Miért épp a brácsások a zenészviccek céltáblái? Mi a különbség a brácsa és a hegedű közt? (Na, nem az, hogy a brácsa tovább ég...) Kis hangszerismertető - és sok vicc!
A brácsa, vagyis mélyhegedű a a hegedű nagytestvére. A viola- a violin mellett. És nagyon kell a zenekarba, különösen a népzenéhez. Úgyhogy nem igaz, a vicc, amely szerint
A brácsa a népzenében az ütemet erősíti - modern szóhasználattal élve a groove-ot adja, és emellett az alap akkordmenetét is az adott darabnak. Ahogy a nagypapa a viccben:
A brácsának pontosnak kell lennie - így segíti a hegedűt. Ha nem az, a zenekar széteshet.
A brácsa ránézésre olyan, mint egy hegedű, csak nagyobb - egy kicsivel. 4 húrja van ugyanúgy, de mélyebbre van hangolva (C-G-D-A, míg a hegedű: G-D-A- E) vagyis egy kvinttel a hegedű alá és egy oktávval a cselló fölé. Hegedűről átállni brácsára nagyon sok gyakorlást igényel és nehéz feladat.
Élcelődik ugyan a zenészvilág a brácsásokon, de mindenki tudja: a jó brácsás a zenekar lelke -és nem terem minden bokorban. Úgyhogy nem a brácsásokon nevet, aki a brácsásvicceken nevet - hanem a brácsásokkal.
A viccek forrása: a Cantores Ecclesiae Rézfúvós Együttes honlapja és saját gyűjtés.