A Múzeumok Majálisa egész hétvégén különleges színpadi produkciókkal várja a közönséget! Hobo József Attila verseket énekel, Csík János és barátai Nagy Lászlót ünneplik, Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák műsorában pedig összeolvad a magyar kultúra és a rock’n’roll forradalom szeretete. A Magyar Nemzeti Múzeum, Petőfi Kulturális Ügynökség és Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ eseménye május 24-25-én ingyenesen látogatható, de néhány program regisztráció-köteles. Íme egy kis kedvcsináló a színpadi produkciókhoz.
HOBO, Rácmolnár Lili pszichológus és Juhász Anna irodalmár kerekasztal-beszélgetése
Fedezze fel József Attila költészetének örökérvényű üzeneteit egy különleges beszélgetésen! Juhász Anna irodalmár, Rácmolnár Lili pszichológus és Földes László Hobo közösen keresik a versek mögött rejlő emberi sorsokat, lelki mélységeket és kulturális hatásokat. Irodalom, lélektan és zene találkozása egy felejthetetlen esten.
A korlátozott férőhely miatt az előadáson való részvételt helyszíni regisztrációt követően érkezési sorrendben biztosítjuk.
Csík János és barátai – "Az életre mosolygok" - Nagy László születésének 100. évfordulójára
A zenés irodalmi műsor Nagy László születésének 100. évfordulója alkalmából készült, tisztelegve a költő és műfordító sokrétű életműve előtt. A műsor külön hangsúlyt helyez a bolgár versfordításaihoz kapcsolódó népzenei kötődésre, a költő mély magyar identitására, költészetének érzékenységére, valamint a világra való nyitottságára. Megjelenik benne az európaiság eszméje is, amely Nagy László munkásságában a „bartóki modell” szellemében bontakozik ki.
Az est során megszólalnak azok a gondolatok és költői igazságok, amelyek legtalálóbban ragadják meg az élet, a kor és az emberi sors lényegét. Mindez klasszikus és dzsesszes hangzású kortárs zenei kísérettel, valamint a magyar népzene lelket melengető, éltető erejével egészül ki, különleges atmoszférát teremtve az irodalom és a zene találkozásából.
A korlátozott férőhely miatt az előadáson való részvételt helyszíni regisztrációt követően érkezési sorrendben biztosítjuk.
BudaPesme
A BudaPesme olyan átéléssel játssza a görög rembétikot és a bosnyák sevdah-t, hogy Thessaloniki vagy Szarajevó egyik kávézója előbb eszünkbe jut. Pedig Varga Veronika (ének) és Réti Benedek (harmonika) Budapesten találkoztak, bár előző életükben biztosan egy ”kafana”székeit koptatták, és zenéjükkel kísérték a helyiek örömét és búját. Szívhez szóló balkáni dallamok, egy letűnő világ atmoszférája, érzékeny zenei értelmezésben.
Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák
Az 1-ső Pesti Rackák zenekar műsorában összeolvad a magyar kultúra és a rock’n’roll forradalom szeretete. Így fér össze egy kalotaszegi hajnali Petőfi Sándor és Gérecz Attila verseivel éppúgy, mint Jimi Hendrix zenéjével. Alapvetően fúziós zenéjükben fontos szerepet tölt be a magyar népzene, a rhytm&blues, a funky, a reggae, a hip-hop és a groove elemek mellett. Rendkívül energikus produkciójuk mosolya bearanyozza a velük töltött tartalmas, információban és humorban gazdag estét.
Krulik Zoltán és Bede Sári (Makám)
Krulik Zoltán a hazai világzene meghatározó muzsikusa, aki a műfajok között egyensúlyozva alakította ki sajátos hangzását. A Makám együttes és Krulik Zoltán neve az elmúlt évtizedekben eggyé vált. Bede Sári énekesnő már több ízben erősítette a Makám sorait, most pedig egy duó formátumban láthatjuk őket a múzeumkertben.
Móser Ádám
Móser Ádám muzsikáját áthatja az improvizáció szabadsága, harmonika játéka egyedi, körbejárhatjuk a világot általa.Az élet egy Tangó. Két lépes előre, egy vissza… Erős, vidám és szomorú egyszerre! Tragikus, romantikus, sötét, fényes… Tánc és séta, szerelem és félelem, régi és mai érzések, régi és mai zene. Komoly és improvizált… A tangó nekem mindig kultúrák találkozásáról szólt. Hagyományok törésvonalai mentén születő feszültségről, annak feloldásáról. Szenvedélyről, életről. Ugyanúgy benne van Kelet-Európa, mint Argentína. New York, Odessza.
Pejtsik Panna & Horváth András Ádám
A szerzőpáros külön-külön is sokszínű egyéniségei a magyar zenei életnek. Andrást Fonogram-díjas gitáros, zeneszerző, hangszerelő. Gitárosként zenekarai (At Night I Fly, After Crying, Pejtsik Panna Projekt) mellett sokat foglalkoztatott session gitáros. Pejtsik Panna énekes-dalszerző, zongorista, a fiatal zenészgeneráció sokoldalú személyisége, klasszikus zenei diplomája mellett otthonosan mozog a jazzben és a könnyűzenében is. A VoiceStation kórus és a LokálVokál közösségi kórusénekes programsorozat zenei vezetője, az Octovoice Énekegyüttes tagja és az imPro school dalszerző tanára.
Pénzügyőr Zenekar
A 1942-ben alakult Pénzügyőr Zenekar országosan és külföldön egyaránt ismert és kedvelt hivatásos fúvószenekar. Az együttes vezető karmestere Kapi Horváth Ferenc pénzügyőr ezredes.
Fellépnek Magyarország nemzeti és állami ünnepein, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hivatalos rendezvényein, hangversenyeken, fogadásokon, térzenéken. Repertoárja sokszínű: a hagyományos fúvósindulóktól a modern fúvószenéig terjed. Játszanak opera-, operett-, musicalátiratokat, klasszikus és kortárs fúvósműveket, könnyűzenét, filmzenét. Látványos gyepshow programjuk mindig nagy tetszést arat.
Szerepléseiket számos rádió-, televízió-, film- és CD felvétel őrzi, a zenekar történetéről könyv jelent meg. Olyan reprezentatív helyszíneken adtak koncertet, mint például a Művészetek Palotája Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, a Zeneakadémia, az Olasz Intézet, a Pesti Vigadó, a Szent István Bazilika, a Magyar Zene Háza és a Budapest Music Center.
2015 óta a Pénzügyőr Zenekar játssza a magyar futballválogatott hazai mérkőzésein a nemzeti himnuszokat. A koncert fúvószenekaron kívül kisebb formációk is színesítik a repertoárt.
Sárkány Bertalan - Ritmuslabor
Sárkány Bertalan ütőhangszeres zenész, szervezetfejlesztő A Mary PopKids, Margaret Island zenekarok tagja, a Meinl Percussion ütőhangszergyártó nemzetközi előadója. RitmusLabor elnevezésű projektje az ütőhangszerek sokszínű világán keresztül mutatja meg a közösség, a hangokkal való játék és a saját magunk teremtette ritmus felszabadító erejét.
Vakok Iskolája Legato Kórusa
A Vakok Iskolája Legato Kórus gyökerei a vakok magyarországi oktatásának kezdetéig, 1825-ig nyúlnak vissza. A kórus 2018-ban a tanulók kezdeményezésére szerveződött újjá, repertoárja a reneszánsztól a XX. század végéig terjed. A kórus tagjai az iskola szakiskolás tanulói, tanárai és volt diákjai. A sokszínű együttes célja a közös zenélés mellett felhívni a figyelmet a fogyatékossággal élő személyekben rejlő értékekre a zene segítségével.
Vakok Iskolája Legato Kórusa / A fotót készítette: Tóth András
További részletek, időpontok és regisztráció itt.