Mi az autentikus népzene akkor, mikor már autentikus művelői közül egyre kevesebben vannak köztünk? Mitől válik kinccsé a 20 éve kismagnóval felvett dallam? Másolni vagy feldolgozni kell-e a régi gyűjtésekben hallható darabokat? És feldolgozás-e minden új interpretáció is egyben? A Csoóri-sorozat új filmjében a komáromi Figur Polgári Társulás alapítójától érkeznek a válaszok.

Hanusz Zoltán a Figur Polgári Társulás alapítója szerint a 20 éve kismagnóval felvett, eredeti közegben, autentikus zenészektől gyűjtött darabok ma már kincsek. És mikor ezeket gyűjtötte, nem is sejtette, mennyire az utolsó órában jár, mennyire értékes és pótolhatatlan lesz mindegyik felvétel. 

„Abban a korban élünk, amikor a népzenét tanuló fiataloknak már nem adott a lehetőség a népi muzsikusokkal való találkozásra — már csak a  gyűjtések maradtak és mi, akik még az eredeti közegben élő zenészektől tanulhattunk. Mi vagyunk a kapocs."

Zoltán szerint mindenki másképp értelmezi kicsit a zenét, de fontos, hogy autentikusan lehessen átadni a fiatal generációknak a népzenei tanfolyamokon.

„Óriási vita van arról, mi számít autentikus zenének, és a feldolgozás bűn - de én állítom, hogy valamennyire mindenki feldolgozza, aki elsajátítja és saját egyéniségén keresztül mutatja meg."

Hanusz Zoltán azt vallja, hogy a dallammal együtt meg kell ismerni a zene néprajzi vonatkozásait is, meg kell tudni állapítani a stílusjegyeket és a zenei hibákat is. Ezt a legnehezebb átadni. 

„Igen, 80 éves volt, nem tudta már a hegedűjét sem tartani, de mikor annyi idős lehetett, mint mi, akkor, ereje teljében vajon hogyan játszhatta el. Rengeteg a kérdés, és a válaszok fontosak. Mert nem szabad vakon lemásolni a régi felvételt — a másolás nem művészet."

A Felvidéki Népzenész Találkozót már második alkalommal megrendező Figurnál idén 16 népzenei zenekar járt. Az alapító szerint a népzenei tanfolyam is nagyban hozzájárult ehhez. Felvidéken, Komáromban a népzeneoktatás fellegvárává vált a Figur, és  nagy találkozópont, mert a résztvevők fele felvidéki, másik vele magyarországi.

„Alig várják a következő alkalmakat, amikor találkozhatnak és együtt játszhatnak újra."

A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu Youtube-csatornáján különleges zenész- és táncos közösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot! 

Hanusz Zoltán portré forrás: facebook, photocredit: Pálinkás Eszter