A Nemzeti Színház először mutatja be Székelyföldön Fedák Sári - Szűcs Nelli önálló estjét. Az előadást Szűcs Nelli és Dávid Zsuzsa rendezte. A három állomásos turnét 2024. február 26 - 28 között szervezi a Carola Egyesület és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy. Helyszínek: Csíkszereda, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely!
Szűcs Nelli Jászai-díjas, Érdemes- és Kiváló Művész. A mai Ukrajna területén lévő Tiszaújlakon született. Anyai részről orosz származású színésznő. 1993-ban végzett az Állami Karpenko-Karij Színház- és Filmművészeti Főiskolán Kijevben. Azóta Vidnyánszky Attilával dolgozik: máig a beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház tagja. 2006 és 2013 között a debreceni Csokonai Színház társulatában töltött évek után, 2013-ban a Nemzeti Színházhoz szerződött.
Fedák Sári, teljes nevén: Fedák Sarolta Klára Mária (Beregszász, 1879. szeptember 27. – Budapest, 1955. május 5.) magyar színművésznő, énekesnő, primadonna. Molnár Ferenc író második felesége. Az egyik legismertebb és legsikeresebb magyar előadóművész. Rákosi Szidi színésziskolájának elvégzése után, 1900-ban a Magyar Színházban kezdte meg pályáját, aminek során számos magyar és külföldi színházban fellépett. Többek között szerepelt a Népszínházban, a Vígszínházban, a Király Színházban is. Külföldi szereplései során eljutott Bécsbe, Berlinbe, Párizsba, Londonba és az Egyesült Államokba is. Humoros és jó előadó volt. A legnagyobb operett-primadonna, pedig nem volt jó hangja. Sikerei ellenére rendkívül kritikus saját magával szemben, de a másoktól eredő kritikát nem szerette. Tehetsége miatt neve fogalommá vált a magyar színjátszásban. Mivel 1944-ben a bécsi Donausender német nemzetiszocialista rádió munkatársaként a háború folytatása mellett állt ki, ezért a második világháború után a Népbíróság, a Tanácsköztársaság után még „levörösözött” színésznőt, „nácirajongónak” bélyegezte, és nyolc hónapi börtönbüntetésre ítélte. Büntetése letöltése után már nem térhetett vissza a színpadra. 1955. május 5-én hunyt el Budapesten.
„Az előadás azzal a céllal jön létre, hogy felelevenítsük a XX. század egyik legnagyobb magyar színésznőjének emlékét, megismertessük a közönséggel nem mindennapi életének részleteit és igazságot, valamint elégtételt szolgáltassunk személyének mindazért a méltánytalanságért, amelyben ez a kivételes művésznő részesült. Soha meg nem bocsájtható bűne a II. világháború utáni politikai rendszernek, hogy Fedák Sárit méltatlan és bizonyítatlan vádak miatt börtönbüntetésre ítélték, és emiatt soha többé nem léphetett szeretett hazájában színpadra. Mikor végleg kiderült számára, hogy a színpadra nincs visszaút, teljesen összeomlott és ez az állapot okozta idő előtti halálát.
Az emlékest anyagát részben emlékiratából, az Útközben és a „Te csak most aludjál, Liliom...” című könyvből, részben egyéb megemlékezésekből, leveleiből, a Színháztörténeti Intézet és Múzeum anyagaiból, régi „Színházi Élet „ című folyóiratokból gyűjtöttük össze. Elhangzanak még dalok leghíresebb szerepeiből, ezekkel is felidézve a magyar operett eme nagyasszonyának alakját.
Aki színpadon látta Őt, soha nem felejti. Rendkívüli személyisége, kivételes egyénisége kitörölhetetlen nyomot hagyott valaha volt színházi életünkben. Külön érdekesség a Fedák Sárit elénk varázsoló művésznő, - Szűcs Nelli - személye. Ő is Beregszász szülötte, gyökerei ehhez a városhoz kötik, csakúgy, mint nagy elődjét. Rendkívüli empátiával és érzékenységgel vett részt az est szerkesztésében, fő hangsúlyainak megtalálásában, a koncepció tervezésében, kitalálásában.
Szeretnénk ezzel az esttel az emlékezésen túl azt is elérni, hogy Fedák Sárit nyilvánosan rehabilitálják, ne terjedjenek tovább személyéről hamis és igazságtalan pletykák, légből kapott állítások. Lássuk végre ezt a nagy művészt igaz valójában, minden nagyszerű emberi tulajdonságával, hibáival, gyarlóságaival együtt.
Fedák Sári megérdemli, hogy végre hozzá méltóan emlékezzünk meg róla!” (Dávid Zsuzsa, rendező)
Az előadás időtartama 1 óra 45 perc, szünet és korhatár nélkül. Jegyeket elővételben és előadás előtt lehet váltani a helyszíneken, 30 lejért.
Szervezők: Nemzeti Színház, Carola Egyesület, Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy. Partnerek: Tomcsa Sándor Színház Székelyudvarhely, Vigadó Művelődési Központ Kézdivásárhely, Zengő Tér Csíkszereda