Flow az, amikor az ember elmerül a tevékenységben, amit végez. Örömét leli benne és annyira beszippantja a tevékenység, hogy megáll az idő. A fogalmat a pozitív pszichológia magyar származású Amerikában élő úttörője, Csíkszentmihályi Mihály vezette be a köztudatba. Gregor Balázs kosárfonó mester pedig elmeséli, hogy élhető mega flow-élmény — akár gyékényszakajtó készítése közben. Mindenki próbálja ki otthon! De vigyázat: függőséget okoz!

„Nagyapám, aki sajnos elmaradt az első világháborún — őt nem is ismerhettem. De ami megmaradt a dolgaiból, azt állandóan hurcolásztam a kezemben — például egy szakajtót."

Gregor Balázs nagymamája ezt látva lakonikus rövidséggel foglalta össze a zsenge korú mesternek a teendőket. 

„Tudod, fiam a nagyapádnak volt egy bőr vacakja, abba dugdosott be szalmát — biztosan az volt az, úgy láttam — meg valami vesszőt rátekert. Hát, ez volt a szakmai tanácsadás - de nekem ez elég volt, mert én ezt akartam csinálni."

Gregor mester így már kisgyerekként elkezdte a gyékényfonást — és csinálta, amíg csak lehetett. 

„De korán a kezembe adták a  kapát meg a kaszát nekem is. Akkor meg már erre nincs idő."

De szerencsére most, nyugdíjasként van ideje gyakorolni ezt a szép mesterséget. Aranysárga, különleges formájú szakajtók kerülnek ki keze alól, melyek készítésének titkát részletesen megosztja a Petőfi Akadémia nézőivel. Ha annak idején ő a nagymama egy mondatából idáig jutott, nekünk ez most hatalmas esély!

„Persze ha van egy félórád, akkor az erre nem elég. Ebbe bele kell merülni. Minden mást ki kell zárni. "

Vagyis azzal is kecsegtet mindenkit Gregor mester, hogyha hajlandó félóránál többet szánni a fonásra az ember az életéből, akkor a gyékényfonás flow-ba teszi. Sőt.

„Az lesz a  vége, hogy függő lesz az ember, mint a drogtól. Nem lehet abbahagyni. Mondjuk nem is akarom. De nem is tudnám. "

Elmagyarázza, hogy a vesszőszállal mindig egyforma távolságot hagyva, egyforma erővel kell húzni az egyre növekvő kosár aktuálisan font gyékénykötegét — hogy ne legyen csúnya, szálas és hullámos a tárgy.

„Minden öltést meg kell tervezni."

Gregor Balázs azt mondja, ma már nem tudna megfelelő alapanyagot venni, ezért előre tervezve ősszel úgy veti a szalmának való rozst, hogy a nyári aratás után a szalmát megszárítva következő télen legyen miből dolgozni. 

„Nagyapám nászajándékba nagyanyámnak egy nagy kenyértartót, négy kelesztőszakajtót, egy tojásgyűjtő kupulykát készített."

Az ajándék hatalmas volt — mert egy kelesztőszakajtó elkészítése kb. 200 óra munkát igényel a mester számításai szerint. Gondozni kell a növényt, aratni, szárítani, van, hogy meg kell  főzni  a vesszőt. De a szakajtók meghálálják a rájuk fordított időt: Gregor nagypapa nászajándéka 120 éves — és még mindig megvan. Mert mindenki vigyázott rá.

Gregor Balázs tudását szívesen továbbadja. Tanítványa, Melinda egy éve költözött Nagykörűbe. Amint hallott Balázs bácsiról, felkereste és azóta jár hozzá, hogy eltanulja ezt a  ritka és munkaigényes mesterséget. 

„Örülök, hogy Balázs bácsi elfogadott tanítványának".

„Én mindig azt mondom a tanítványoknak, hogy nem tanulni kell, hanem csinálni. Engem em tanított senki az égadta világon. Pedig jó lett volna. Sok mindent szerettem volna megkérdezni nagyapámtól - de másképp lett."

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu Youtube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!