Egyre többen térnek vissza a gépi fűnyírás alternatívájára, a kaszálásra. A kaszálás környezetbarát, viszont kicsit bonyolultabb és nagyobb odafigyelést igényel, mint a fűnyírózás. Mert nem mindegy, pl., hogy réti szénát, udvari füvet vagy domboldalon lucernát vágunk - hogy csak néhányat említsünk a Petőfi Akadémia videójában bemutatott példák sorából. Tanuljunk kaszálni Kovács Péter szerszámkovács szakavatott útmutatója alapján - és óvjuk így a minket körülvevő élővilág nyugalmát!

„A kaszálásra egyre nagyobb a kereslet, mert egyre többen figyelnek a minket körülvevő kis élőlényekre  - mondja Kovács Péter szerszámkovács — és a gépi fűnyírózás helyetti kaszálással nem csak a kis élőlényekre, de a nagyobbakra is tekintettel lehetünk: például vasárnap a szomszéd nyugalmára. "

A Petőfi Akadémia videójából mindenki megtanulhatja a kaszálás alapjait. Kovács Péter sorra veszi a növényeket, pengéket és a technikai fogásokat is.

A lucerna például zsenge sarjú. Ehhez egy nagy nyélre szerelt nagy kaszára van szükség. A szálas, vastag, érett réti szénához már rövidebb nyél és kisebb penge dukál - mert a naggyal nem bírható.

A megfelelő kasza és nyél kiválasztásának szempontjai: mit vágunk és mekkora termetű ember vágja. A kasza pengéjét első használat előtt kalapácsütésekkel kell elvékonyítani, majd a fenőkővel megfenni, hogy a kasza szinte borotvaéles legyen. 

A legrövidebb kasza neve cserjekasza. Ez kicsi, erős, vastagra kovácsolt. A cserjék mellett a nádat is ilyennel lehet hatékonyan levágni. De ha virágoskertben, kis ösvényen szeretnénk kaszálni, választhatunk rövid kaszapengét — ha pedig az udvar nagy részét szeretnénk rendbe tenni, akkor a 85 cm-es hosszabb pengét javasolja a szerszámkovács. Fontos tudni, hogy a nagyobb pengével „haladósabb a munka",  de a penge sérülékenyebb. A pengének baja esik, ha mondjuk egy fatuskó lapul a fű közt. Ha nem szeretnénk több pengét vásárolni, hanem egy univerzálisra vágyunk, akkor Kovács Péter a hetvenes pengét ajánlja. 

A videóból az is kiderül, hogyan lehet ú.n. sarkazással levágni a sarj-hajtásokat, a keményebb növényi szárakat - hogy a kasza pengéje ép maradjon,  hogy milyen  az ideális ív és hogy milyen magasan érdemes tartanunk a kaszát a talaj felett.

A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu Youtube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!