Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója és a Magyar Kultúráért Alapítvány kuratóriumának elnöke beszéde a Tündérkert mozgalom Gyümölcsoltó Boldogasszony napi ünnepi rendezvényén a Nemzeti Színházban 2023. március 26-án.
Amikor a feleségemmel egyeztettük az óráinkat a hétvége kapcsán, akkor azzal vezettem föl - egyfajta csábításként - a vasárnapot, hogy jobb emberként fogunk majd hazamenni innen, mint ahogyan idejöttünk. Földközeli magyarok közösségét ígértem neki, olyan emberek társaságát, akiket a teremtésvédelem felelőssége nem beletörődötté - olyanok nem is lehetnek - nem komorrá, hanem életvidámmá formált.
Az életvidámság forrása a szeretet. A teremtett élet szeretete, ezáltal a tartalmas élet megélése.
Ha csak Kovács Gyula példáját vesszük: olyan emberek szövetsége gyűlt ma itt össze, akik többet adnak vissza a nagy egészbe, mint amennyit kaptak, és úgy adják vissza a többletet, hogy azt senki nem értelmezi fölöslegként.
Mondjuk, amikor meglátogattam Kovács Gyulát - ahogy ő nevezi - a gyűjteményében, akkor pont nem a vidámság jutott róla eszembe, de azzal nyugtatgattam magam hazafelé, amit a fiam szokott mondogatni rólam hétfő reggelenként: édesapám nem morcos, csak befelé mosolyog.
Ahogy a gyerek reménykedik, úgy reménykedtem én is abban, hogy a következő alkalomra a belső derű igazzá válik. Legyünk őszinték: Kovács Gyula dühös volt - és hát: okkal feszítette az indulat...
A részleteket most nem teregetném ki. A lényeg, hogy magas térdemelésben szaladtam segítséget kérni a legilletékesebbhez, Nagy István miniszter úrhoz, akinek ezúton is köszönöm, hogy fogadta egy irodalmi múzeum vezetőjét egy olyan témában, amit nem a belvárosi Károlyi-palotában szokás végiggondolni. De ami még ennél is fontosabb: Nagy István miniszter úr az első adandó alkalommal meglátogatta Kovács Gyulát. Figyelem: nem „felrendelte Pestre” a minisztériumba, hanem elment Göcsejbe.
És azt hiszem, hogy ez így helyes. Ezért szövetség és nem múló divat ez a felsereglés. Ebben rejlik ennek a közösségnek az ereje. Itt elismerik a teljesítményt, következményekkel teli világban küszködnek, ismerik a Teremtő jóságát, de a megpróbáltatásokat is. És hogy itt mindenki úgy add vissza többet annál, mint amit kap, hogy az nem a fölösleg szétosztása, hanem többlet.
Erdélyiként - mi több: székelyként - elmondhatom: Tündérkert nem volt - hanem lesz. Soha nincs kész, mindig alakul valamerre. Rá kell tenni a munkát. Ebbe beleszülettem, így mentünk pityókát kapálni. A tündérkerti hétköznapokban komolyan gondolják, hogy aki nem dolgozik, az ne is egyék.
Amit viszont Kovács Gyulától tanultam rá az atyai örökségre: ezen a Földön Tündérkert azáltal lesz, hogy gondozója van. Csak az értő és szerető munkás kéz által válik egy ültetvény kertté, és csak a Teremtő segédjeként csinálhatunk a kertből Tündérkertet.
Ez az a tudás, amit szeretnék átadni a fiamnak, ebbe szeretnénk belenevelni a gyermekeinket. Ezért vagyunk ma itt mindannyian.
Ezért is örültünk a Petőfi körtefája újraoltásáról szóló ötletnek. A Gyümölcsoltó Boldogasszony napján lezárult pályázatra közel másfél százan jelentkeztek a Kárpát-medencéből. A Magyar Kultúráért Alapítványnál ezért keressük a lehetőségeket a további együttműködésre, mert meggyőződésem szerint a kultúra fogalmának jelentése: a teremtett valóságban megélt tartalmas élet. Enélkül csak öncélú művészetről beszélünk. És én - személy szerint legalábbis - az öncélú művészetben nem hiszek. A művészet a tágabb értelemben vett kultúra nélkül értelmezhetetlen. Egy privát, a szerzőn kívül senki más által nem ismert nyelven nem szokás verset írni.
A magyar kultúra közös szövete okán értjük a következőt is, éljünk bárhol a világon. Most pénteken köszöntöttük Ágh István költőt a 85. születésnapján a Petőfi Irodalmi Múzeumban. Az ő két sorát szeretném zárásként idézni: „Tiszta vászon a jövő neki is, / verejtékét letörli avval”.
Ágh ezt a „kétkézi munkásról” írja, de azt hiszem, mindannyian otthon érezhetjük magunkat ebben a testtartásban/mozdulatban.
Ahogy otthon mondanák: A Jóisten ehhez adjon egészséget - a többit tőccsük!
(Elhangzott a Tündérkertek Gálaestjén 2023. március 26-án a Nemzeti Színházban)