Gyula bácsi a baromfitartás szakértője - és talán egy kicsit a szerelmese is. Mindent tud a tyúkokról, és vallja: az állatokért az ember felelősséggel tartozik. Nem tartja, hanem gondozza állatait - a szó klasszikus értelmében. A Petőfi Akadémia videójában öt percben foglalja össze tudásának lényegét és segít azoknak, akik fontolgatják: belevágnának a baromfitartásba.
„Bárki, aki szeretne és akar, bárhol tarthat tyúkokat. Ha már egy díszkertje van, tojástermelésre egy törpetyúk is elegendő."
Földi Gyula mindent tud a tyúkokról és a baromfitartásról. Azt mondja, a tyúkok igazán jól szelidíthető állatok. És nem csak mondja, be is bizonyítja: madarai szó szerint a tenyeréből esznek. Sőt, Gyula bácsinál a kakasnak neve is van: Petró.
„Először meg kell határozni a célt. Mit szeretnék? Értékesíteni is akarom a tojást? Vagy csak önellátó szeretnék lenni? Nekem ez kikapcsolódást jelent majd, vagy teher? És ha ezeket a kérdéseket végiggondolta az ember, menjen i az udvarra és mérje fel, mik a lehetőségei."
Gyula bácsi így vágna bele a baromfitartásba. És azt is elmeséli, hogyan folytatná. Sőt, be is mutatja. Nála Mátranovákon a Faluhely Majorban vannak minta-baromfiudvarok, amelyeken jól felmérhető, mekkora terület kell egy baromficsalád ellátásához.
„A szakirodalom azt írja, hogy 25 nm/ tyúk — na, az is valami. De ettől több: mindig jobb. Valamikor az öregek azt mondák: dupla hely — fele takarmány. És ez nem azt jelenti, hogy felét kell odaadni, hanem amit odaadtunk, az duplán hasznosult."
Gyula bácsiéknál a baromfiudvar zöld fűvel borított. Kétféle etetőhelye van a tyúkoknak. Az egyik fele mindig frissen van kaszálva, hogy a rovarokat könnyebben megtalálják a madarak. A másik oldalon viszont magas a gyep. Mert így működik jól a rendszer.
„Mert a rovar nem szereti a rövid gyepet, neki a hosszú kell, hogy abban éljen és onnan közlekedjen tulajdonképp a tyúk csőre felé."
Gyula bácsi azt mondja, hogy az a jó, ha az etetett takarmány mellé a rendkívül tartalmas koncentrált fehérjét, vagyis a rovarokat kikaparhatják maguknak a tyúkok. És ha elég nagy a helyük, a trágyamennyiség elolszlik — és nem veszik ki a fű sem.
„Ne tartsunk meg minden állatot, ami tetszik. kevesebbet, jót, és jól tartsunk.Ha nekünk elegendő hetente 5-10 tojás, akkor elég három tyúkkal foglalkozni."
Ha jól választunk fajtát, egy ötös tyúkcsapat egy kakassal már az egész család tojásszükségletéről gondoskodik. De amúgy a hiedelemmel ellentétben a kakas nem is muszáj, tojnak a tyúkok nélküle is.
Gyula bácsi azt tanácsolja, ne csibék nevelésével kezdjünk bele a baromfitartásba, hanem felnőtt állatot vásároljunk.
„A felnőtt állat 18-21 hetes jérce legyen — és nem azért mert fiatalabbak, csinosabbak, hanem mert ott még nincs letermelés. Tehát letojt tyúkot ne vegyünk. Szokták mondani, hogy „megmentettünk három tyúkot ketreces tartásból" — de nem. Nem mentettük meg. Azt tovább kínozzuk. Parasztember nem csinált volna ilyet soha. Ha a tyúk már letojt, többé nem dolga a tojástermelés."
Gyula bácsi attól is óva int, hogy meggondolatlanul kezdjük meg tyúktartói karrierünket.
„Ez nem olyan, mint a telefonom, hogy kikapcsolom vagy lehalkítom. Ez holnap is kérni fog enni és holnap is inni kell neki adni. Felelősséget kell vállalnom érte. Hogy én azt az állatot, mint élőlényt tovább fogom nevelni — és ez az én feladatom, ha egyszer már elvállaltam."
Gyula bácsi igazán szívvel-lélekkel csinálja amit csinál. Mozdulatain látszik, hogy nem csak tartja, hanem valóban gondozza állatait — és szereti is őket. Mikor a törpetyúk tojását kiemeli a tyúkólból, mosoly bujkál a szája szegletén.
„Nézzük, hogy ez az apró állat mekkora tojást tojik a testméreteihez képest. Igaz, hogy ez itt most a kezemben asztalitenisz-labdához hasonlít — de ha összevetjük, hogy milyen kicsi a madár, akkor láthatjuk hogy hasznosult a takarmányunk. "
A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu Youtube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!