falusi asszonyoknak, akik nem intézményesített formában tanulták a tradíciót, hanem gyerekként szívták magukba. A Nógrád Táncegyüttes vezetője pedig egy ilyen tanulási alkalmat sosem szalasztana el! Részletek a Csoóri-sorozat új videójában!
A kőleves meséjét mindenki ismeri. De honnan jött a vitéz, aki főzte és pontosan miket tett bele? Tóth János kiderítette - és meg is főzte a mesés étel-legendát! Receptje alapján magunk is nekiláthatunk!
Tegnap idetette megaludni, bekultúrázta, hogy savanyodjon. Ma elkezdi melegíteni és azonnal le is fölözi. Ki az? És mit csinál? Kiderül a Petőfi Akadémia legújabb videójából!
Életmódváltás 74 évesen! Igen, ez egy átlagos történet a litéri Szárazág Néptáncegyüttesben, amely névválasztásával is mutatja, hogy az időskor nehézségeket tartogat, de legalább annyi lehetőséget is. A Zöldág Néptáncegyüttes senior csoportjának tagjai éppoly lelkesen járják a táncot, mint óvodás, kisiskolás társaik.
Fermentálni nem ugyanaz, mint ecetben eltenni télire. A fermentált savanyúságok csak sóval és vízzel készülnek — és rengeteg probiotikummal járulnak hozzá a téli időszakban az egészséges bélfóra megőrzéséhez. Fermentáljunk Fassang Noémivel!
Milyen egy vasárnapi kaláka Kiscsőszön? Egyrészről kényszer: kicsi a falu, kevés lakos, kevés a gyerek - nem kecsegtet sikerrel egy játszótér-pályázat. Másrészt öröm: együtt dolgoznak az emberek valami közös jó célért vasárnap délelőtt.
Hogy lesz a rettentő Láncos Miklósból a jó Mikulás? Mit keresnek egy püspökkel ördögök — vagyis a Mikulás mellett krampuszok? És hogyan ijesztgették a rossz gyerekeket 100 évvel ezelőtt a Mikulással és kísérőivel? Mit keresnek egy püspökkel ördögök — vagyis a Mikulás mellett krampuszok? És hogyan ijesztgették a rossz gyerekeket 100 évvel ezelőtt a Mikulással és kísérőivel?
Flow az, amikor az ember elmerül a tevékenységben, amit végez. Örömét leli benne és annyira beszippantja a tevékenység, hogy megáll az idő. A fogalmat a pozitív pszichológia magyar származású Amerikában élő úttörője, Csíkszentmihályi Mihály vezette be a köztudatba. Gregor Balázs kosárfonó mester pedig elmeséli, hogy élhető mega flow-élmény — akár gyékényszakajtó készítése közben. Mindenki próbálja ki otthon! De vigyázat: függőséget okoz!
Mágia, varázslat, boszorkányok, sötét erők támadása - és a támadás kivédése. A népi hiedelemvilágban Luca termékenységet hozott és, ha nem vigyáztak eléggé, átkot is szórt. Tóth János írása.
Advent első hétvégéjén Veszprémbe látogat a programsorozat! Cikkünkben az adventi időszak jeles napjaihoz kötődő, Veszprém vármegye szokásait, hagyományait mutatjuk be. Az ezekhez a hagyományokhoz kapcsolódó népének-anyagot Navratil Andrea állította színpadra. A programsorozatban szerepel ez a műsor is - de nem csak ez. Tóth János írása.
Kevesen tudják, de a bányászok és minden veszélyes foglalkozást űző hívő védőszentjeként számon tartott Szent Borbálát a hajadon lányok is pártfogójuknak tekintették - mert hajadon volt, mint ők maguk. Ezért segített a szerelmi jóslásban a Borbála-ággal. ez logikus - de az már nem olyan kézenfekvő, hogyan és miért lett egy mártírhalált halt hajadonból a lőportornyok, tüzérek, bányászok védőszentje?
November utolsó éjszakája a szerelmi jóslatok napja. A magyar néphit szerint Szent András napjáról (november 30.) december elsejére virradóra megtudhatták a leányok, ki a jövendőbelijük. Éjjel látták álmukban. Vagy másnap reggel. Vagy karácsonykor a templomban. Előbb vagy utóbb. Kis szerencsével.
Aki nem hallott szilvát fütyülni vagy nem tudja, mit jelent, mikor fütyül, most megtudhatja! Itt a Petőfi Akadémia új videója a gyümölcsaszalásról. Idézzük fel együtt a nyár ízét!
Miért ítéltek el sokkal kevesebb embert boszorkányságért a Magyar Királyságban, mint Európa nyugati felén? Miért nem volt igazán szervezett inkvizíció nálunk, és mikért voltak enyhébbek a büntetések? Mi köze ehhez a táltosoknak, lidérceknek és a néphitnek? És persze: miért lovagoltak seprűn a boszorkányok?
Milyen az, amikor a táncos a prímás szemébe néz és érzi, hogy most igazán az ő talpa alá szól a muzsika? Molnár Péter, a Perintparti Táncházak szervezője tudja — és azért szervez táncházakat, hogy mindenki megtapasztalhassa. A Csoóri-sorozat új filmje lehetőséget ad arra, hogy mindenki beleshessen ebbe a különleges táncházi világba.
Magoz, válogat, szegel, drótoz, illeszt, teker, vág, hajt és tör, vállasít, elfojt, kötöz, újfent szegel, megint teker aztán présel, varr és fésül. És mindent kézzel. Ki az? Szűcs Lóránd a Petőfi Akadémia új videójában!