Kovács Gyula szerint a legszebb magyar szavunk a gyümölcs. Az emberi munkának gyümölcse van. A szerelem gyümölcse a gyermek. A három jelképünk: a korona, a jogar és az országalma. És már meg is érkeztünk az almához - kezdi a Petőfi Akadémia filmjében a magyarázatot a neves gyümölcsész, aki csak almából 1100 fajtát gondoz göcseji tündérkertjében.

„Amikor semmi nem volt, a gyümölcs jelentette az egyetlen táplálékot. Nyilván elkezdett a régi  ember szelektálni, kereste a jó gyümölcsöt. Milyen a jó gyümölcs? Minden évben terem. De csak az tud minden évben teremni, ami ellenálló a kórokozókkal szemben. persze az se volt baj, ha nagy volt. Édes volt. rengeteg tulajdonság közül válogatott a  régi ember és felbecsülhetetlen fajtagazdagságot hagyott ránk. "

Okos szelektálással, a jó fajták megtartásával évszázadokon át fajtákat nemesítettek őseink, és egyedülálló gyümölcsészeti kultúrát alakítottak ki az egész Kárpát-medencében. Kovács Gyula a nyolcvanas évek óta 1100 almafajtát gyűjtött össze.

„Tanulságos, hogy amikor elkezdtem ezeket a fajtákat őrizni, telepíteni, akkor ugyanúgy dolgoztam, mint a régiek. Vadalmára oltottam az almát.  Nem használok metszőollót. Nem használok vegyszert. És mégis: ha végignézünk a gyűjteményen, látható, hogy él, virul. Miért? Mert a régiek ezt már megoldották. Az, ami mindig beteges volt, nem tartották tovább. Kerestek jobbat."

Kovács Gyula szerint fontos a fák ellenállóképességének megítélésekor az is, hogy amilyen magas egy fa koronája, olyan mélyen van a gyökere. Vagyis az apró, alacsony almafák jobban ki vannak téve az aszálynak, míg a sudár almafák a mélyben még ekkor is megtalálják a  vizet.

És hogy miért nem kell vegyszer? Gyula szerint incs olyan, hogy bizonyos rovarfajok károsak lenének. A gyümölcsös természetesen önszabályozó közössége egyensúlyt tart, a fajok egymás mellett élnek - és a gyümölcs is megmarad.

„Nyugodtan ki merem jelenteni, hogy kutatásaim során egyetlen kártevőt találtam. És az az ember. Ha a káros rovarokat elpusztítjuk, elpusztul a hasznos is. Utána meg mi is. Minden él és minden virul, és mindenkinek jut - és mindenkinek marad. Ez a  harmónia. Az egyensúly. Ha hagyjuk a fát, ahogy az isten megteremtette - de ehhez a vadalany nélkülözhetetlen, klónokon ezt nem lehet megcsinálni - a vadalma alany kell, és akkor ez működik."

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu Youtube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!